Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

SCHRONISKO
Magazyn Turystyki Górskiej „npm” opublikował ranking schronisk górskich. W zestawieniu 66 obiektów, na szarym końcu znalazły się: schronisko „Orlica” w Zieleńcu oraz schronisko „Muflon”
w Dusznikach Zdroju. Bez komentarza.
PAPIER
Za nami 15. już Święto Papieru organizowane przez Muzeum Papiernictwa
w Dusznikach Zdroju. Atrakcji jak co roku nie zabrakło, był m.in.: festyn, ścieżka edukacyjna związana ze sztuką ozdabiania papieru, warsztaty tematyczne, stragany z rękodziełem. Gościem specjalnym był Artur Rojek – muzyk i kompozytor. Nic dodać, nic ująć.
KULTURA
W Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej odbył się
X Przegląd Zespołów Ludowych Ziem Pogranicza „Róża Kłodzka”. W imprezie wzięło udział 11 zespołów z okolic Ziemi Kłodzkiej. Zwycięzcą „Róży Kłodzkiej” został zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej. Gratulacje!
PRZEJAŻDŻKA
Referat Zarządzania Funduszami i Promocji Urzędu Miasta w Kudowie Zdroju zorganizował dla mieszkańców oraz gości przejażdżkę rowerową malowniczymi ścieżkami rowerowymi na pograniczu kudowsko-nachodzkim. Trasa prowadziła od Teatru pod Blachą do źródła wody mineralnej w Beloves znajdującego się po czeskiej stronie.
Trasy rowerowe na Pograniczu Kłodzkim, powstały ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013. Obecnie gmina Kudowa Zdrój prowadzi prace projektowe nad modernizacją i rozbudową tras rowerowych w ramach nowego okresu programowania środków unijnych na lata 2014-2020. Super!
WOŁOWINA
W Marianówce (gmina Bystrzyca Kłodzka) odbył się kolejny Festiwal Wołowiny Sudeckiej. W trakcie trwania imprezy oprócz pokazów kulinarnych z wołowiną w roli głównej, miała miejsce również konferencja dotycząca rozwoju Sudetów w oparciu o przetwórstwo spożywcze. Tak trzymać!.
RUCH
Sympatycy „Ruchu Kukiza” spotkali się w ośrodku przywodnym „Plaża Gorzuchów”. Spotkanie poprowadził m.in.: jeden z 16 pełnomocników Kukiza na Dolny Śląsk (swoją drogą, po co aż tylu?) Albert Łyjak. Poruszano wiele tematów, jednym z głównych było wrześniowe referendum i potrzeba uczestnictwa w nim, aby opowiedzieć się za jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Oczywiście zachęcano również do uczestnictwa w jesiennych wyborach parlamentarnych i glosowaniu na kandydatów „Ruchu Kukiza”, którzy mają być gwarantem lepszej Polski. Bardzo ciekawe.
ZLOT
Około 110 uczestników zlotu młodzieży polonijnej gościło na Ziemi Kłodzkiej. Wakacje zorganizowała Fundacja „Freya” z Wrocławia. To już siódmy taki zlot, podczas, którego jego uczestnicy poznają kraj swoich przodków. Co roku powiększa się zasięg Fundacji, dzięki czemu w zlotach bierze udział młodzież o polskich korzeniach z coraz to nowszych krajów. Nic dodać, nic ująć.
MAGNES
Inspektorzy kłodzkiego oddziału ITD ujawnili kolejnego kierowcę, który używał magnesu do spowolnienia pracy tachografu. Miało to miejsce na drodze krajowej nr 8 przy wjedźcie do Kudowy Zdroju. Manipulowanie zapisami tachografu jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego - pamiętać należy, że urządzenie rejestruje nie tylko czas jazdy, pracę kierowcy, ale także prędkość pojazdu. Swoją drogą, czego to człowiek nie wymyśli…
STANOWISKO
Kierownik kłodzkiej Krytej Pływalni – Grzegorz Służewski, wyrokiem Sądu Pracy w Kłodzku został przywrócony do pracy. Pracodawca jest mu także zobowiązany wypłacić odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy. Kierownik został zwolniony dyscyplinarnie w kwietniu, przełożeni postawili m.in.: zarzut podrabiania podpisów na liście obecności w zakładzie pracy. Wyrok Sądu Pracy jest wyrokiem pierwszej instancji i jest nieprawomocny.
Czyli…piłka jeszcze w grze.
TWIERDZA
Odbyły się X „Dni Twierdzy”, dwudniowa impreza obfitowała jak co roku
w wiele interesujących wydarzeń, m.in.: historyczna inscenizacja „Mieszczanie kłodzcy w przededniu oblężenia miasta i Twierdzy przez wojska napoleońskie”, pokaz walk rycerskich, „Festiwal pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim”.
No i oczywiście kolejny raz stoczono bitwę o fortecę…
OBWODNICA
W Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie dotyczące aktualnego stanu prac projektowych budowy obwodnicy Kłodzka. Inicjatorką spotkania była poseł PO Monika Wielichowska. W spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta kłodzki Maciej Awiżeń, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu Andrzej Kałużny, burmistrz Kłodzka Michał Piszko, kierownik rejonu GDDKiA w Kłodzku Monika Kropielnicka. Krótko mówiąc: podyskutowano sobie…
SENIOR
W 119 miejscowościach w kraju powstaną dzienne domy opieki Senior Wigor. Jedną z takich miejscowości będzie Nowa Ruda. W dziennych domach opieki osoby w wieku 60+ będą mogły skorzystać z szeregu ciekawych zajęć, m.in.: rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Zdaje się, że owe placówki będą świecić pustką, biorąc pod uwagę fakt, że przedłużono wiek emerytalny do 67 lat!
MANDAT
Poseł PSL Halina Szymiec-Raczyńska straciła na trzy miesiące prawo jazdy! Przekroczyła dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. H. Raczyńskiej oprócz zabrania prawa jazdy, wlepiono mandat w wysokości 500 zł oraz dano 10 punktów karnych. Pani poseł nie wypierała się winy, jak i nie powoływała na immunitet chroniący przed karą. No i było się tak spieszyć?
CYSTERNA
Na stacji kolejowej w Międzylesiu doszło do rozszczelnienia cysterny przewożącej kwas siarkowy. W akcji ratowniczej wzięło udział 10 zastępów straży pożarnej, w tym grupy ratownictwa chemicznego z Wałbrzycha.
ZABYTKI
Starosta kłodzki Maciej Awiżeń, burmistrz Broumova Jarosław Bitnar, prezes Fundacji „Pałac Gorzanów” Alicja Siatka, Maria Ptak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, dr hab. Andrzej Kozieł z Zakładu Historii Sztuki i Kultury Baroku Uniwersytetu Wrocławskiego, dr inż. arch. Artur Kwaśniewski ze Studiów Podyplomowych Architektury Krajobrazu Politechniki Wrocławskiej, podpisali w Broumowie list intencyjny inicjujący m.in.: współpracę w dziedzinie badań, ochrony dziedzictwa kulturowego, dokumentacji i restauracji zabytków.
Wspólne działania mają również obejmować edukację oraz upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i jego ochrony. Gratulacje!
EDUKACJA
Rusza projekt edukacyjny Polskiej Grupy Uzdrowisk pt.: „Sprawdź, dokąd i jak Stefan jedzie na kurację”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na dostępność uzdrowisk dla każdego kuracjusza oraz zapoznanie z ofertą leczniczą ośrodków. Stefan, bohater filmiku promocyjnego, zabiera nas w podróż od wizyty u lekarza po pobyt w uzdrowiskach należących do PGU, w celach leczniczych jak i wypoczynkowych. Projekt zawiera m.in.: informacje o atrakcjach uzdrowisk, zabiegach jakie oferują. Tłumaczy sposób ubiegania się o wyjazd.
Niestety nie ma nic w temacie, skąd przeciętny człowiek ma wziąć fundusze na taki wyjazd. Szkoda.
PRZEWODNIK
Twórcy cieszącej się popularnością strony internetowej „Miejsca w Kotlinie Kłodzkiej, o których nie miałeś pojęcia”, mają w planach stworzenie innowacyjnego przewodnika na smartfony, promującego lokalne atrakcje turystyczne oraz lokalnych przedsiębiorców.
Aby projekt mógł zostać zrealizowany trzeba znaleźć inwestorów i przedsiębiorców, którzy pomogą w przedsięwzięciu. Życzymy powodzenia!
FOLKLOR
W Żelaźnie odbył się VII Przegląd Folklorystyczny „Lato na ludowo”. W festiwalu wzięło udział 19 zespołów. Na wstępie zespoły odtańczyły wspólnie poloneza. Do zabawy wciągnięto m.in.: wójta gminy Kłodzko Stanisława Longawę, przewodniczącego Rady Gminy Kłodzko Zbigniewa Tura, sołtys wsi Żelazno Beatę Konieczko-Rudnicką.
Było wesoło…
INSTYTUT
Istnieje szansa na to, aby w Lądku Zdroju powstał Instytut Balneologiczny. Poseł PO Monika Wielichowska zwróciła się z prośbą do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, by to właśnie w Lądku Zdroju taki ośrodek powstał. Uzdrowisko Lądek Zdrój jest najstarsze w regionie. Znajdują się tutaj m.in.: termalne wody lecznicze z zawartością radonu i siarki. Kurort posiada liczne obiekty, które mogłyby posłużyć instytutowi jako siedziba, jak i miejsce pracy naukowo-badawczej. Trzymamy kciuki.
FESTIWAL
W tym roku odbył się 70. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Jest to najstarszy, nieprzerwanie odbywający się Festiwal pianistyczny na świecie. Inauguracją tegorocznej muzycznej imprezy był koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Gratulujemy jubileuszu.

Wydania: