Co w trawie piszczy?
SYPIALNIA
Nadleśnictwo Zdroje wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu udrożniło oraz zabezpieczyło wejście do jedynego naturalnego zimowiska nietoperzy (w tej części Sudetów) - w jaskini w Górach Orlickich zwanej „Złotą Sztolnią”.
Przy użyciu ciężkiego sprzętu odkopano zasypane całkowicie wejście do jaskini, przeprowadzono także prace zabezpieczające sztolnię przed nanoszeniem do wewnątrz rumoszu skalnego przez wpadający do jaskini strumień „Złoty Potok”. Nad wejściem do jaskini rozłożono siatki zabezpieczające niestabilny grunt oraz luźne fragmenty skalne przed osunięciem. Niebawem w tym miejscu w ramionach Morfeusza znajdzie się m.in. Nocek Duży, Nocek Łydkowłosy, Podkowiec Mały. Dobranoc.
BEZPIECZEŃSTWO
W dusznickim przedszkolu dzieci uczone są dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. W placówce odbyły się dwa spotkania pod hasłem „Żyjmy bezpiecznie”, jedno z funkcjonariuszami Ochotniczej Straży Pożarnej z Dusznik Zdroju, drugie z policjantami z Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju i Dusznik Zdroju. Gratulujemy pomysłu!
KSIĄŻKA
Ścinawka Górna jest pierwszą wsią w gminie radkowskiej, która może pochwalić się wydaniem książki opisującej powojenną historię jej mieszkańców.
W książce znajdują się m.in. zdjęcia rodzinne, z lokalnych uroczystości, a nawet zdjęcia z prac w polu. Przez wzgląd na ograniczone fundusze na razie powstała publikacja prezentująca lata 1945 -1970. Nic dodać, nic ująć.
BOHATER
Dziesięcioletni kłodzczanin wykazał się wyjątkową trzeźwością umysłu, dzwoniąc na pogotowie i tym samym ratując swoich rodziców przed zaczadzeniem dwutlenkiem węgla. Gratulacje!
REZYGNACJA
Na posiedzeniu kłodzkiego „Klubu Radnych”, pięcioro radnych złożyło rezygnację z członkostwa w owym związku. W gronie rezygnujących znaleźli się m.in. przewodniczący owego Klubu oraz jego wiceprzewodniczący. Powodem rezygnacji członków jest m.in. upartyjnienie pewnych działań i próby nacisku na radnych, którzy obiektywnie chcieli oceniać działania burmistrza. Ach ta „polityka”!
ŻŁOBEK
W Ludwikowicach (gmina Nowa Ruda) zaadoptowano budynek dawnego gimnazjum na żłobek. Placówka była długo oczekiwana, mieści się w niej aż osiemdziesiąt miejsc żłobkowych. Biorąc pod uwagę program 500+, który ma ruszyć od kwietnia, niebawem placówka może mówiąc kolokwialnie: pękać w szwach.
URAN
W Bożanovie (Czechy) odbyło się spotkanie włodarzy z rejonu broumowskiego, które zwołał m.in. Jan Birkeg – burmistrz Nachodu. Spotkanie poświęcone było niezadowoleniu społecznemu jakie powstało na wieść, że po polskiej stronie w rejonie Ratna Dolnego, ma dojść do odwiertów na obecność metanu oraz uranu (kilka kilometrów od granicy polsko-czeskiej). Burmistrz Radkowa Jerzy Bednarczyk, u którego gościła m.in. czeska telewizja, uspokaja i mówi, że żadne poszukiwania już nie wchodzą w rachubę. Firma, która miała zająć się odwiertami, nie rozpoczęła ich. Bez komentarza.
POCIĄG
Złoty pociąg (ten spod Wałbrzycha), o którym ostatnio jest tak głośno, najprawdopodobniej dojechał aż do, Uwaga! Gór Stołowych. Jak informuje starostwu kłodzkiemu zgłaszający rzekomo ukryty skarb poszukiwacz – pociąg znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Mają się w nim znajdować m.in. dzieła sztuki, depozyty, kosztowności. Ta jakże „intrygująca” wiedza ma wynikać ze starych map oraz opowiadań byłych niemieckich mieszkańców tych ziem. Wyobraźnia ludzka nie zna granic.
SPORT
W Zamku Książ odbyło się spotkanie z udziałem Mistrzów Sportu Motorowego, sędziów oraz Działaczy Polskiego Związku Motorowego – podsumowujące sezon 2015. Podczas uroczystości wręczono działaczom odznaki honorowe. Ponadto przekazane zostały podziękowania, puchary, albumy pamiątkowe, nie tylko za osiągnięcia sportowe ale również w dziedzinie propagowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. No, no, no.
REŻYSER
Niebawem bystrzycka Kryształowa Aleja Gwiazd, wzbogaci się o kolejne znane nazwisko – tym razem będzie to Agnieszka Holland. Reżyserka od dłuższego czasu utrzymuje kontakt z Bystrzycą Kłodzką i jej okolicami. Jak mówi burmistrz Renata Surma, Agnieszka Holland jest w pewnym sensie ambasadorem gminy i jej walorów. Przypomnijmy, że swoją kryształową tablicę biograficzną ma już w Alei Gwiazd – reżyser Kazimierz Kutz. Gratulacje!
DOKUMENTY
Dokonano skopiowania ważnych dokumentów notarialnych, dotyczących transakcji nieruchomościami prowadzonych przez miejscową spółkę. Owe skopiowane dokumenty „wyszły” z ratusza kłodzkiego i zostały upublicznione. Burmistrz został zapoznany z całą sprawą. Od włodarza oczekuje się wyciagnięcia konsekwencji służbowych od pracownika, który pozwolił sobie w ten sposób złamać prawo. Bez komentarza.
KLASA
Od września absolwenci gimnazjów będą mogli rozpocząć naukę w zawodzie tapicer. Utworzona zostanie również klasa patronacka o profilu krawiec. Klasy powstaną w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku. Patronat nad nimi obejmie jedna z firm meblarskich. Coraz powszechniejsze staje się zakładanie klas patronackich w szkołach ponadgimnazjalnych. Zakłady pracy widzą sens w szkoleniu przyszłej kadry – po ukończeniu szkoły zaproponują uczniom pracę. Nic dodać, nic ująć.
DOTACJA
Dzięki dotacji z budżetu gminy Kłodzko w wysokości 5400 zł wyremontowana została świetlica na Oddziale Dziecięcym w kłodzkim szpitalu. Wymieniono m.in. całe podłoże pod starą wykładziną, wraz z częścią konstrukcji i położono nową wykładzinę (zgodnie z obowiązującymi normami). Ponadto zakupiono nowe krzesełka i stoliki – zestawy dla pacjentów w różnym wieku. Wyremontowane pomieszczenie odwiedziła delegacja, wśród której znalazł się wójt Stanisław Longawa oraz radni Komisji Zdrowia: Mariola Kozak i Łucja Mądro. Wow.
STRAŻ
Mieszkańcy Kłodzka, którym siarczysty mróz nie pozwoli na odpalenie samochodu – mogą być spokojni.
W „problemie” pomoże im straż miejska. Jak zapewnia komendant, straż nie odmówi swojej pomocy nikomu. Trzeba się liczyć jednak z tym, że nie zawsze przyjadą zaraz po zgłoszeniu. W pierwszej kolejności będą zajmować się sprawami związanymi z zagrożeniem zdrowia lub życia ludzkiego. Jednakże, jak mówi komendant Piotr Występki, nikogo nie pozostawią bez pomocy. Tak, no chyba, że sami będą jej potrzebowali, jak i im samochód nie odpali…
LEKCJE
W Zakładzie Karnym w Kłodzku odbywają się lekcje wychowawcze. Głównymi tematami prelekcji dla uczniów szkół są m.in. zasady odbywania kary pozbawienia wolności, funkcjonowanie Zakładu Karnego oraz poznanie systemu penitencjarnego w Polsce. Spotkania organizowane są przez kierownika Działu Penitencjarnego mjr Juliana Leszczuka i odbywają się już 7 lat. Podczas spotkań młodzież ma możliwość rozmowy z wychowawcami i skazanymi. Mogą obejrzeć również warunki cel mieszkalnych w jakich się odbywa karę pozbawienia wolności. Zapewne jak się tak nasłuchają i na oglądają, to żadne „wybryki” im do głowy już nie przyjdą.
SEZON
Śnieg, ujemne temperatury – zima wreszcie przyszła, a z nią sezon narciarski. W Zieleńcu do dyspozycji miłośników białego szaleństwa przygotowano 17 wyciągów oraz ponad 21 tras narciarskich. Wow.
STOLICA
Stowarzyszenie Inicjatywa dla Kłodzka zabrało głos w sprawie organizowanych we Wrocławiu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zdaniem Stowarzyszenia, obchody mogłyby po części odbywać się w Kłodzku. Były ku temu przesłanki w postaci zainicjowanej
w 2012 roku współpracy Kłodzka z ESK Wrocław 2016, poprzez instytucję kultury Kłodzko 2016 - będącym pierwszym sformalizowanym dolnośląskim partnerstwem, oferującym mieszkańcom Kłodzka oraz okolicznych miejscowości dostęp do programu Stolicy Kultury bez konieczności wyjazdu do Wrocławia. Stowarzyszenie uważa, że panuje obecnie stagnacja kultury w Kłodzku. Jak mówi przysłowie: „jeszcze się taki nie urodził…”.
PODKOWA
Odbyło się kolejne biznesowe Spotkanie Noworoczne wójta gminy Kłodzko – Stanisława Longawy. Tegoroczna uroczystość miała miejsce w pałacu
w Żelaźnie. Podczas spotkania wręczano wyróżnienia w postaci Podków Biznesu oraz podziękowań. Podkowy przyznawane są przedstawicielom większego bądź mniejszego biznesu. Nie zabrakło na spotkaniu parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, radnych gminnych. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Piu Mosso pod kierunkiem Dominika Jarockiego. Słowem: wielki świat!
REAKTYWACJA
Stowarzyszenie Inicjatywa dla Kłodzka złożyło wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusza Błaszczaka, dotyczący reaktywacji Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku. Jak mówi prezes Stowarzyszenia - Henryk Urbanowski, od czasu likwidacji SOSG, ranga Straży Granicznej w regionie, w którym jeszcze wczoraj była obecna ze swoimi strażnicami niemal w każdej gminie, zdecydowanie spadła. Nie odbuduje się jej siłami jedynie Placówki SG w Kłodzku, która obsługuje kilka powiatów ani siłami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w odległym Krośnie Odrzańskim. A jest ona ważna szczególnie dzisiaj, kiedy mamy do czynienia z nasilającą się migracją ludności afrykańskiej i azjatyckiej, odbywającą się m.in. przez Dolny Śląsk, Ziemię Kłodzką i Kłodzko. Bez komentarza.