W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej

Autor: 
Danuta Chmielarz
sz1.jpg
sz2.jpg
sz3.jpg

* Okrągły jubileusz Słoszowa.
Na początku października mieszkańcy Słoszowa świętowali 650 rocznicę istnienia swojej wsi. Spotkali się na terenie przystanku turystycznego, gdzie najpierw odbyła się msza św. w intencji miejscowości, później kilka ciekawostek historycznych przekazał zebranym Ryszard Grzelakowski, a po programie artystycznym wszyscy oddali się świętowaniu.
Początek Słoszowa sięga 14. wieku. Wieś jest nieduża, położona w dolinie, otoczona malowniczymi wzniesieniami. Miała i ma nadal charakter rolniczy, ale oprócz starszych zabudowań gospodarczych coraz więcej tutaj nowych domów. Historia miejscowości związana była ściśle z dziejami historycznymi terenu, z Dusznikami- Zdrój, jednak od 1975 r. należy do Gminy Szczytna. W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i goście z okolicy.
* „Włóczykije” ze Szczytnej na Mistrzostwach Europy w Legnicy.
Członkowie – 7 osób, związanej z Biblioteką Publiczną grupy nordic walking –wzięli udział w Mistrzostwach Europy „Nordic Walking Legnica 2016”.
Wszyscy startowali na dystansie 5 km i w swoich kategoriach ukończyli marsz w pierwszej dziesiątce. Wyjazd na mistrzostwa zasponsorował Burmistrz Szczytnej.
* Seniorzy w Bibliotece.
Pierwsze po wakacjach spotkanie seniorów w Bibliotece Publicznej przy kawie i ciastku poświęcone było nowościom wydawniczym, które zaprezentowała p. Ola, i rozmowie o książkach z dzieciństwa własnego i swoich dzieci. Postanowiono także, że na dodatkowych poniedziałkowych spotkaniach grupa przygotuje świąteczne ozdoby, które zostaną przekazane dzieciom ze szpitala onkologicznego we Wrocławiu – inicjatywa dyr. Anny Nowak.
* „Szczytniańska Jesień” po raz siedemnasty.
17. Festiwal Piosenki Młodzieżowej odbył się w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej 15. października; około czterdziestu uczestników festiwalu wystąpiło w czterech kategoriach.
Jury w składzie: M. Kuklo, K. Kotlarz, D. Górecka i ks. P. Jaguś wyłonili w każdej grupie po trzy najlepsze osoby; pierwsze miejsca zajęli: Ida Szebla,Weronika Niewiadomska, Żaneta Dudka, Julita Busse. Festiwal wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a i poziom występujących w nim miłośników piosenki jest coraz wyższy.
* Kilka ciekawostek o organizacji pracy w placówkach oświatowych w Gminie Szczytna.
W roku szkolnym 2016/2017 do placówek oświatowych w Szczytnej uczęszczają 532 osoby, do Zespołu Szkół Społecznych w Chocieszowie – 77 osób. W Przedszkolu, SP i Gimnazjum zatrudnionych jest 66 pracowników pedagogicznych; 7 osób to stażyści, 10 – nauczyciele kontraktowi, 21 – nauczyciele mianowani i 28 – dyplomowani. W sumie stanowi to 56,4 etatu. Na zajęcia dowozi się 129 uczniów; 40 do Gimnazjum, 74 - do SP, 15 – do Przedszkola. Dowozy, na podstawie zawartej umowy, realizuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kłodzku. Gminny bus dowozi uczniów z niektórych ulic miasta do szkół miejscowych i do szkoły specjalnej w Polanicy-Zdroju; na dłuższych trasach uczniom towarzyszą opiekunki.
Na wniosek Gminy szkoły z terenu gminy otrzymują dotacje celowe – łą-cznie 32.431,91 zł – na podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe.

Wydania: