Najbardziej lubił sasanki...

Autor: 
Mariola Kowalcze
panorama niepodleglosci, plak.jpg

Czy wiecie, że Wielki Marszałek był miłośnikiem przyrody? A do zwierząt miał szczególną słabość? Kasztanka, znana wszystkim ukochana klacz, był też pies Dorek, potem po prostu... Pies. Piłsudski kochał kwiaty i drzewa.
W „Milusinie” miał specjalną ławeczkę, właśnie naprzeciw sasanek dziko rosnących w kącie ogrodu, by się nimi zachwycać, nawet liczyć w dniu swoich imienin. Ponoć po jego śmierci znaleziono w kieszeni munduru zasuszony kwiat... sasanki.
W Sulejówku można dziś zobaczyć pomnik Józefa Piłsudskiego razem z córkami wśród pięknych drzew.
„Do przyrody, do krajobrazu odnosił się Marszałek ze znawstwem i szczerym zachwytem”. Tak zapisała w swoich wspomnieniach Maria Jehanne Wielopolska („Józef Piłsudski w życiu codziennym”, 1937). Wyobraźmy sobie własną odpowiedź na podobny problem – my, krajobraz, przyroda i to w różnym kontekście. Niech sugestią będzie np. wymowny fragment utworu „Pejzaż horyzontalny” (słowa – Wiesław Dymny, muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz):
„pejzaż zawiły jak poemat a temat taki zwykły temat
Pejzaż horyzontalny
horyzont różny niebanalny
człowiek jak stwórca nieobliczalny”.
Sprzyjającym pretekstem może być niepowtarzalna integracyjna przygoda dla mieszkańców Kłodzka, Ziemi Kłodzkiej, naszych gości i czytelników – tylko w kłodzkiej bibliotece. Już pod koniec kwietnia proponujemy alternatywne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości w formie interaktywnej ekspozycji. To wystawa niekonwencjonalna, przyrodnicza i kulturalna, bez patosu, wyznaczająca szczególną rolę odbiorcom. Motywacja do współpracy i twórczej zabawy międzypokoleniowej. Współczesna opowieść o miejscach, pejzażach zainspirowana literackim kraj-obrazem i wydarzeniami sprzed stu lat, Marszałkiem i przyrodą. Rodzaj subiektywnej podróży. Barwny obraz polskich zakątków w wyjątkowych opisach ulubionych i zapamiętanych miejsc.
Każdy z nas może być fragmentem niepodległościowej panoramy dokładając swój głos. Niech to będzie cytat, wspomnienie, fotografia, rysunek. 100 kart / 100 spojrzeń / sto lat! „Suma zachwytów” – naszych kłodzkich zachwytów. Dla nas i może kiedyś dla potomnych. W podziękowaniu za autorski entuzjazm – biblioteczny fragment z historią w tle – zakładki z KOLEKCJI LIMITOWANEJ od 1 do 100 z pamiątkowym ekslibrisem Zygmunta Janoty (linoryt, 1965). Nie zabraknie ciekawych propozycji dla książkoholików. Czytanie krajobrazu, by odbyć literacką stuletnią wędrówkę z propozycją uzupełnienia bibliografii, oczywiście z nagrodami. Wystawa na poziomie naszych wspomnień, zadumy, kontemplacji. Kluczowa rola marszałka Józefa Piłsudskiego jako inspirujące tło do radosnej wędrówki. Kulturalna oferta w szafie i na szafie, by otworzyć się na historię. Czytanie to również sposób na świętowanie! Sporo anegdot i ciekawostek, między innymi czeski portret Marszałka sprzed prawie stu lat, autorstwa słynnego Haška. Do poczytania historyjki z „Milusina” w Sulejówku.
Spróbujmy świętować inaczej.
Z szansą dla indywidualnej wyobraźni i wrażliwości. Niech to będzie wspólny kłodzki obraz. Zapraszamy serdecznie do współtworzenia.

PANORAMA NIEPODLEGŁOŚCI
100 kart / 100 spojrzeń / sto lat
DOŁĄCZ SWÓJ FRAGMENT – CZYTAJ KRAJOBRAZ
IV-XII 2018 wystawa
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku – WYPOŻYCZALNIA

Wydania: