Słowianki z Bierkowic otwierają drzwi do współpracy

Autor: 
inf.wł.
2CZECHY2017.jpg

Podobnie, jak w latach ubiegłych o tej porze roku, czeski Mikroregion Rychnovsko gościł polski zespół śpiewaczy, który rozpoczął po stronie czeskiej okres obchodów Świąt Bożego Narodzenia.
W sobotę 9 grudnia, grupa Słowianki z Bierkowic zaśpiewała polskie kolędy i pastorałki na terenie galerii handlowej w centrum Rychnova nad Kneźnou. Niespodzianką była kolęda „Cicha noc” zaśpiewana w języku czeskim.
- Potem udaliśmy się na miejscowy Zamek, gdzie Słowianki zaprezentowały się podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Szopek Bożonarodzeniowych. Zespołowi akompaniował pan Andrzej Saczyna. Atmosfera bardzo świąteczna – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, organizator wyjazdu.
Zagościliśmy również na kolejnym Zamku, tym razem w Potštejn, gdzie obejrzeliśmy „na żywo” spektakl, opowiadający o narodzinach Jezuska. Tu także mieliśmy okazję obejrzeć wystawę szopek bożonarodzeniowych i świątecznych postaci. Zostaliśmy poczęstowani lokalną zupą grzybową oraz przepysznym miodownikiem…
Słowianki wraz z mieszkańcami Bierkowic przyjechali do Czech, aby śpiewająco zapoczątkować współpracę pomiędzy społecznościami lokalnymi. Przy posiłku, pan Vladimir Hulman – przewodniczący Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko-Polskiej wraz z panią Mariolą Huzar, na początek zasugerowali obu stronom do poznawania się podczas różnych polsko-czeskich akcji. Obecni na spotkaniu przedstawiciele sołectwa Bierkowice, w tym radna Łucja Mądro oraz sołtys Andrzej Bartyna zaprosili społeczność lokalną do odwiedzenia Polski na wiosnę 2018 roku i udziału Stowarzyszenia Mój Dom – Moja Mała Ojczyna w Spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej.
Ciąg dalszy napisze samo życie…

Wydania: