Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

MUZEUM
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju została otwarta nowa galeria sztuki. Mieści się ona w dawnej suszarni papieru. Pierwszą ekspozycją w nowej galerii jest „Polifonia” – wystawa prac Magdaleny Soboń oraz Barbary Mydlak z Łodzi. Gratulacje!
PREZENTACJE
W Polanicy Zdroju odbyły się XX Regionalne Spotkania Artystyczne Zespołów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Publiczności zebranej przed Muszlą Koncertową w Parku Zdrojowym, zaprezentowało się 11 grup śpiewaczych, kabaretowych oraz muzycznych. Tematyka prezentacji była dowolna, jednakże część utworów czy form scenicznych miała nawiązywać do misji OSP. Bez komentarza.
KURORT
W Dusznikach Zdroju miała miejsce debata zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Kłodzku. Udział w niej wzięli mieszkańcy miasta, lokalni handlowcy oraz burmistrz miasta Piotr Lewandowski. Tematem, który poruszano podczas spotkania było bezpieczeństwo mieszkańców i gości w kurorcie. Debata przyniosła uwagi, a także wnioski – uczestnicy spotkania zamierzają je jak najszybciej wdrożyć w życie. Nic dodać, nic ująć.
ODZNACZENIA
W Kłodzku odbyły się powiatowe uroczystości święta policji. Imprezę zaszczycił swoją osobą zastępca komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski oraz biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej Adam Bałabuch. W trakcie spotkania działalność kłodzkiego garnizonu podsumował jego komendant insp. Andrzej Sidorowicz-Radzikowski. Zostały także wręczone awanse na wyższe stopnie oficerskie, aspiranckie i podoficerskie, a także odznaczenia i listy gratulacyjne. Wow.
MORZE
W Kudowie Zdroju odbyły się Polsko -Czeskie Dni Morza. W Parku Zdrojowym miało miejsce wiele imprez m.in. gry zręcznościowe i bitwa morska, konkursy, koncerty muzyczne z charakterystycznymi szantami. Bez komentarza.
SZKOŁA
Szkoła Muzyczna II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej szykuje się do przeprowadzki do własnego lokum. Władze samorządowe chcą placówce przeznaczyć do zagospodarowania jedno ze skrzydeł kompleksu zajmowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących. Z perspektywy nowej siedziby cieszy się dyrektor szkoły muzycznej Tadeusz Piotrowski. Wskazuje, że w ciągu dwóch lat istnienia szkoły przybyło uczniów, jak i nauczycieli, powiększyła się ilość instrumentów oraz koncertów. Trzymamy kciuki za realizację projektu.
FESTIWAL
W Kudowie Zdroju i w Nachodzie odbył się II Festiwal Czesko-Polski. Początkiem imprezy był wernisaż prac plakacistów – Jana Młodożeńca oraz Jana Rajlicha na rynku w Nachodzie. Zwieńczenie imprezy miało miejsce w Teatrze pod Blachą w Kudowie Zdroju, gdzie odbył się Wielki Koncert Galowy pod hasłem „Czas wszystko zmienia”. Wystąpiły takie gwiazdy jak Helena Vondrackova, Renata Przemyk, Paweł Domagała. Prowadzącym koncert był Artur Andrus. Bez komentarza.
OPERATOR
Dotychczasowy odbiorca odpadów komunalnych z terenu miasta oraz gminy Lądek Zdrój – krapkowicki oddział firmy „Eneris Surowce”, wygrał przetarg na świadczenie usług przez najbliższe trzy lata. Podmiot gospodarczy sprawdził się na tym terenie w minionym okresie. To się nazywa solidna firma!
KOMPLEKS
Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim dysponuje kolejnym obiektem szpitalno-opiekuńczym. Centrum zapewnia opiekę ponad 330 pensjonariuszom i daje zatrudnienie około 260 pracownikom. To największy pracodawca na terenie miasta i gminy Stronie Śląskie. Gratulacje!
WYCIECZKA
Do Prokuratury Rejonowej w Kłodzku wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez nauczycielkę z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Bożkowie, która była organizatorem wycieczki do Włoch. Rodzice pieniądze przekazali, ale do wycieczki nie doszło – środki nie zostały bowiem wpłacone w całości do biura podróży, które miało zorganizować pobyt uczniów.
Zdaniem rodziców nauczycielka zebrała kwotę 64 tys. zł. Wycieczka była organizowana przez nauczycielkę prywatnie. Się porobiło.
RAJD
Kłodzko było miejscem zakończenia ogólnopolskiego rajdu odkrywców, w którym wzięło udział około 800 zuchów oraz harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego. Na kłodzkim rynku podsumowano czterodniową imprezę odbywającą się w Sudetach Środkowych. Wow.
KLUB
Gmina Lądek Zdrój otrzymała dofinansowanie na adaptację byłej stołówki w budynku Gimnazjum Publicznego. W lokalu urządzony zostanie dzienny klub seniora.
Za kwotę ponad 193 tys. zł, w tym około 155 tys. zł z dotacji, wykonane zostaną prace budowalne, a także zakupione zostanie wyposażenie. Bez komentarza.
WARSZTATY
Akademia Suzuki z Wrocławia poprowadzi w Międzylesiu warsztaty pianistyczne adresowane do utalentowanych podopiecznych. Podczas warsztatów pedagodzy dadzą lekcje gry na fortepianie – indywidualne oraz grupowe. Będzie miał również miejsce pokaz tańca dworskiego. Twórcą metody jest japoński skrzypek Shinichi Suzuki, który w swojej praktyce pedagogicznej oparł się na założeniu, że zdolności muzyczne nie są wrodzone, lecz można je rozwijać. Warsztaty odbędą się w międzyleskim kompleksie pałacowo - zamkowym. Bez komentarza.
SMAKOSZE
Z jednego z kłodzkich sklepów 12- latka i jej o rok młodszy kolega, wynieśli pięć puszek piwa – mocny porter. Rzecz jasna młodzi „konsumenci” nie zapłacili za towar. Na szczęście smakosze piwa nie zdążyli skosztować łupu, do komendy policji przyprowadzili ich opiekunowie. Okoliczności całego zdarzenia wyjaśniają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. To się nazywa ułańska fantazja!
BUDOWA
W Polanicy Zdroju rusza budowa „Małego Rynku”. Obecnie plac w centrum Deptaka służy jako parking. Miejsce to niebawem stanie się centrum rekreacyjno-integracyjnym. Jak mówi wiceburmistrz miasta Dariusz Kupiec, na początku zrobiony zostanie plac oraz komunikacja do niego. Następnie powstanie budynek usługowo-mieszkalny. Wokół placu znajdować się będzie pergola oraz fontanna i miejsca do odpoczynku. Wartość inwestycji to około 3 mln zł. Ma ona zostać zrealizowana do połowy przyszłego roku. Wow.
RURA
Nieustalony dotąd sprawca ukradł z terenu nieogrodzonej, prywatnej budowy w Bystrzycy Kłodzkiej, dwie rury metalowe o długości 10 metrów każda. Wartość łupu to tysiąc złotych. Swoją drogą, po co komu dwie metalowe rury? Być może to jakiś artysta amator, któremu zamarzyło się postawić w ogrodzie rurową instalację…
ŚWIETLICA
Gmina Kłodzko pozyskała środki na realizację zadania pn. „Budowa świetlicy wiejskiej w Marcinowie wraz z zagospodarowaniem terenu rekreacyjnego”.
Całkowita wartość projektu to 394 784,14 zł z czego 251 200, 00 to kwota uzyskanego wsparcia. Wszystko w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Kłodzka Wstęga Sudetów Lokalna Grupa Działania. Gratulacje!
ŚLUB
Po raz pierwszy w historii Zakładu Karnego w Kłodzku, urzędujący Burmistrz miasta udzielił ślubu cywilnego skazanemu. Po uroczystości burmistrz Michał Piszko spotkał się z dyrektorem jednostki mjr. Krzysztofem Krasowskim. Tematem rozmowy były m.in. zagadnienia dotyczące ogólnopolskiego programu „Praca dla więźniów”. Bez komentarza.
RÓŻA
Odbyły się XII Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicza „Róża kłodzka”. Impreza miała miejsce w Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie - Pstrążnej. W ramach konkursu na scenie zaprezentowało się 13 zespołów ludowych z Ziemi Kłodzkiej. Pierwsze miejsce zajął zespół Katarzynki ze Ścinawki Górnej. Gratulacje!
DOFINANSOWANIE
Nowa Ruda oraz Polanica Zdrój znalazły się wśród 27 dolnośląskich gmin, które otrzymały dofinansowanie na realizację projektów wyłonionych w ramach konkursu pn. „Poprawa bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w roku 2017”. Dotacja przeznaczona jest na zakup sprzętu dla miejscowych jednostek OSP. Nowa Ruda otrzymała dofinansowanie w wysokości 44 500 zł, zaś Polanica Zdrój 35 tys. zł. Gratulacje!

Wydania: