Szkolenie dla moderatorów i zjazd koordynatorów DKK
W dniach 9-10 listopada 2017 roku, uczestniczyłam w ogólnopolskim zjeździe koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, połączonym ze szkoleniem dla moderatorów, które odbyło się w Warszawie w Centrum Konferencyjnym NIMBUS. Organizatorem wydarzenia był Instytut Książki, który prowadzi program DKK od ponad 10 lat we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Dyskusyjne Kluby Książki to projekt stworzony i wspierany przez Instytut Książki, promujący czytelnictwo. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Obecnie działa 1591 klubów, z czego 542 to kluby dla dzieci i młodzieży, a 1049 dla dorosłych. W gminach wiejskich działa 486 klubów, w miejsko-wiejskich 403, a w miastach 702. W ich spotkaniach uczestniczy 16 000 czytelników. Tylko przez osiem pierwszych miesięcy tego roku kluby spotkały się 9 106 razy, z czego w 851 spotkaniach wzięli udział zaproszeni autorzy. W bieżącym roku Instytut Książki rozdysponował na funkcjonowanie klubów (zakup książek, organizację spotkań autorskich, promocję klubów, organizację warsztatów i wykładów) kwotę 1 800 000 zł.
W spotkaniu wzięło udział 120 moderatorów dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski. Pierwszego dnia wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego pt. Oblicza współczesnej literatury polskiej w migawkach, który wygłosił prof. Maciej Urbanowski z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie odbyły się trzy panele, osobiście wzięłam udział w wykładzie Marcina Kube na temat ambitnej literatury popularnej. Następnie odbyła się dyskusja na temat funkcjonowania klubów książki w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a to wszystko dzięki zagranicznym gościom – Karen Hellewell z brytyjskiej Federacji Dziecięcych Klubów Książki oraz Josefine Mohrhard z niemieckiej Fundacji Stif-tung Lesen, która zajmuje się m.in. promocją czytelnictwa w Niemczech poprzez kluby książki. Później obejrzeliśmy film dokumentalny o DKK, który został zrealizowany przez TVP 3 Kraków. Pierwszy dzień szkolenia zakończył się koncertem zespołu Dobre Ludzie. W piątek 10 listopada wzięliśmy udział w wykładzie poświęconym arcydziełom literatury polskiej XX wieku, który wygłosiła prof. Marzena Woźniak-Łabieniec z Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie odbyły się trzy panele warsztatowe. Po nich odbyła się dyskusja pt. Ścieżki rozwoju klubów książki w Polsce, w której udział wzięli dr Magdalena Ślusarka, Jerzy Woźniakiewicz oraz dr Łukasz Michalski.
Był to już ostatni punkt szkolenia i po obiedzie wszyscy rozjechali się do swoich domów bogatsi o nowe doświadczenia i inspiracje, które miejmy nadzieję zostaną wykorzystane działalności DKK.