Eksponaty odzyskują blask w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Bystrzyca Kłodzka, eksponaty z Muzeum Filumenistycznego odzyskały blask. W połowie 2017 roku, do konserwacji w podwarszawskiej pracowni dzieł sztuki trafiły wybrane eksponaty (malarstwo, rzeźba i snycerka) z regionalnych zbiorów Muzeum Filumenistycznego. Biorąc pod uwagę bardzo zły stan zachowania wiekowych obiektów, prace renowacyjne trwały prawie pół roku. Ich efekt jest naprawdę imponujący. W wielu przypadkach, eksponaty wymagały nie tylko odczyszczenia, ale również rekonstrukcji zniszczonych elementów. Dzięki znacznemu dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskanego w drodze konkursu w ramach programu Wspieranie działań muzealnych obiekty odzyskały dawny blask.
Efekt działań będzie można podziwiać w Muzeum Filumenistycznym już od no-wego 2018 roku. Jest naprawdę imponujący! Odrestaurowane rzeźby, obrazy, a także przykłady dekoracyjnej snycerki wyeksponowane zostaną w obiekcie dawnego kościoła poewangelickiego, w którym mieści się muzeum, na wystawie stałej poświęconej historii regionu. Prace renowacyjne staną się także doskonałym pretekstem do promowania wiedzy o sztuce regionu, wśród uczniów z terenu Ziemi Kłodzkiej, a zwłaszcza regionu Bystrzycy Kłodzkiej.
Bystrzyckie Muzeum Filumenistyczne, które wśród mieszkańców i turystów kojarzone jest jako muzeum etykiet zapałczanych, zyskało kolejne atrakcje, które mogą przyciągnąć również mieszkańców zainteresowanych historią naszego regionu. Jednym z najciekawszych obiektów jest z całą pewnością rzeźba autorstwa Franza Wagnera, przedstawiają czytające aniołki, które niegdyś zdobiły portal kamienicy przy ul. Siennej 2. Do Muzeum rzeźba trafiła w opłakanym stanie. W miejscu jej wcześniejszej ekspozycji dzięki zaangażowaniu mieszkańców pojawiła się kopia. Oryginał już niedługo będzie można oglądać w Muzeum Filumenistycznym.