Wspaniałości pałacu Gorzanów
Trwa mozolna restauracja pałacu gorzanowskiego, który już chylił się ku całkowitemu upadkowi. Dzięki Fundacji Pałacu Gorzanów pod przewodnictwem p. Alicji Siatki obiekt powolutku wraca do życia. To tylko 3 lata pracy a efekty są zdumiewające, ale przed Fundacją jeszcze wiele pracy. Rezydencja ma bowiem ponad 100 komnat, ok. 6 tys. m2, a park - 6 ha. W przyszłości w pałacu powstanie muzeum, ośrodek teatralny oraz centrum warsztatów artystycznych i edukacyjnych.
Pani Prezes zaprosiła nas do pałacu 30 czerwca 2015 r., aby opowiedzieć i pokazać niecodzienne odkrycie - czyli stropy z dekoracją malarską z połowy XVII w. teraz odsłonięte a wcześniej przykryte dekoracjami sztukatorskimi. To kolejne odkrycie jest o tyle niecodzienne, że malowidła mają oryginalną kolorystykę
i czytelny rysunek. Są też w większości nieuszkodzone.
Trzeba widzieć było tę pasję p. Alicji, z jaką opowiadała nam, dziennikarzom, a także pani poseł Monice Wielichowskiej - jak się okazuje pasjonatce zabytków – o właśnie odkrytych malowidłach, a także o pałacu i jego przyszłości. Toż to pasjonat jakich można policzyć na palcach jednej ręki, a wtórowali jej w „zachwycie nad obiektem” pp. Andrzej Kociński - kierownik prac konstrukcyjnych i Piotr Wanat - konserwator dzieł sztuki.
A jaka piękna jest sztukateria zdobiąca XVII-wieczną kaplicę pałacową... Potrzebny zatem: czas i pieniądze i myślę, że uda się tym razem pałac Gorzanów doprowadzić do świetności czasów von Herbersteinów.