Powiatowy Konkurs Kultury Języka Polskiego ma już 10 lat
Rok 2006 został ogłoszony Rokiem Języka Polskiego i to właśnie wtedy narodził się pomysł takiego konkursu. Organizatorom towarzyszyła świadomość, że należy szczególnie w młodych ludziach kształtować odpowiedzialność za słowa, co poprzedza odpowiedzialność za czyny. Kulturę języka, co wielokrotnie podkreślał wielki autorytet w sprawach poprawności – Witold Doroszewski – należy traktować jako składnik ogólnej kultury człowieka, a działalność kulturalnojęzykową jako fragment złożonego procesu pedagogicznego, którego podmiotem w szkole jest uczeń. Te właśnie pobudki stały się podstawą do organizowania przez Zespół Szkół Alternatywnych Powiatowego Konkursu Kultury Języka Polskiego.
Pierwsza jego edycja przebiegała pod hasłem „W mowie jest chwała i hańba człowieka” (Mądrość Syracha). Zadaniem uczestników finału jest rozwiązanie testu leksykalno-gramatycznego oraz – w części ustnej – przedstawienie kilkuminutowej prezentacji na zadany temat, w której oceniana jest pomysłowość, bogactwo języka oraz poprawność.
W skład jury wchodzą zawsze nauczyciele – opiekunowie finalistów, oni również sprawdzają testy. Zadania konkursowe do łatwych nie należą – np. jakie to części mowy: znienacka, widzimisię? lub: utwórz przymiotniki od nazw własnych: Hongkong, Kreta, czy – nazwy mieszkańców od: Łotwa, Bardo, albo – wyjaśnij znaczenie wyrazów jasyr, ferwor, czy zwrotów przyjść w sukurs i zbić z pantałyku. Tym większa zatem chwała zwycięzcom!
W 2011 roku już po raz piąty uczniowie gimnazjów powiatu kłodzkiego – finaliści Powiatowego Konkursu Kultury Języka Polskiego spotkali się w murach „Alternatywnej”, by zmierzyć się z zawiłościami ojczystego języka oraz przedstawić prezentację na temat reklamy. Konkurs przebiegał pod hasłem „Słowa mają kolce” (Agnieszka Osiecka). Ta zwięzła metafora miała przypominać o wielkiej sile słowa, które może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Zbyt często używamy kolczastych słów, dopuszczając się słownej agresji. Korzystajmy z bogactwa naszego języka rozważnie! Używajmy takich słów, jakich sami chcielibyśmy słuchać – mówiła do gimnazjalistów Mariola Łuszczewska, dyrektor ZSA. - Niech nasze słowa tworzą lepszy świat.
Jubileuszowy, X PKKJP przebiegał pod hasłem „Nasza ziemia jest w słowa bogata”(Julian Tuwim). Tradycyjnie już składał się z testu leksykalno-gramatycznego, w którym należało np. odmienić rzeczownik Google czy nazwiska typu Disney i Vetulani, a także wyjaśnić znaczenie zapożyczeń notabene, virtuti militari, czy podać neutralne znaczenie książkowych spójników tudzież i wszelako. Najwięcej emocji towarzyszy zawsze kilkuminutowym prezentacjom ustnym, w których finaliści wykazują się oryginalnością pomysłów w ujęciu tematu (edycja 2016 – „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi”) oraz bogactwem językowym i poprawnością. Jury najwyżej oceniło te wystąpienia młodych mistrzów języka, które były zabawne albo osobiste, operowały aluzją literacką, przypominały scenki aktorskie lub po prostu czymś słuchaczy zaskoczyły.
Do zmagań finałowych 2016 zgłosiło się 15 uczestników z: Gimn. w Lewinie Kł., Gimn. nr 1 w Bystrzycy Kł., Gimn. nr 2 w Nowej Rudzie, Publicznego Gimn. w Kłodzku, Zespołu Szkół w Wilkanowie, Zespołu Szkół Publicznych w Kudowie Zdroju, Miejskiego Zespołu Szkół w Kło-dzku i Alternatywnego Gimn. w Kłodzku. Nagrody wręczyły uczestnikom i laureatom Panie: wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk i sekretarz Urzędu Gminy Bożena Simlat, a o bogactwie polszczyzny, w tym o giętkości naszego języka i konieczności odmiany nazwisk opowiedziała uczniom pani Mariola Łuszczewska, dyrektor ZSA. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, dziękujemy także opiekunom za krzewienie kultury słowa wśród młodych, winszujemy również wszystkim pozostałym uczestnikom i ich nauczycielom, ponieważ dostać się do finału to już sukces – w końcu jest się najlepszym w swojej szkole!
Wszyscy wiemy, że sprawne komunikowanie się ułatwia życie, ale upowszechnianie i przestrzeganie norm poprawnościowych to zajęcie tyleż żmudne, co nieciekawe. Trzeba więc młodych ludzi zachęcać do pracy nad własną mową, której efektem byłoby zrozumiałe, poprawne, precyzyjne i estetyczne wypowiadanie się w mowie i w piśmie. Zwłaszcza, że z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Rady Języka Polskiego wynika, że ponad trzy czwarte Polaków uważa, iż pismo i mowa pozwalają ocenić poziom inteligencji i kulturę człowieka. Zdaniem jednej piątej rodaków obowiązkiem osoby kulturalnej jest poprawne posługiwanie się językiem polskim. Upowszechniane dziś w mediach przykłady agresji słownej oraz zalewające fora internetowe niechlujne, pełne błędów i wulgaryzmów wypowiedzi powinny budzić nie tylko sprzeciw, ale i troskę nauczycieli. Wierzymy, że konkurs ten przyczynia się do upowszechnienia wiedzy dotyczącej kultury języka ojczystego wśród gimnazjalistów i uświadamia potrzebę przestrzegania norm poprawności językowej, zwłaszcza w epoce spoko, nara i w porzo. W konsekwencji zaś, usprawnia komunikowanie się między ludźmi i pokazuje piękno ojczystej mowy. Poza tym, w powodzi różnych konkursów zalewających szkoły, ten jest najbardziej kłodzki, bo i polski, i regionalny zarazem, wpisujący się w tradycję Małej i Wielkiej Ojczyzny.
Patronat honorowy nad X PKKJP sprawowali: Dolnośląski Kurator Oświaty, Starosta Kłodzki, Burmistrz Kłodzka oraz Wójt Gminy Kłodzko. Patronat medialny sprawowała Gazeta Prowincjonalna BRAMA. Organizatorzy dziękują także sponsorom Konkursu, dzięki którym oprócz laureatów, każdy finalista został nagrodzony. Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Urząd Miasta w Kłodzku, Urząd Gminy Kłodzko, Zarząd Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku, Firma Przewozowa „Tomex” z Krosnowic, Hurtownia „Draco” z Kłodzka, piekarnia „Machela” oraz pizzeria „Daria” z Kłodzka.