Podziel się dobrem

Autor: 
Mariola Szałapska
MIDS1.jpg

Od kilku lat uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. kpt. Stanisława Betleja biorą udział w wielu akcjach o charakterze charytatywnym i humanitarnym. W tym roku szkolnym w ramach przynależności do Klubu Szkół UNICEF uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek Marioli Szałapskiej – Rzecznika Praw Ucznia i Magdaleny Zwardoń – opiekuna Samorządu Uczniowskiego przystąpili do akcji „MALI uczniowie idą do szkoły”.
SP nr 3 była jedną z 800 placówek z całej Polski, które włączyły w działania projektu. Nauczyciele otrzymali od UNICEF zestawy materiałów dydaktycznych, w oparciu o które przeprowadzili cykl zajęć poświęconych sytuacji szkolnictwa na świecie oraz w Mali, gdzie podjęcie edukacji jest wielkim marzeniem, niestety często nieosiągalnym. W tym jednym z najbiedniejszych krajów świata prawie połowa populacji dzieci nie chodzi do szkoły.
W ramach akcji uczniowie przygotowywali książki – cegiełki. Mogła to być krótka opowieść przygodowa, bajka, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania były dowolne. Powstały przepiękne i oryginalne dzieła. Wszystkie prace zostały zaprezentowane podczas „Dnia Książki dla Afryki” zorganizowanego w naszej placówce 19 marca 2016 r. Powstało 19 książek i opowiadań oraz 20 ilustracji. Najpiękniejszą ilustrowaną książkę pt.: Mała dziewczynka, wielkie marzenie napisała uczennica kl V a, Iga Skaczyło. Uczniowie wykonali dodatkowo plakaty o Mali i innych afrykańskich państwach. Tworzyli też afrykańską biżuterię oraz przygotowali i zaprezentowali przed całą społecznością szkolną  afrykańskie tańce. Czytano też fragmenty napisanych książek i wyróżniono uczniów.  Za książki, ilustracje i biżuterię udało się zebrać 322,10 zł. Pieniądze trafiły na konto UNICEFU. Nagrodą dla nas wszystkich są uśmiechnięte buzie dzieci z Mali.
Inną dużą akcją charytatywną podejmowaną w naszej szkole jest „Nakrętka”, zbiórka pieniędzy i nakrętek na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych z Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci oraz Bystrzyckiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych.
Od kilku lat włączamy się również w akcję pod nazwą Pola Nadziei. Jest to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu cebulek żonkili, kwiatów, które od starożytności są symbolem nadziei, nowego życia i odrodzenia. Wiosną rozdawane są w ulicznych kwestach. Żonkile po raz kolejny zakwitły także przed naszą szkołą. Cebulki tych kwiatów zbieraliśmy od uczniów przez cały wrzesień i sadziliśmy jesienią przed szkołą. Kiedy zakwitły, rozpoczęliśmy rozdawanie żonkili w zamian za dar do puszki. Rozdawaliśmy również żółte baloniki przekazane przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Coraz więcej nauczycieli i pracowników szkoły włącza się do tej pięknej akcji. Dzięki bezinteresownej pracy z dziećmi pań: Doroty Adamskiej, Edyty Matusiak, Anety Nowak, Doroty Węgrzyn, Marioli Szałapskiej, Beaty Zdrolik, Janiny Kamińskiej i Marzanny Madejskiej, powstały żonkile robione na szydełku, z bibuły lub z papieru sztuką origami. Z ofiarowanych na rzecz fundacji koralików, na zajęciach technicznych wykonano bransoletki i korale. W tym roku na konto Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci trafiło od uczniów z naszej szkoły 902,92 zł. Zadaniem kampanii jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących. Celem kampanii jest także propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu. – W naszej szkole wszyscy uczymy się pomagać!

Wydania: