Rozmowa z burmistrzem Szczytnej - Markiem Szpanierem

Autor: 
Danuta Chmielarz
herb1.jpg
herb2.jpg

Drugi rok trwającej kadencji, czyli nowy budżet, nowe wyzwania inwestycyjne, plany własne i konieczności wynikające z planów wyższych szczebli administracji samorządowej i państwowej, a więc róbmy swoje.

- D. Ch. Omawiając propozycję uchwały budżetowej na rok 2016 powiedział Pan „ Nie będzie to łatwy rok, ale zrobimy wszystko, aby zrealizować swoje zadania”. Propozycję RM zaakceptowała, co dalej?
- Budżet na rok 2016 będzie naprawdę trudny, ale jest możliwy do zrealizowania. Jego podstawowym zagrożeniem – i to już od trzech lat – jest sprzedaż mienia, a właściwie niski poziom tej sprzedaży. Wciąż mamy atrakcyjne działki, ale brakuje zainteresowanych inwestowaniem w naszej gminie. Mimo wszystko w okresie od października 2015 do stycznia 2016 r. złożyliśmy 18 wniosków, na realizację których chcemy pozyskać środki zewnętrzne z różnych źródeł. Są wśród nich zadania nieinwestycyjne, prospołeczne, dotyczące promocji gminy, rozwoju sportu, kultury czy oświaty; ich autorami są organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, instytucje kultury. To tzw. zadania „miękkie”. Wśród zadań „twardych”, inwestycyjnych, najważniejszym dla nas jest rozbudowa szkoły podstawowej i stworzenie centrum edukacyjnego dla całej naszej młodzieży – obecnie trwają ostatnie prace nad przygotowaniem wniosku na tę inwestycję. Mamy także konkretne plany przebudowy i zagospodarowania starego browaru, m.in. na muzeum szklarstwa i cele biblioteczne. Wszystko zależy od tego, czy uda nam się pozyskać określone środki. Staramy się, by wnioski na te zadania były jak najlepiej przygotowane. Oprócz złożonych już 18 wniosków w trakcie opracowania jest kolejnych 10. Do zadań inwestycyjnych nie zamierzamy angażować własnych środków w 100 procentach; podstawą ich angażowania do inwestycji jest pozyskanie dofinansowania w wysokości 50-70%. Wstępnie mogę powiedzieć, że będziemy mieli finansowanie 2. etapu remontu drogi łączącej Złotno z Doliną, chcemy także prowadzić remonty bieżące, które wynikają z naszej działalności.
- D. Ch. W ostatnim czasie doszły Gminie nowe zadania, wynikające z nowych ustaw Parlamentu RP, mam na myśli projekt „Rodzina 500+” i zmiany w obowiązku szkolnym sześciolatków.
- Szacujemy, że z projektu 500+ skorzystają w gminie Szczytna rodzice około 400 dzieci, nie licząc dzieci niepełnosprawnych o określonych dochodach w rodzinie. Jakie to będzie miało przełożenie na obsługę tego przedsięwzięcia, jeszcze nie wiemy; wszystko okaże się w praktyce. Realizacja tego zadania będzie zależała od wielu czynników. Faktem jest, że na wdrożenie tej uchwały jest trochę mało czasu, a niepewności zbyt dużo. Również nowe zasady obowiązku szkolnego sześciolatków spowodują pewne zamieszanie. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że może wystąpić problem z przyjęciem wszystkich chętnych dzieci do przedszkola.
- D. Ch.Przejdźmy do bardziej prozaicznych, ale równie ważnych problemów dotyczących miasta i gminy. Pierwszy z nich to cieki wodne.W dalszym ciągu nie zostały wykonane, i wszystko na to wskazuje, że nie będą w najbliższym czasie, prace na Kamiennym Potoku. Strach pomyśleć, co stałoby się w mieście w sytuacji dużego przyboru wody. Monity RM i UM nie przynoszą oczekiwanych działań RZGW.
- Tradycyjnie kierownik RZGW występuje z wnioskami dotyczącymi prac remontowych na ciekach wodnych, m.in. w gminie Szczytna i tradycyjnie na drugim etapie ich rozpatrywania potrzeby Szczytnej nie zyskują akceptacji. Przewidujemy ponowne rozmowy na ten temat, ale większego wpływu na realizację naszych potrzeb i sugestii nie mamy. Wyrywkowe prace konserwacyjne nam nie wystarczą, potrzebne są prace kompleksowe, szczególnie na Kamiennym Potoku.
- D. Ch. Na ostatniej sesji RM zgłaszano także uwagi dotyczące braku zakończenia prac w okolicy skrzyżowania na K8… ?
- O dacie odbioru prac dotyczących przebudowy skrzyżowania na K8 nie zostaliśmy powiadomieni. Wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do GDDKiA i dowiedzieliśmy się, że odbioru dokonano i wszystko jest w porządku. W kolejnym piśmie zapytaliśmy o niedokończone prace na przylegających do drogi terenach należących do gminy. Czekamy na odpowiedź. Jeśli nie będzie satysfakcjonująca, weźmiemy sprawy w swoje ręce, zgodnie z procedurami.
D. Ch. I jeszcze coś dla tradycji. Rozpoczęły się czynności dotyczące zmiany herbu Szczytnej. Jak to będzie wyglądało ?
- Zleciliśmy opracowanie propozycji nowego herbu specjalistom w tej dziedzinie, zgodnie z wymogami heraldyki. Podstawowym warunkiem tworzenia nowych propozycji jest zgodność z miejscową tradycją heraldyczną, co w praktyce daje dwie możliwości: odwzorowanie w herbie godła z 19. wiecznej pieczęci gminnej Szczytnej i nawiązanie do przedwojennego projektu herbu. Mając to na uwadze przygotowano dwie propozycje nowego herbu. Obie zostały umieszczone na naszej stronie internetowej, będzie też w tej sprawie informacja sms-owa. Konsultacje społeczne potrwają do 15 marca, po czym wszystkie opinie zostaną przedstawione Radnym, a ci zdecydują, który projekt zostanie naszym nowym herbem. Na końcu potrzebna będzie akceptacja komisji heraldycznej.
- Podsumowując rozmowę z burmistrzem Markiem Szpanierem, należy chyba powtórzyć: róbmy swoje.

Wydania: