Dobre duchy Szczytnej

Autor: 
Fundacja Promocji Sztuki „Transformator” Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „Trampolina” Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
05_szczytna.jpg

Przez trzy letnie tygodnie – od 16 sierpnia do 4 września – w Szczytnej działał MoKaPP, czyli Mobilny Katalizator Przestrzeni Publicznej.
Charakterystyczny, biały pawilon powstał w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dotarł do kilku dolnośląskich miejscowości – w Szczytnej stanął na skwerze między pałacem a fontanną, a mieszkańcy bardzo życzliwie przyjęli zarówno sam obiekt (o nietypowej architekturze), jak i wszystkie wydarzenia oraz aktywności, które odbywały się w pawilonie i wokół niego.
MoKaPP stał się mobilnym domem kultury, miejscem rozrywki i zabawy, rozpoznawalnym elementem w miejskiej przestrzeni Szczytnej. Zaglądali tam (i zostawali na dłużej) dorośli, młodzież i dzieci, bo w programie zajęć i warsztatów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Albo po prostu posiedzieć sobie na leżaku pod drzewami.
Co działo się w MoKaPPie? Codziennie działała kawiarenka społeczna i codziennie młodzi animatorzy prowadzili zajęcia dla dzieci, podczas których powstawały lalki, plakaty, malowane torby, elementy scenografii itd. Natomiast piątkowe wieczory zarezerwowane były na kino plenerowe, a sobotnie – na potańcówki międzypokoleniowe.
Specjalnie zaproszeni goście prowadzili w MoKaPPie kilkudniowe warsztaty: dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ogrodnicze „Biosfera, czyli las zamknięty w szkle”, podczas których mieszkańcy Szczytnej tworzyli własne miniogródki w szklanych słojach.
Praca nad takim ogrodem wymagała skupienia i precyzji, ale efekty okazały się spektakularne.
Równolegle trwało planowanie spektaklu o Szczytnej: uczestnicy najpierw przygotowywali wielkie lalki (czyli duchy Szczytnej), a potem wszyscy wzięli udział w improwizowanym przedstawieniu „Gdzie jest skarb?”, które odbyło się w opuszczonych salach pałacu – dawnej szkoły. Było trochę strasznie, trochę śmiesznie, ale przede wszystkim – o Szczytnej i jej historii.
Niektóre spotkania wymagały wnikliwego zapoznania się z charakterem miasta, jego układem i specyfiką, a także wielu rozmów z mieszkańcami i zbierania ich opowieści (szczególnie o nieistniejącej hucie szkła). Na bazie badań terenowych i kwerendy historycznej architekci i studenci z UWr przygotowali plan dla Szczytnej, zakładający aktywizację miejscowości poprzez wyeksponowanie niezwykłych, choć nieco niedostrzeganych, walorów kulturowych i krajobrazowych.
Niemal wszystko, co działo się w pawilonie i wokół niego, znalazło się na filmie, w którego powstawanie zaangażowali się również uczestnicy warsztatów filmowych – ruszyli w teren, żeby zobaczyć Szczytną z perspektywy obiektywu kamery. Sobie mogli się natomiast przyjrzeć podczas warsztatów fotograficznych, skupiających się wokół zagadnienia portretu. Dzięki pracy z profesjonalnym sprzętem i dzięki wskazówkom fotografa można było dowiedzieć się więcej o technicznych aspektach fotografii oraz stworzyć serię niepowtarzalnych portretów mieszkańców Szczytnej.
Uroczyste podsumowanie trzech tygodni odbyło się 4 września, w niedzielne popołudnie: wspólnie oglądaliśmy zdjęcia i filmy, dzieliliśmy się wrażeniami i wzruszeniami, wspominaliśmy najciekawsze wydarzenia i rezultaty warsztatów. Następnego dnia MoKaPP opuścił swój skwer przy pałacu, ale pozostały po nim konkretne efekty: szklane ogrody, portrety, rysunki, filmy i dużo uśmiechu. A być może także potrzeba, żeby podobne miejsce na stałe zagościło w przestrzeni miasta.
Ale MoKaPP nie mógłby zadziałać, gdyby nie wsparcie i pomóc wielu osób, wśród których trzeba wymienić pana burmistrza Marka Szpaniera (który zaprosił pawilon do Szczytnej i ugościł animatorów), pana Rafała Krynieckiego i całą ekipę Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej oraz panią Annę Nowak z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szczytna. Dziękujemy za wspólną pracę i wspólnie spędzony czas wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy udowodnili, że kultury nie trzeba się bać, ale po prostu ją robić: w pawilonie, na pobliskim skwerze, we własnym mieście. Jeszcze raz dziękujemy za serdecznie przyjęcie, pozdrawiamy i zachęcamy do obejrzenia filmu „MoKaPP Szczytna 2016” (na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=37AatrlagmM )

Wydania: