Co słychac w Trójce?

Autor: 
B. Bogusławska, I. Sonka
Foto: 
RPA Pleśniak
spotkania-z-cyklu-poznajmy-ciekawych-ludzi-spotkanie-autorskie-z-pisarka-dorota-wegrzyn-(19.10.jpg

* O NASZYCH CZARODZIEJACH
„„Pamięć ludzka jest cennym skarbem. Nie zapisane istnieje mniej, czasem zupełnie przepada w gąszczu bieżących spraw.”
W bibliotece szkolnej SP nr 3 w Kło-dzku od 1999 roku odbywają się cykliczne spotkania pt. „Poznajmy ciekawych ludzi”. Gośćmi są nietuzinkowe osoby z Kłodzka i okolic, których działalność związana jest z kulturą, sztuką, muzyką i twórczością literacką. W ich gronie znaleźli się również absolwenci szkoły, którzy mogą pochwalić się ciekawymi inicjatywami i dokonaniami, jak np. ada-ptacja i inscenizacja „Zemsty” Aleksandra Fredry czy też działaniami w grupach rekonstrukcyjnych Stowarzyszenia Kłodzkie Bractwo Rycerskie i 47 Regimentu Piechoty również z Kłodzka. Spotkania cieszą się dużą popularnością, pozwalają uczniom czerpać inspirację, kształtować zainteresowania, poznawać rezultaty twórczej pracy zaproszonych gości.
Nasza szkoła również włączyła się w obszar życia kulturalno-literackiego miasta, co stało się punktem wyjścia do kolejnego spotkania z tego cyklu. Dorota Węgrzyn, nauczycielka języka polskiego wraz z grupą 17 uczniów napisała i wydała książkę pt. „Czarodziej”. Jest ona dziełem zbiorowym nie tylko w warstwie literackiej. Redakcji tekstów dokonała polonistka Beata Burtowska, autorką tytułowej ilustracji jest plastyczka, Grażyna Tomaszewska, portret dziadka autorki wykonał Rafał Pleśniak – nauczyciel bibliotekarz.
„Czarodziej” jest bowiem zbiorem opowieści o dziadkach i o wspomnieniach z nimi związanych. Zarówno Dorota Węgrzyn jak i jej współpracownicy opisali wydarzenia, które zapisały się w ich pamięci najmocniej i które zapewne pozostaną w niej na zawsze: jedne zabawne, inne wzruszające – wszystkie w pełni prawdziwe. Treść zawarta w tej niewielkiej objętościowo książeczce wypełniła godzinne spotkanie z autorami, była pretekstem do refleksji, pytań, które padały z sali oraz satysfakcji, że to właśnie w naszej szkole powstała tego rodzaju wartościowa publikacja… Być może – mamy nadzieję – że pojawi się druga część pt. „Czarodziejka”, której bohaterek nietrudno się domyślić.

* MILCZĄCA RYBKA
Wyjątkowy charakter miało 39 spotkanie z cyklu „Poznajmy ciekawych ludzi”, które odbyło się 4.11.br., w bibliotece SP nr 3. Gościliśmy Małgorzatę Kołcz, kłodzczankę, absolwentkę Wydziału Instrumentalnego w klasie kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz wydziału filologii polskiej i klasyki Uniwersytetu w Poznaniu. Pani Małgorzata ukończyła również Podyplomowe Studium Marketingowe Zarządzania Przedsiębiorstwem. Dziś związana jest z Warszawą gdzie współpracuje z Polskim Towarzystwem Muzycznym, organizując liczne wydarzenia kulturalne. Ze znawstwem i talentem łączy muzykę z teatrem i literaturą, przygotowując m. in. nowatorskie zajęcia edukacyjne dla dzieci. Uczy ich kreatywności i wrażliwości na piękno dźwięku, harmonii obecnej w naszym naturalnym otoczeniu: na ulicy, budowie, w kuchni itp. W napisanym przez siebie libretcie do mikroopery dla dzieci pt. „Milcząca rybka”, opowiada muzyczną bajkę, która pełni również rolę terapeutyczną, odnosząc się do problemów współczesnej rodziny. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli ten muzyczny spektakl, w którym zapracowani rodzice zapominają o tym, co najważniejsze dla ich małej córeczki. Oprócz tego z zapałem uczyli się rozpoznawać dźwięki różnych instrumentów, poznali terminy muzyczne i w niezwykle ciekawy sposób przekonali się ile można odkryć i stworzyć podczas zabawy z muzyką.
Inspiracja do odkrywania i rozwijania talentów jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Nigdy nie jest za późno, aby rozwijać swoje pasje i realizować marzenia. Przykładem jest pani Małgorzata Kołcz, która dopiero w wieku 19 lat zaczęła grać na kontrabasie a obecnie zawodowo jest związana tym instrumentem. „Róbmy to, co podpowiada nam nasze serce” – te słowa, które usłyszeliśmy na zakończenie z ust naszego gościa niech będą dla nas przesłaniem.

Wydania: