Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

PSZCZELARZE
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu spotkali się pszczelarze z Ziemi Kłodzkiej. Dyskutowano o tzw. przepszczeleniu terenów użytkowych przez pasieki wędrowne należące do właścicieli spoza subregionu. Na spotkaniu ponadto poruszano tematy dotyczące codziennych problemów, z jakimi muszą zmagać się pszczelarze. Wysłuchano także informacji o tym, jak w gminie Międzylesie racjonalnie lokalizuje się pasieki, co sprzyja współpracy i zapobiega konfliktom.
Na spotkaniu był obecny burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak, którego pasją jest m.in. pszczelarstwo. Bez komentarza.
POLICJA
W Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku odbyła się coroczna odprawa. Podczas spotkania poinformowano m.in., że w powiecie policyjna wykrywalność przestępstw w 2017 roku wyniosła 72,7%. Funkcjonariusze ze wszystkich jednostek interweniowali ponad 24 840 razy. W odprawie wziął udział komendant wojewódzki nadinsp. Tomasz Trawiński, który dobrze ocenił pracę garnizonu. Gratulacje!
BEZPIECZNA
Wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński oraz burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma wzięli udział w podsumowaniu programu pn. „Bezpieczna+”. Celem projektu było podniesienie wiedzy o zagrożeniach, jakie obecnie czyhają na najmłodszych. Nauczyciele, policjanci, strażacy i przedstawiciele innych profesji, podczas zajęć wskazywali dzieciom sytuacje mogące skutkować zagrożeniem dla ich zdrowia i życia, przy tym informowali, jak się należy w takich momentach zachować, aby wyjść cało z opresji. Bez komentarza.
FESTYN
Po raz kolejny w Siennej w gminie Stronie Śląskie odbył się festyn policyjny. Brali w nim udział funkcjonariusze i ich rodziny z całego Dolnego Śląska. Zawitali także goście z innych regionów Polski oraz pogranicza czeskiego.
Zabaw i konkurencji sportowych było dużo m.in. rywalizacja w zjazdach narciarskich. Wow.
POSZUKIWACZ
W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych oraz inwestycyjnych dla Kudowy-Zdroju nie ustaje burmistrz Piotr Maziarz. Niedawno spotkał się z dyrektorem Oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa we Wrocławiu Rafałem Borutką. Rozmawiano m.in. o uzbrojeniu w sieć gazową terenu przewidzianego pod zabudowę w ramach rządowego programu „Mieszkanie+”. Analizowano także możliwość doprowadzenia gazu w rejon Słonego.
Ponadto Burmistrz Kudowy Zdroju złożył wizytę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie rozmawiał o współpracy w zakresie zamierzeń proekologicznych miasta. Bez komentarza.
ŻOŁNIERZ
W Starostwie Powiatowym w Kłodzku gościli żołnierze z Grupy Integracji SIŁ NATO w Polsce. Spotkali się z przedstawicielami kilku lokalnych samorządów oraz służb mundurowych. Przedmiotem spotkania była wymiana informacji o subregionie Ziemi Kłodzkiej i jego infrastrukturze komunikacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem drogi krajowej nr 8. Ta wiedza jest niezbędna siłom NATO, na wypadek, gdyby zachodziła potrzeba przemieszczenia się większej kolumny wojsk przez ten teren. Wow.
DRUH
Sześć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kłodzko otrzymało podręczny, osobisty oraz przesyłowy sprzęt, który zafundowały władze samorządowe. Wójt Stanisław Longawa przekazał uroczyście sprzęt podczas posiedzenia Zarządu Gminnego ZOSP. Gratulacje!
FUNDUSZ
Burmistrz Lądka Zdroju Roman Kaczmarczyk wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwojowego S.A. Głównym celem wizyty była możliwość pozyskania środków finansowych na dokapitalizowanie nowo powstałej spółki Lądeckie Usługi Komunalne sp. z o.o. w zakresie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Bez komentarza.
REMONT
Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko wykonawcy remontu wieży kościoła w Szalejowie Dolnym oraz pełniącemu funkcję inspektora nadzoru budowlanego przy realizacji remontu wieży. Prokuratura zarzuca obu mężczyznom poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z remontem wieży kościoła.
Mężczyźni nie przyznali się do zarzucanego im czynu. Oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Ale się porobiło.
PRZETARG
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę stacji Kłodzko Miasto. Szacowana na 58 mln zł inwestycja zwiększy możliwości kolei w Kotlinie Kłodzkiej. Spółka za 22,5 mln zł już dostosowuje do potrzeb pasażerów oraz przewozów towarowych stację Kłodzko Główne. Bez komentarza.
NAWIERZCHNIA
W sali gimnastycznej przy ulicy Wandy w Kłodzku została położona nowa podłoga sportowa, pojawiły się także nowe słupki i siatka do siatkówki. Remont oraz wyposażenie kosztowały 152 107,53 zł. Jak mówi burmistrz Michał Piszko, podłoże od dawna wymagało remontu. Od dawna narzekali na nie wszyscy korzystający z sali. Burmistrz dodał, że obiecał coś z tym zrobić i oto są efekty. Gratulacje!
GRUPA
Grupa wałbrzysko-kłodzka GOPR prowadzi nabór kandydatów na ratowników ochotników. Dwudniowy egzamin wstępny jest organizowany w mar-cu w Masywie Śnieżnika. Jak podkreśla naczelnik wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR Mariusz Rzepecki, szuka się osób, które kochają góry, umieją jeździć na nartach na szlakach jak i poza nimi oraz chcą pożytecznie spędzić swój wolny czas. To niezwykle odpowiedzialna, ale dająca zarazem wiele satysfakcji służba.
Grupa wałbrzysko-kłodzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi działania na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich. Bez komentarza.
ORKIESTRA
W tym roku WOŚP zagrała po raz 26, a jej celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.
Do zbiórki jak zawsze przyłączył się powiat kłodzki. Wolontariusze kwestowali m.in. w Galerii Twierdza Kłodzko, gdzie licytowano gadżety. Ponadto miały miejsce prezentacje kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich. W Bystrzycy Kłodzkiej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się wspólne kolędowanie z Ludowymi Zespołami Śpiewaczymi i Zespołami Pieśni. W Szczytnej 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się od przejazdów samochodami rajdowymi oraz terenowymi. Strażacy z miejscowej jednostki zaprezentowali pokaz ratownictwa drogowego z użyciem narzędzi hydraulicznych. Słowem: działo się!
NARKOTYKI
Policjanci z Kłodzka zatrzymali 54-letniego mężczyznę, podejrzewanego o posiadanie narkotyków oraz handel nimi. Przeprowadzona kontrola w miejscu zamieszkania mężczyzny ujawniła obecność znacznej ilości narkotyków. Środki odurzające ukryte były w pudełku po proszku do prania.
Policjanci zabezpieczyli ponad 89 gram amfetaminy. Jegomość trafił do policyjnego aresztu. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. No i się doigrał.
SENATOR
Senator PiS Aleksander Szwed przy poparciu 50 członków Senatu RP, złożył w Izbie Wyższej parlamentu swoją inicjatywę – jest nią propozycja ustanowienia roku 2019 „Rokiem Stanisława Moniuszki”.
Jak zauważa parlamentarzysta z Ziemi Kłodzkiej, 5 maja 2019 roku minie 200 lat od urodzin znanego kompozytora. To okazja, aby jeszcze lepiej rozpropagować jego dorobek oraz patriotyzm. Gratulujemy pomysłu i trzymamy kciuki za jego realizację.
WSPARCIE
Pięć organizacji pozarządowych bądź pożytku publicznego w gminie Nowa Ruda, otrzymało z budżetu lokalnego wsparcie finansowe. Przedstawiciele tych podmiotów odebrali certyfikaty od wójt Adrianny Mierzejewskiej. W sumie na rzecz tych organizacji przekazano ponad 53 tys. zł. Bez komentarza.
PODSTREFA
Bystrzyca Kłodzka ma w ofercie w pełni uzbrojony obszar specjalnej podstrefy ekonomicznej. Przez kilka minionych miesięcy za sprawą gminy mocno wspartej przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą, kosztem prawie 4 mln zł wyposażono podstrefę w niezbędne sieci oraz zapewniono wjazd z drogi powiatowej. Podstrefa Bystrzyca Kłodzka jest usytuowana przy drodze krajowej nr 33, blisko z niej do stacji kolejowej oraz lotniska polowego. Jak zapewnia burmistrz Renata Surma, miejsce nadaje się na wszelką działalność gospodarczą nieuciążliwą dla środowiska. Burmistrz jest zdania, że razem z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „Ivest-Park”, w której skład podstrefa wchodzi, w miarę szybko uda się znaleźć dla niej inwestora. Bez komentarza.
REFERENDUM
Grupie inicjatywnej przeprowadzenia referendum o odwołanie burmistrza Kłodzka Michała Piszki oraz RM, nie udało się zebrać wymaganej prawem liczby podpisów. Aby mogło dojść do referendum należało uzbierać 2,5 tys. podpisów, tj. 10% uprawnionych do głosowania w ostatnich wyborach samorządowych. Pomysłodawcy przeprowadzenia referendum nie chcieli ujawnić ile udało się im zebrać podpisów. Cóż… zapewne ze skromności. Nic dodać, nic ująć.

Wydania: