Echo minionego 2017 roku w Klubie Inicjatyw Młodzieży

Autor: 
inf. Wiesław Mietliński
KIM1.jpg

Powstały Klub Inicjatyw Młodzieży w roku 1992 w minionym roku święcił 25-lecie swej działalności. W swych założeniach Klub ma trzy cele: 1. Nauka samorządności, 2. Europa i świat naszym domem, 3. Esperanto język międzynarodowy.
Klub współpracował i współpracuje nie tylko z rówieśnikami naszego kraju ale również i z sąsiednich państw. Głównie z krajami ze wschodu. Organizowane są przeważnie konkursy i spotkania. Obecnie wymienić można między innymi sztandarowe pozycje jak: konkursy plastyczne, genealogiczne, muzyka klasyczna czy śpiewanie w języku esperanto.
Jak wiemy rok 2017 był również rokiem Zamenhofa, twórcy języka esperanto, ogłoszonym przez UNESCO jak i nasz polski parlament. Ziemia Kłodzka od zarania tego języka pozostawiła wiele śladów jego działalności, jak chociażby nazwy ulic, placów, kamieni pamiątkowych czy sam pobyt Zamenhofa w znanym kurorcie w roku 1909 Dusznikach Zdroju. Klub nasz również kontynuuje kierunki takich działań. Warto wymienić chociażby te z roku 2017, jak:
1. Spotkanie członków w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece fili nr 1 poświęcone Esperantu. Prowadził je wraz z przedstawicielem biblioteki p. Kalitą – Wiesław Mietliński 20.IV.2017 r.
2. Uczestnictwo delegacji Klubu w spotkaniu poświęconym Esperantu w akademickiej Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
3. Klub jest organizatorem między innymi „Międzynarodowego Konkursu Pieśni i Piosenki Esperanckiej”, jaki odbywa się w Kłodzku i Wrocławiu. Ostatnio odbył się w Wrocławiu.
4. W roku 2017 prezentacja miała również miejsce w Dusznikach Zdroju i Kłodzku.
5. Prowadzimy od 2014 roku konfrontacje z muzyki klasycznej o nazwie „Ako-Skrzy-For”, gdzie głównymi finalistami jak dotychczas jest młodzież pochodząca z krajów sąsiadujacych z nami od wschodu. Ostatnio był to Juli Kovaliov.
6. Konkurs plastyczny o nazwie „Kraj Wschodu”, do którego włączają się i rówieśnicy z krajów ościennych.
7. Konkurs z zakresu genealogii o nazwie „Tropami Rodu”. Konkurs ten skierowany jest do Polaków w kraju, jak i poza jej granicami i tacy uczestniczą.
8. Są również i sukcesy indywidualne. Wymienić tu wypada chociażby kol. Magdę Stefanowską, która w konkursie talentów podczas imprezy o nazwie „Gwiazdy Dinenburga“ na Łotwie czy talentów „Muzycznej Areny” w Wilnie w 2016 i 2017 r. zdobyła I miejsca.
9. Nadmienić należy, że nasz przedstawiciel od 2016 r. bierze udział w ocenie muzycznej uczestników wileńskiej imprezy o nazwie „Międzynarodowe Akcenty Muzyczne”, co podkreśla wagę i godność naszego środowiska.
10. Jedną z ważniejszych decyzji na rzecz talentów wokalnych podjął Klub 2 -XII-2017 r. w Wilnie. Klub wspólnie
z tamtejszym przedstawicielem środowiska esperanckiego zdecydował o wyasygnowaniu nagrody 50 euro dla najlepszego solisty, który zaprezentuje swój utwór w języku esperanto.
Warto dodać, że obecnie aktywną działalność prowadzimy nie tylko w na Ziemi Kłodzkiej, Dolnym Śląsku, ale i w innych rejonach kraju.
Klub podsumował swą działalność w zakresie konkursu śpiewu w języku esperanta – opracowanie zawiera jego historię, początki konkursu sięgają Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej (po roku 1993) przez Kłodzko aż po Wrocław.

Wydania: