Europejski Tydzień Kodowania, 10-18 października 2015

Autor: 
Katarzyna Zwardoń

Trzecia edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania odbędzie się w dniach 10 – 18 października 2015 r. Miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów ponownie spotkają się w całej Europie na imprezach i w klasach, aby uczyć się kreatywnego programowania. Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch realizowany przez wolontariuszy, którzy propagują kodowanie w swoich krajach jako ambasadorowie Europejskiego Tygodnia Kodowania. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej.
W zeszłym roku ponad 150.000 osób uczestniczyło w 4.200 wydarzeniach związanych z kodowaniem w 36 krajach w Europie i poza nią.
W ramach strategii na rzecz jednolitego rynku cyfrowego Komisja Europejska wspiera Europejski Tydzień Kodowania i pozostałe niezależne inicjatywy zmierzające do podniesienia umiejętności cyfrowych, w tym programowania, wśród różnych grup docelowych. Komisja zajmie się również umiejętnościami informatycznymi i wiedzą fachową realizując przyszłe inicjatywy w zakresie umiejętności i szkoleń, a także opracuje strategię umiejętności cyfrowych”.
Jak wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania?
• Dzieci/młodzież/dorośli mogą uczestniczyć w wydarzeniach związanych z programowaniem, a także zorganizować własne wydarzenia, by pokazać innym, w jaki sposób programować.
• Programiści mogą zorganizować warsztaty w lokalnych szkołach, klubach informatycznych czy domach kultury.
• Nauczyciele znający się na programowaniu mogą poprowadzić lekcje programowania, podzielić się z innymi swoim konspektami lekcji, zorganizować warsztaty dla kolegów.
• Nauczyciele, którzy nie znają się na programowaniu, mogą zorganizować seminaria albo zachęcić rodziców lub studentów, by nawzajem uczyli się programowania.
• Rodzice mogą zachęcić dzieci do udziału w warsztatach z programowania.
• Przedsiębiorstwa i organizacje non-profit mogą zorganizować warsztaty poświęcone programowaniu, udostępnić swoich pracowników jako szkoleniowców w ramach akcji „powrót do szkolenia”, zorganizować zawody w programowaniu w formie zabawy albo zasponsorować wydarzenia związane z programowaniem.
• Każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu związanym z programowaniem, będzie mógł opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach i zainspirować innych.
Po co uczyć się kodowania?
Żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju technologicznego. Sposób, w jaki pracujemy, jak się porozumiewamy, jak robimy zakupy, a także jak myślimy uległ drastycznej zmianie. Aby sprostać tym szybkim zmianom, aby zrozumieć świat wokół nas, musimy nie tylko pogłębiać naszą wiedzę na temat nowych technologii, ale również rozwijać umiejętności i zdolności, które pomogą nam dostosować się do życia w nowych czasach.
Nauka kodowania pomoże nam zrozumieć sposób działania, pozwoli realizować pomysły i kształtować rzeczywistość, zarówno w pracy jak i w trakcie zabawy. Co więcej, pomaga nam uwolnić swój potencjał kreatywności i współpracy ze wspaniałymi ludźmi w pobliżu nas i na całym świecie.
Przydatne linki: Strona internetowa Europejskiego Tygodnia Kodowania: http://codeweek.eu/; Twitter: @codeWeekEU Hashtag: #codeEU Facebook: codeEU

Wydania: