Co słychać w "Trójce"?
ZIEMIA KŁODZKA TAŃCZY
Taką nazwę nosił innowacyjny projekt edukacyjno – artystyczny, który od września do października realizowany był w SP nr 3 w Kłodzku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powstało w ramach programu „Kultura dostępna 2017”. Projekt miał charakter warsztatów aktorsko-tanecznych, przebiegał w trzech etapach, a uczestniczyli w nim uczniowie z czterech klas trzecich. Dzieci poznały elementy ruchu scenicznego, tańca współczesnego, hip-hopu, baletu klasycznego i akrobatyki. Natomiast warsztaty aktorskie obejmowały artykulację, interpretację, dykcję oraz pracę z głosem.
Zajęcia prowadzili znani pedagodzy, tancerze, aktorzy a także muzycy szkół i scen warszawskich. Efekty wspólnej pracy mieliśmy okazję oglądać podczas finałowego występu, który odbył się w naszej szkole 2.10.br. Licznie zgromadzeni widzowie oklaskiwali tańce polskie w wykonaniu dzieci oraz recytacje znanych wierszy w ciekawych i różnorodnych układach scenicznych. Całości towarzyszyła porywająca muzyka w wykonaniu artystów grających na różnych instrumentach.
Jak podkreślają organizatorzy i pomysłodawcy projektu, głównym celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci w kształceniu muzycznym i ruchowym na poziomie podstawowym. Zajęcia pobudzały dziecięcą kreatywność, uczyły umiejętności artystycznego wyrazu, edukowały poprzez praktykę i doświadczenie. Przez cały czas trwania warsztatów uczniowie brali udział w zabawie, nie wiedząc nawet jak wiele uczą się oraz jak wiele z tych umiejętności, jest i będzie im przydatne w życiu.
Projekt „Ziemia Kło-dzka tańczy” był realizowany tylko w dwóch szkołach podstawowych: w Kłodzku i w Międzylesiu. Jego inicjatorką była Małgorzata Kołcz, kłodzczanka, filolog klasyczny i kontrabasistka. Całość koordynowała dr hab. Aleksandra Dziurosz, pedagog, tancerka i choreograf, dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca. Warsztaty teatralne prowadził aktor, dr Bartosz Martyna. W projekcie wzięli również udział muzycy grający na różnych instrumentach.
„WESELE w TRÓJCE”
7 września br., w bibliotece SP nr 3 w Kłodzku zorganizowano czwartą edycję Narodowego Czytania. Uczniowie podobnie jak wszyscy, którzy wcześniej wzięli udział w krajowej akcji czytelniczej, zapoznali się z fragmentami dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Wykorzystano również wybrane sceny z pamiętnej filmowej adaptacji dzieła Wyspiańskiego pod takim samym tytułem w reżyserii A. Wajdy, która stanowiła ekranową ilustrację do czytanych tekstów. „Wesele” napisane gwarą, ze swoją symboliczną wymową, licznymi wątkami, zaludnione postaciami realnymi i widziadłami, nie było łatwą lekturą dla uczniów szkoły podstawowej. Poprzedzone jednak wprowadzeniem do tekstu utworu oraz informacjami o autorze dzieła, jego twórczości i losach „Wesela”, stało się dla uczniów bardziej czytelne. Na krótko więc udało przenieść się w nieco baśniową atmosferę godów w bronowickiej chacie, gdzie sny mieszają się z rzeczywistością a bohaterowie, którzy toczą miedzy sobą rozmowy, dotykają wielu uniwersalnych kwestii, problemów narodowych – mimo upływu lat od powstania dramatu, wciąż mówią nam prawdę o nas samych.
GŁOŚNE CZYTANIE ZE SMAKIEM
21 września, przed słynną kłodzką fontanną w Rynku odbyła się akcja zorganizowana przez PiMBP pt. „Głośne czytanie ze smakiem”.
Zanim licznie zgromadzone dzieci klas IV – VI kłodzkich (i nie tylko!) szkół wzięły udział w konkursie głośnego czytania, mogły przyglądać się, a niektóre nawet wziąć udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Monikę Mrozowską aktorkę i blogerkę promującą zdrowe odżywianie. Wspólnie przyrządzona została pyszna pasta z suszonych pomidorów i zupa z soczewicy.
W dalszej części imprezy słuchaliśmy ponad 60 dzieci czytających przepisy Moniki Mrozowskiej. Nierzadko był to trudny język.
Jesteśmy dumni, bo pierwsze wyróżnienie otrzymała uczennica naszej szkoły, Lena Kancelarz z kl. IV c.