Bieg Górski Radków 2016 za nami
Dwudniowa impreza (17-18 bm.) na starcie zgromadziła przeszło 700 zawodników, z których najwięcej wzięło udział na dystansie 53 kilometrów. Pierwsza edycja tej imprezy pokazała, że Góry Stołowe to znakomite miejsce do biegania.
Upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy ruchu, promocja Radkowa w kraju i na świecie oraz propagowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Radkowa i okolic to zasadnicze cele tej Garmin Ultra Race – Biegu Górskiego Radków 2016 – imprezy, która spotkała się z szerokim zainteresowaniem biegaczy z całego kraju. Na mecie dystansu 53 km stanęło 322 zawodników z różnych stron kraju, w różnym wieku – najstarszy skończył 70 lat, najmłodszy w tym roku stał się pełnoletni.
Generalnie wszyscy chwalili bieg tak pod względem organizacyjnym biegu, jak i samej trasy. Wielu z nich w Górach Stołowych nigdy wcześniej nie trenowało, ale jedna impreza wystarczyła, żeby stwierdzili, że Góry Stołowe to znakomite miejsce do biegania. Uczestnicy nie kryli zadowolenia.
- Nawierzchnia, zbiegi – fajne. Druga część cięższa, bo dużo kamieni, ale do 40. km biegło mi się pięknie – mówi Juliusz Borawski z Białegostoku (Białostocka Sekcja Biegaczy, Wegeraders). - Trasa bardzo dobrze oznaczona, punkty odżywcze. Podobało mi się…
- Są ścieżki szutrowe, techniczne, kamieniste, trochę asfaltu. Góry nie są wysokie, ale są biegowe. Po tegorocznym starcie jak najbardziej tu wrócę, mimo że nie jest to najdłuższy dystans, jaki przebiegłem – mówi Patryk Aid z Warszawy. Nie ukrywa, że w ogóle jest pod wrażeniem terenu gminy Radków.
- Tutaj jestem pierwszy raz, mieszkamy w Wambierzycach i jestem pod wrażeniem miejscowości; kulturowo i historycznie bardzo ciekawy rejon.
- Do 30 km było łatwo, a potem zaczęło się mocne podejście i wycięło sporo osób. Bezpiecznie, punkty dobrze rozstawione, trasa bardzo intuicyjna, interesująca pod względem widoków - nie sądziłem, że na poziomie 850 m są takie widoki! Jestem zachwycony Górami Stołowymi – mówi Łukasz Brykczyński z Warszawy. - Do tej pory był to nieznany mi rejon, jeśli chodzi o górskie wypady.
Na dystansie 53 km pierwsi biegacze na metę przybyli przed godz. 12. Bartosz Ceberak z Lubartowa, rocznik 1988, kat. M-18, osiągnął czas: 04:54:36. To najlepszy wynik tego biegu. Ostatnia dwójka zawodników przybyła na metę tuż przed godz. 17, ale też zmieściła się w limicie czasu 10 godzin.
Garmin Ultra Race znalazł się na liście biegów kwalifikacyjnych do Ultra Trail du Mont Blanc, słynnego biegu wokół masywu Mont Blanc! Startując w Garmin Ultra Race na dystansie 53 km, zawodnicy mogli uzyskać 3 punkty kwalifikacyjne do UTMB, jeśli tylko zmieszczą się w limicie czasu, który w tym roku wynosi 10 godzin.
Generalnie debiut całej imprezy był bardzo udany i wszystko wskazuje na to, że będą kolejne edycje. Już rodzą się pomysły, jak jeszcze ją wzbogacić, uatrakcyjnić. Burmistrz Jan Bednarczyk podczas ceremonii dekoracji zwycięzców zapraszał do Gminy Radków w każdej chwili i oczywiście na kolejną edycję Biegu.
Organizatorami Garmin Ultra Race – Bieg Górski Radków 2016 byli: Labo Sport Polska s.c., Gmina Radków, Stowarzyszenie „Hejszowina” Radków i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie. Sponsorem tytularnym był GARMIN. Dodajmy, że Bieg Górski Radków otrzymał 40 tys. zł z budżetu sportowo-turystycznego Aktywny Dolny Śląsk.
Dodajmy, iż ambasadorem Garmin Ultra Race – Biegu Górskiego Radków 2016 r. był aktor Tomasz Karolak. Sam nie wystartował w biegu, mimo że wcześniej zapowiadał udział na dystansie 53 km, ale w drugim dniu imprezy odwiedził Gminę Radków.