W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej
Spotkanie Mikołajkowe.
Jak co roku, od dziesięciu lat, na spotkanie z Mikołajem zaproszono dzieci urodzone na przełomie ostatniego roku; najstarsze z nich ma ponad rok, najmłodsze ponad miesiąc. W sumie urodziło ich się w tym czasie 51, w tym 26 dziewczynek. Ponad połowa z nich to nowi mieszkańcy obszaru miejskiego Szczytnej; na obszarze wiejskim najwięcej dzieci przyszło na świat w Niwie – 8. Rodzice dla swych pociech wybierali także te, typowo polskie imiona: Anna, Laura, Milena, Zuzanna; Antoni, Jan, Stanisław, Szymon. Rodziców wraz z dziećmi zaproszono do zajazdu „Tajemniczy Ogród”, gdzie czekały na nich upominki, Mikołaj i miś Benio. Gratulacje rodzicom, prezenty dzieciom wręczła dyr. Biblioteki Miejskiej Anna Nowak i burmistrz Marek Szpanier, inicjatorzy tych spotkań. Wszyscy mogli się sfotografować z gospodarzami spotkania, z Beniem i Mikołajem, z czego ochoczo korzystali. Średnia urodzeń w gminie Szczytna w latach 2007-2017 wyniosła 66 dzieci, w ostatnich latach spadała ich liczba. 500+ nie zadziałało.
Przegląd Twórczości Leśnej.
Na ten konkurs, skierowany do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, zgłosiło swoje drużyny 8 szkół z powiatu kłodzkiego. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością życia leśnych mieszkańców. Brali udział w czterech różnych konkursach: „Odgłosy lasu”, „Leśna piosenka”, „Taniec zwierzaka”, „Słowo na temat lasu”; o ostatecznym zwycięstwie decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych konkursach. I tak tytuł „Maksymalnie leśnej szkoły” otrzymały: SP Szalejów Górny – 895 pkt; Zespół Szkolno-Przedszkolny Wambierzyce – 875 pkt i Miejski Zespół Szkół Duszniki-Zdrój – 846 pkt. Impreza ciekawa, budząca zainteresowanie dzieci życiem lasu i jego mieszkańców, budząca ich kreatywność.
Roll&Track…
… czyli Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska w jeździe na łyżworolkach, w których zawodnicy mieli do pokonania tor przeszkód, składający się z różnych elementów. Nie tyle chodziło tu o szybkość, ile o technikę jazdy. Ponieważ w zawodach uczestniczyły także osoby trenujące na co dzień jazdę na rolkach, poziom rywalizacji był bardzo wysoki.
W kategorii dziewcząt najszybsze były: Hanna Mazur, Zuzanna Sadownik, Nikol Kamińska; w kategorii chłopców: Mariusz Bałęczny, Jakub Kochel, Mikołaj Bednarek. Drużynowo pierwsze miejsca zajęli: 1. UKS Szczytnik, 2. SP Szczytna 1, 3. MZS Duszniki- Zdrój. Za obsługę zawodów odpowiadali nauczyciele: J. Bernat, M. Wianecki, A. Całka i B. Roguz.
Spotkanie Seniorów.
Spotkania szczytniańskich seniorów odbywają się w różnych terminach, w tym roku było spotkanie opłatkowe, w Zajeździe „Tajemniczy Ogród ” w Szczytnej. Z seniorami spotkali się przedstawiciele Urzędu Miasta z burmistrzem Markiem Szpanierem na czele, miejscowi księża i młodzież, która zaprezentowała swoje talenty wokalne i muzyczne. Było też wspólne, chociaż nieśmiałe, śpiewanie kolęd. Po poczęstunku – obiad, napoje, ciasto – seniorów obdarowano kalendarzami na rok 2018, wydanymi przez Urząd Miasta. Atmosfera takich spotkań jest zawsze inna, ale zawsze wyjątkowa. Gospodarze robią wszystko, aby goście czuli się dobrze, a dla gości jest to jakaś miła odmiana w ich, często monotonnym, życiu.
Jarmark świąteczny.
Tradycyjny już jarmark świąteczny w siedzibie Bractwa Rycerskiego zgromadził kilku utalentowanych twórców wyrobów artystycznych o charakterze użytkowym i dekoracyjnym ze Szczytnej i okolic. Ich prace można było obejrzeć, kupić, podziwiać; były to rzeźby, obrazy, anioły i aniołki wykonane różną techniką; kartki świąteczne i okolicznościowe, stroiki. Można też było sprawdzić własną wyobraźnię i umiejętności.
Miłą atmosferę tego miejsca tworzyła również możliwość wypicia ciepłych napojów i spróbowania świątecznych wypieków.
Natomiast na skwerze obok, przy ul. Wolności panowały kramy z ciastami, pierogami, uszkami, stroikami oferowanymi przez gospodynie z Niwy, uczniów i ich rodziców. Kupowano je chętnie, by skonsumować w domu.