Papierem i piórem. Sienkiewicz ku pokrzepieniu serc

Autor: 
Dagmara Kacperowska
P. Stachiewicz.jpg

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju od 29 kwietnia br. będzie miało przyjemność zaprezentować szczególną wystawę poświęconą życiu i twórczości noblisty – Henryka Sienkiewicza.
2016 rok został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. Muzeum Papiernictwa wpisując się specyfiką swojego profilu jakim jest papier, włącza się w tę ogólnopolską idee krzewienia kultury poprzez literaturę.
Henryk Sienkiewicz dzięki swej twórczości i światowej popularności stał się dla kolejnych pokoleń Polaków niekwestionowanym autorytetem w kwestiach społecznych, politycznych oraz moralnych. Jego dorobek literacki jest dziś świadectwem pięknej polszczyzny i oczarowania historią. Doczekał się wielu przekładów na inne języki. Przykładowo powieść Quo vadis od momentu ukazania się I. wydania w 1896 r. została przetłumaczona na wszystkie języki europejskie, a także wiele innych jak np.  japoński, chiński, koreański, wietnamski oraz arabski. Utwory Sienkiewicza, jak i sam autor stali się również inspiracją dla innych dziedzin sztuki, takich jak teatr, malarstwo, rzeźba, filatelistyka czy film.
Goście, którzy zawitają na Ziemię Kłodzką w długi weekend majowy będą mieli okazję nie tylko samodzielnie wyprodukować papier ale również obejrzeć na wspomnianej wystawie zbiory z trzech muzeów: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Zobaczyć będzie można m.in. wyjątkowe znaczki i karty pocztowe, półmilionowy banknot z wizerunkiem Sienkiewicza, książki tłumaczone na różne języki, ekslibrisy oraz ilustracje.
Ekspozycja będzie udostępniona do końca czerwca 2016 r.

Wydania: