Zieloni w Kłodzku

Autor: 
inf. Agata Zasępa
4_Zieloni.jpg

Grupę Obywatele dla Polski – Kłodzko tworzą mieszkańcy Kłodzka i Ziemi Kłodzkiej, którzy cenią demokrację nie tylko w teorii ale również w praktyce.
A praktyka to działanie. Bogdan Szmyd zaproponował i konsekwentnie realizuje spotkania Na Głos o Demokracji. Odbyły się już spotkania z Tamarą Olszewską i Jankiem Jankowskim, Jackiem Głombem, Józefem Piniorem, a ostatnio z przedstawicielami Partii Zielonych współprzewodniczącą Małgorzatą Tracz i skarbnikiem Mariuszem Rusinkiem.
Spotkanie nieliczne. Tylko kilkanaście osób zdecydowało się poświęcić niedzielne popołudnie 4 marca 2018 r., by spotkać ludzi, którzy z zaangażowaniem i entuzjazmem opowiadali o swoich marzeniach, co warto zmienić w naszym kraju, jakie potrzeby jego mieszkańców są niezrealizowane, co można by ulepszyć.
Zieloni nie są nowością na mapie politycznej Polski, nie należą jednak do tych partii, które od kilkunastu lat zajmują w Polsce czołówki gazet i głównych wydań wiadomości TV.
Małgorzata Tracz określiła Zielonych jako partię progresywną, której działania są skierowane na przyszłość. Uwaga, to nie jest partia o profilu wyłącznie ekologicznym jak często jest potocznie określana. To potoczne określanie pokutuje niekiedy w różnych przekazach medialnych i zamiast nazwy Partia Zieloni pada określenie ekolodzy.
Zakres działań Zielonych jest większy. Jest to pięć obszarów: praca, zdrowie, bezpieczeństwo, nowoczesność, równość, czyli m.in. stabilne miejsca pracy i dbałość o nowoczesne technologie, walka ze smogiem i energetyka obywatelska oparta o źródła odnawialne, programy zdrowotne i profilaktyczne, rozdział Kościoła od państwa i równe prawa dla kobiet i mężczyzn. Programy zawsze dobrze brzmią, ale co dalej?
Współprzewodnicząca Małgorzata Tracz dzieli na przykład swoje stanowisko z współprzewodniczącym Markiem Kossakowskim, bo takie parytetowe jest założenie w tej partii. Gdy w Parku Grabiszyńskim we Wrocławiu rozpoczęto wycinkę drzew, określoną później jako dewastację parku, dzięki działaniom Zielonych nastąpiło jej wstrzymanie i rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami. Bo park, to nie jest tylko obszar do zarządzania, to miejsce ważne dla mieszkańców. W polskich miastach wielu włodarzy musi jeszcze zauważyć, że administrowanie trzeba prowadzić w porozumieniu z mieszkańcami.
Padły pytania o zamiary wyborcze Zielonych. Partia przygotowuje listy wyborcze do sejmików wojewódzkich, natomiast „W wyborach samorządowych na szczeblu gmin i powiatów Partia Zieloni będzie dążyć do tworzenia progresywnych komitetów wspólnie z ruchami i organizacjami obywatelskimi, miejskimi, kobiecymi i ekologicznymi oraz z innymi progresywnymi partiami i organizacjami politycznymi i społecznymi.”
Padły kolejne pytania, jakie są warunki przystąpienia do Zielonych i wygląda na to, że już niebawem w Ziemi Kłodzkiej powstanie koło Partii Zielonych.

Wydania: