Wydarzenia kulturalne w 2016 roku w Kudowie Zdroju
* Festiwal Moniuszkowski
Koncerty, spotkania z artystami i wykłady znalazły się w programie 54. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbył się w dniach 24 - 27 sierpnia 2016 w Kudowie-Zdroju.
Gwiazdą tegorocznego koncertu, który zainaugurował 54. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju była czeska sopranistka Petra Froese. Oprócz niej na scenie tego wieczoru wystąpili: polski tenor Wojciech Sokolnicki oraz białoruski artysta śpiewający barytonem – Aleksander Bardasow. W ramach festiwalu odbył się koncert poświęcony pamięci Marii Fołtyn – polskiej śpiewaczce, założycielce Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Jej pamięci poświęcono również jeden z wykładów. Od kilku lat nieodzownym elementem programu jest koncert Laureatów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego, tak było i w tym roku. Natomiast Anna Patrys sopranistka, laureatka Grand Prix konkursu wokalnego im. Elizabeth Connell w Sydney, wykonała utwory Moniuszki, Verdiego i Pucciniego. Tradycyjnie, ostatniego dnia festiwalu ulicami miasta przeszedł korowód moniuszkowski. W tym roku festiwal zakończył słynny „Don Giovanni” W. A. Mozarta. Spektakl był efektem pracy uznanego w świecie opery reżysera Roberto Skolmowskiego ze studentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Spektakl zgromadził wielką widownię, której współczesna wersja opery Mozarta przypadła do gustu, dlatego też aktorzy i reżyser zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
* NOHAVICA - ANDRUS - SIKOROWSKI czyli CZ-PL Festival w Kudowie-Zdroju
Festiwal Piosenki Polskiej i Czeskiej, który odbył się w lipcu 2016 r. po raz pierwszy w Kudowie niewątpliwie zasługuje na miano wydarzenia roku w kategorii imprez kulturalnych. Do występu w koncercie finałowym zaproszono wspaniałego czeskiego pieśniarza, poetę Jaromira Nohavicę i polskiego piosenkarza, autora tekstów Andrzeja Sikorowskiego. Ten fenomenalny polsko-czeski Dialog Muzyczny poprowadził jedyny w swoim rodzaju Artur Andrus – dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy. Dobra energia, która towarzyszyła temu wydarzeniu, sprawiła, że ludzie śpiewali wraz z artystami. Zapis tego koncertu można było obejrzeć we wrześniu w TVP 2. W trakcie festiwalowych dni, przechadzając się alejami Parku Zdrojowego, można było spotkać ludzi radia, telewizji, aktorów, pisarzy i piosenkarzy, m.in. Małgorzatę i Pawła Królikowskich oraz Antoniego Królikowskiego, Tadeusza Drozdę, Artura Chamskiego, Gabi Gold, Edytę Jungowską, Teresę Drozdę czy Katarzynę Grocholę. W przyszłym roku planowana jest II edycja Festiwalu Piosenki Polskiej i Czeskiej. Czym nas zaskoczą organizatorzy – tego burmistrz Kudowy Piotr Maziarze nie chce jeszcze zdradzać.
* Forum Tradycji w Kudowie-Zdroju
Po koncercie czeskiego barda Jaromira Nohavicy i Andrzeja Sikorowskiego, i po 54. Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim, przyszedł czas na Forum Tradycji. Trzy dni wypełnione atrakcjami w kudowskim Parku Zdrojowym. Jeśli o tradycji mowa to nie mogło zabraknąć Jarmarku Produktów Regionalnych i Rękodzielniczych. W kuchni pierwszy dzień upłynął pod znakiem gulaszu z wołowiny, przygotowywanego na oczach publiczności na wielkiej plenerowej patelni pod czujnym okiem Szefa Kuchni – Waldemara Załuskiego. W podobny sposób została przygotowana gęsina. Pokazano również, jak uwarzyć dobre piwo i jak upiec smaczny domowy chleb. Stałym elementem Forum Tradycji są konkursy, i tak po raz pierwszy w Kudowie-Zdroju, odbył się konkurs piw domowych oraz cykliczny już konkurs na najlepszą potrawę z gęsiny. W Parku Zdrojowym rozbrzmiewała muzyka ludowa, wystąpiły takie zespoły jak: Heyszowina z Kudowy-Zdroju, Woliborzanki z Woliborza, Jugowianki, Wesołe Nutki z Mąkolna, czy Polanie ze Środy Śląskiej. Na deskach Muszli Koncertowej wystąpiły także takie zespoły jak Back Door czy Heebie Jeebies.