Co w trawie piszczy
SPACER
Dwóch policjantów, na co dzień pełniących służbę w wydziale kryminalnym kłodzkiej komendy powiatowej, zatrzymało mężczyznę poszukiwanego trzema listami gończymi. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie miejsce i okoliczności zatrzymania. Policjanci w czasie wolnym od służby spacerowali z rodzinami po polanickim deptaku, gdy zauważyli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi poszukiwanego. Strażnicy prawa postanowili wkroczyć do akcji – zatrzymali mężczyznę i za pośrednictwem dyżurnego lokalnego komisariatu wezwali policyjny patrol. Następnie przekazali zatrzymanego przybyłym na miejsce funkcjonariuszom. Jakby tego było mało, zatrzymany jegomość miał przy sobie prawie 5 gr środków odurzających. Mężczyzna trafił do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe miesiące. Spostrzegawczy policjanci zapewne dokończyli rodzinny spacer.
RÓŻA
W Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Pstrążnej miał miejsce XI Przegląd Zespołów Ludowych Ziem Pogranicza „Róża Kłodzka”. Każdy zespół biorący udział w konkursie musiał przygotować dziesięciominutowy program, który był oceniany przez jurorów. W tym roku zwycięzcą został zespół „Tarnawiczanki” ze Starego Waliszowa. Ech ta ludowa kultura!
PRZEDSZKOLE
Kłodzkie przedszkole nr 3 znalazło się w gronie piętnastu laureatów ogólnopolskiego konkursu grantowego zatytułowanego „Po stronie natury”. Organizatorem była Fundacja Nasza Ziemia oraz Żywiec Zdrój. Projekt przygotowany przez przedszkole nr 3 nosi nazwę „Przyroda, jakiej nie znamy” – dotyczy edukacji przyrodniczej przedszkolaków w zakresie o wiele szerszym niż ma to miejsce w innych tego typu instytucjach. Realizacja rozpocznie się wraz z nowym rokiem nauczania. Koordynatorem projektu jest nauczycielka Maja Zapała- Moczulska. Gratulacje!
CEPOWISKO
W Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju, odbyło się „Cepowisko” – pracownicy placówki zorganizowali ciekawą prezentację, której celem było ukazanie pradawnych zwyczajów żniwiarskich. Ponadto miał miejsce piknik z udziałem zespołów ludowych i śpiewaczych oraz rękodzielników. Słowem: działo się!
KOLEGIATA
Dotychczasowy kościół farny w Kło-dzku został podniesiony do rangi kolegiaty. Dokonał tego ordynariusz świdnicki, biskup Ignacy Dec, podczas uroczystej Mszy Świętej – uczestniczyli w niej nie tylko parafianie, ale również przedstawiciele władz samorządowych i państwowych m.in. minister edukacji Anna Zalewska. Świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, jest 75. kościołem w kraju, który nie będąc katedrą posiada swoją kapitułę tworzoną przez kanoników (duchowni mogący wybierać biskupa). Z przekazów historycznych wynika, że Kłodzko już w przeszłości posiadało kolegiatę, ufundowaną przez arcybiskupa Arnošta. Bez komentarza.
POSZUKIWACZE
W Dolinie Kleśnicy odbyły się już po raz jedenasty Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów. Zabawa polega na znajdowaniu skarbów ziemi w określonym czasie na wylosowanych działkach. Początkujący zawodnicy mieli szansę odbyć szkolenie tuż przed rozpoczęciem rywalizacji. Honorowy Patronat nad imprezą objął przewodniczący Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN prof. dr hab. Janusz Janeczek. Nic dodać, nic ująć.
WOŁOWINA
Wystrzał armatni, dokonany przez marszałka Dolnego Śląska – Cezarego Przybylskiego, rozpoczął konferencję w Szklarach/Marianówka w gminie Bystrzyca Kłodzka – poświęconą rozwojowi hodowli bydła na terenach górskich i podgórskich. Spotkanie zorganizował Klaster Wołowina Sudecka, której prezesem jest Zbigniew Szczygieł. Pan Prezes jest przekonany, że istnieją realne szanse na odtworzenie 90 tys. sztuk bydła, które jeszcze przed 30 laty pasło się na Ziemi Kłodzkiej. Życzymy powodzenia!
ROWER
21-letni mieszkaniec Kłodzka postanowił sobie dorobić. W tym celu pewnej nocy zdemontował drzwi od piwnicy i skradł z niej dwa rowery. Jednoślady sprzedał w komisie. Wcześniej ten sam jegomość ukradł trzy inne rowery. Za kradzieże i włamania grozi mężczyźnie 10 lat więzienia. Bez komentarza.
BIEG
W Ludwikowicach Kłodzkich odbyła się 7 edycja „Biegu na Wielką Sowę”.
W ramach imprezy, która wielokrotnie honorowana była Srebrnymi oraz Brązowymi Kozicami w kategorii najlepszych biegów alpejskich w Polsce, miały miejsce również „Mistrzostwa Polski Weteranów w Biegu Górskim”. W tym roku wystartowało niemal pół tysiąca biegaczy, a wśród nich Izabela Zatorska – jedna z najlepszych zawodniczek świata w biegach górskich, która objęła patronat honorowy nad imprezą. Gratulacje!
BAR
W jednym z barów w Nowej Rudzie, klient groził pracownicy nożem, aby wymusić darmowy posiłek. Zawiadomieni o tym incydencie funkcjonariusze policji przybyli na miejsce i zatrzymali gagatka na gorącym uczynku. Okazało się, że mężczyzna ma sądowy zakaz zbliżania się do przedmiotowego lokalu wydany przez Prokuraturę Rejonową w Kłodzku w związku z podobnym czynem w przeszłości. No, no, no.
LUSTERKA
Od pewnego czasu w Kłodzku dochodzi do serii kradzieży – zainteresowaniem cieszą się głównie wkłady do lusterek. Swoja drogą, bardzo ciekawe – być może ktoś chce sobie oszklić mieszkanie…
FESTIWAL
W Jugowie, w gminie Nowa Ruda odbył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – odwiedzili go m.in. tancerze z Chorwacji, Serbii i Malborka. Ponadto wystąpiło gminne Koło Gospodyń Wiejskich oraz zespół „Trzy Korony”. Wow.
TWIERDZA
W ramach XI Dni Twierdzy Kłodzkiej miały miejsce takie atrakcje jak: Jarmark Forteczny, Targi Staroci, Forum Tradycji. Największą atrakcją była oczywiście rekonstrukcja bitwy pomiędzy wojskami pruskimi a napoleońskimi z pocz. XIX w. Wcześniej na Rynku zorganizowana została inscenizacja historyczna mobilizacji kłodzczan w obliczu oblężenia miasta i Twierdzy przez wojska napoleońskie. Wow.
KULTURA
W ramach Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Polanicy Zdroju wystąpiła znana wokalistka Anna Maria Jopek oraz Piotr Rachoń – pierwszy organista w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Podczas trwającego 1,5 godziny koncertu można było usłyszeć m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Piotra Drusińskiego, Mariana Sawy. Bez komentarza.
AGROFETA
W Szczytnej miała miejsce XXII Wielka Feta Agroturystyczna. Ta niewątpliwie bogata w atrakcje impreza trwała 3 dni. Odbył się m.in. zlot aut 4 x 4, w którym wzięło udział 26 załóg. Ponadto odbył się zlot starych motocykli oraz motocyklowych legend PRL-u, a także pokaz suntu. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego Konkursu Drwali.
Z innych atrakcji na odnotowanie zasługuje pokaz maszyn wielofunkcyjnych oraz psów rasowych. Oczywiście była i „uczta” muzyczna – wystąpił m.in. Bayer Full oraz Big Cyc. Bez komentarza.
PSTRĄG
Zorganizowany pod mostem św. Ja-na w Kłodzku, IX Festiwal Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim, obfitował w niespodzianki – wszystkie biorące udział w Festiwalu Koła Gospodyń Wiejskich zostały nagrodzone! No, no, no.
SESJA
W Urzędzie Gminy Kłodzko odbyła się I uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko w kadencji 2016- 2018.
Podczas sesji przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej – Magdalena Bloch, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur oraz wójt Gminy Kłodzko – Stanisław Longawa wręczyli zaświadczenia o wyborze na radnego. Nic dodać, nic ująć.
CHOPIN
W Dusznikach Zdroju miał miejsce 71 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Najstarszy, nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, cieszy się dużym zainteresowaniem.
W tym roku w Festiwalu wzięło udział aż dziewięcioro artystów – zdobywców najwyższych nagród ostatnich edycji, najbardziej prestiżowych, a także najtrudniejszych konkursów pianistycznych. Gratulacje!
DREZYNIADA
Przy Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim odbyła się impreza pod nazwą „Strońska drezyniada”. Można było pościgać się drezyną ręczną, przejechać się drezyną spalinową, a także smacznie zjeść i posłuchać dobrej muzyki.
STUDIO
Letnie Studio Radia Wrocław gościło w Kudowie Zdroju, a konkretnie w Parku Zdrojowym. Dziennikarze przygotowali dla mieszkańców i gości sporo atrakcji m.in. zawody sportowe na wesoło, lekcję dykcji i poprawnego mówienia, naukę robienia profesjonalnych zdjęć. Nie mogło się także obyć bez muzyki na żywo. Wow.
DROGA
Senator Wiesław Kilian oraz marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski uczestniczyli w oficjalnym przekazaniu do użytku ponad 2,5 kilometrowego, zmodernizowanego odcinka drogi powiatowej z Idzikowa do Szklar w gminie Bystrzyca Kłodzka.
Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej – Renata Surma stwierdziła, że była to bardzo oczekiwana inwestycja, która podnosi atrakcyjność turystyczną terenu. Zaś starosta kłodzki – Maciej Awiżeń podkreślił, że przedsięwzięcie okazało się możliwe dzięki zaangażowaniu budżetu państwa, udziałowi finansowemu powiatu kłodzkiego i Nadleśnictwa Międzylesie.
Bez komentarza.