Średniowieczne baszty Bystrzycy Kłodzkiej stoją otworem przed turystami

Autor: 
Daniel Teichert
baszta.jpg

Jakby tak przenieść się o kilkaset lat wstecz i poczuć na własnej skórze wąskie, strome schody, które pokonywali rycerze? Być w roli obserwatora, który wypatruje wojsk nieprzyjaciela? Czy poczuć się jak strażnik strzegący wjazdu do miasta?
Dzięki udostępnionym do zwiedzania średniowiecznym fortyfikacjom Bystrzycy Kłodzkiej możemy poczuć smak średniowiecznego miasta. Klimatu dodadzą z pewnością pracownicy obsługi baszt ubrani w stroje z epoki. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć zgodnie z Miejską Trasą Turystyczną czyli od Baszty Rycerskiej pochodzącej z XIV w. Zwana również Rzeźniczą od cechu rzemieślników, który opiekował się tą częścią murów obronnych. Baszta jest kamienna, z otworami strzelniczymi co dowodzi jej obronnego charakteru. W XIX w. służyła jako dzwonnica zbudowanego obok zboru ewangelickiego ze szkołą, gdzie obecnie mieści się Muzeum Filumenistyczne. Jest wąska, schody są bardzo strome, świetnie oddaje klimat średniowiecznych fortyfikacji. Na samej górze znajdują się oryginalne dzwony z XIX w.
Amatorzy pięknych widoków będą zachwyceni Basztą Kłodzką z XIV w. Przylegała do rozebranej w XIX w. Bramy Kłodzkiej – głównego wjazdu do miasta. Nagrodą za pokonanie kilkudziesięciu schodów jest urokliwy widok na miasto i okolicę.
Prawdziwą lekcją historii będzie wizyta w Bramie Wodnej. Jedyna zachowana brama pochodząca z XIV w. Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuch krata, której rekonstrukcję możemy oglądać. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Obecnie czeka tam na turystów mała wystawa poświęcona miastu oraz interaktywna makieta Bystrzycy Kłodzkiej z XVIII w. Dzięki makiecie zobaczymy jak miasto się od tego czasu zmieniło. To jeszcze nie koniec atrakcji. Udostępniony jest taras widokowy, z którego rozpościerają się olśniewające widoki na tarasową zabudowę miasta oraz Góry Bystrzyckie.
Oczywiście to nie jedyne atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej. Na Miejskiej Trasie Turystycznej nie zabrakło takich obiektów jak: Muzeum Filumenistyczne, mury obronne, kościół parafialny i wiele innych.
Wszystkie baszty są czynne cały tydzień od 1 maja do końca września w godz. 10 – 17. Baszta Rycerska oraz Brama Wodna są dostępne bezpłatnie. Wstęp na Basztę Kłodzką to koszt 2 zł – bilet ulgowy, 3 zł – bilet normalny. Serdecznie zapraszamy!

Wydania: