Fango, nie fado!

Autor: 
Małgorzata Bednarek
Fango 2.jpg

Pierwsze dni w uzdrowisku, zwłaszcza dla nowych kuracjuszy to konieczność odnalezienia się w nowym miejscu. Pada ciąg pytań: Gdzie do lekarza?, Od kogo dostanę kartę?, Dlaczego akurat taki stolik mam wyznaczony na jadalni?, I przede wszystkim, jakie zabiegi wyznaczy mi lekarz?, O co go poprosić?
Potem pozostaje znaleźć miejsca zabiegów, zebrać informacje, jak się do nich przygotować. Często obsługa zaskakiwana jest pytaniem: Gdzie to fado* znajdę? Co skutkuje odpowiedzią np.:
W rynku jest taka kawiarnia, nazywa się Dom Klahra. Można ją rozpoznać z daleka po rzeźbie Matki Boskiej z Dzieciątkiem nad bramą. Dodać należy, że w kawiarni organizowane są cyklicznie koncerty muzyki hiszpańskiej, zaś rzekome fado to w rzeczywistości fango, zabieg z gatunku termoterapii.
W przypadku dolegliwości bólowych stawów, kręgosłupa czy problemów reumatycznych wykonywane są okłady – uwaga! - z mieszaniny pyłu wulkanicznego i parafiny. Taki okład, wcześniej podgrzany do temperatury prawie 50 stopni, przyłożony do bolących miejsc zmniejsza poczucie bólu, pobudza przepływ krwi, obniża napięcie mięśniowe. Dodatkowym działaniem fango jest usuwanie szkodliwych i toksycznych produktów przemiany materii. Pył wulkaniczny powstaje po wybuchu wulkanu z rozpylonej lawy oraz skał wyrwanych z podłoża. To najdrobniejszy materiał piroklastyczny, którego średnica cząsteczek wynosi 0,05 mm. W skład pyłu wulkanicznego mogą wchodzić sproszkowane skały, krzemiany i drobinki szkła. Również drugi składnik czyli parafina ma wiele cennych zalet. Dzięki zawartości naturalnych substancji natłuszczających jest wspaniałym ratunkiem dla przesuszonej skóry dłoni. Po zabiegu stają się one miękkie i delikatne. Dzięki temu zabieg fango na dłonie cieszy się wielką popularnością wśród pań. Można się poczuć jak u kosmetyczki a dodatkowym bonusem są walory zdrowotne.
To jeden z kilkudziesięciu zabiegów, z których korzystają kuracjusze lądeckiego uzdrowiska. „Lądek-Długopole S.A.” kontynuuje kilkuwiekowe tradycje kurortu, o którym John Quincy Adams, szósty prezydent Stanów Zjednoczonych napisał: „...nie widziałem nigdy uzdrowiska, którego położenie miało wygląd bardziej obliczony na zachowanie czy przywrócenie zdrowia niż Lądek”.
* Fado (oznacza los, przeznaczenie) – gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, głównie w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria. Fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem (źródło: Wikipedia).

Wydania: