Muzyczne wydarzenie roku

Autor: 
Ewa Chalecka
chinki.jpg

W lipcu Dolnośląski Festiwal Muzyczny przygotował dla swej publiczności prawdziwą muzyczną perełkę. W sobotę (25.07) o godz. 19.00 na dziedzińcu hotelu Zamek na Skale w Trzebieszowicach oraz dzień później - w niedzielę – o tej samej porze w Zamku Karpniki, koło Jeleniej Góry odbyła się prezentacja opery Chinki (Le Cinesi). Autorem jednoaktowego dzieła jest niemiecki kompozytor okresu klasycyzmu Christoph Willibald Ritter von Gluck. Operę Chinki stworzył z myślą aby zadziwiła ona elitę europejskich dworów XVIII w. - jej premiera odbyła się w Wiedniu z okazji wizyty cesarzowej Marii Teresy. Dolnośląska odsłona opery zachwyciła publiczność kunsztem artystycznego warsztatu. Było to wydarzenie wyjątkowe w skali całego regionu, ponieważ do udziału w projekcie zaproszono wybitnych artystów. Przed publicznością wystąpił znakomity polski tenor Krystian Krzeszowiak, jego żona Natalia Rubiś (sopran), Aneta Łukaszewicz (mezzosopran) oraz dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego – Magdalena Kulig (mezzosopran). O oprawę muzyczną zatroszczył się Wrocław Baroque Ensemble, pod batutą Marcina Sompolińskiego.
Wydarzenie przygotowano tak, aby umożliwić uczestnictwo w nim szerszej publiczności - koncert było można zobaczyć i usłyszeć również w parku okalającym zamek, a to za sprawą telebimu i systemu nagłaśniającego zamontowanego na zewnątrz obiektu.
Opera Chinki to opowieść o trzech przyjaciółkach Lising, Tangia i Sivene. Jedyną męską postacią, która pojawi się na scenie jest Silango brat Lising. Mężczyzna wrócił właśnie z podróży po Europie. Na jego powitanie przyjaciółki przygotowały trzy arie w kontrastujących stylach, mają one rozbawić Silango. Bohaterowie zgadzają się, że każdy zaprezentowany styl ma swoje wady i zalety. Operę kończy współny występ czworga wykonawców.

Wykonawcy:
Krystian Krzeszowiak - tenor, absolwent wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studiował w Conservatorio G. Verdi w Mediolanie. Wygrał konkurs na stypendium w l’Accademia Internazionale della Musica di Milano zostając solistą akademii w zakresie muzyki barokowej i współczesnej. Nagrywa dla TVP1, TVP2, Radio Oesterreich 1, RSI, DRadio, Rai, Radio France. Występuje z W. Malickim w Filharmonii Dowcipu; W. Och-manem w MTM Operetka. Występuje na licznych festiwalach w kraju i poza jego granicami. Występuje na scenach operowych: Teatro alla Scala di Milano, Teatro Olimpico di Vicenza, Teatro Carlo Felice di Genova, Fondazione Arena di Verona - Teatro Filarmonico di Verona.
Natalia Rubiś – sopran, studentka studiów magisterskich we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich m.in. prof. T. Żylis-Gara, prof. H. Łazarskiej, prof.
I. Kremling. W 2013 r. zdobyła nagrodę specjalną na konkursie im. M. Malibran w Mediolanie, a w 2010 nagrodę Giovane Promessa na konkursie Musica Sacra w Rzymie. Koncertuje w Paryżu, Mediolanie, Dreźnie, Pradze oraz licznych miastach Polski.
Magdalena Kulig - mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych. Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Aneta Łukaszewicz – mezzosopran, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Współpracowała m.in. z orkiestrami Filharmonii Białostockiej, Dolnośląskiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeusz pod dyrekcją A. Duczmal, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Concerto Polacco, Sinfonia Viva, z zespołami Pirma Vista i I Solisti di Varsavia. Występowała w teatrach w Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii.
Wrocław Baroque Ensemble (WBE) to zespół działający przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Został założony przez Andrzeja Kosendiaka i od początku działa pod jego artystycznym kierownictwem. Współpracuje na stałe z muzykami Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, ale także z solistami i instrumentalistami z Polski i Europy. WBE wykonuje głównie repertuar barokowy, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, od kompozycji kameralnych po dzieła oratoryjne i kantatowe. Zespół gościł na znakomitych międzynarodowych festiwalach oraz występował w wielu miastach Polski, w kościołach i salach koncertowych.
Skład orkiestry: Marcin Sompoliński - dyrygent, Agnieszka Gorajska - flauto (flet), Tytus Wojnowicz - 1 oboe (obój), Aleksandra Mutwicka - 2 oboe (obój), Mateusz Cendlak - 1 corno (róg), Krzysztof Białasik - 2 corno (róg), Klaudia Matlak - violino (skrzypce), Małgorzata Kosendiak - violino (skrzypce), Michał Mazur - viola (altówka), Julia Karpeta - viola da gamba, Janusz Musiał - contrabasso (kontrabas), Paulina Tkaczyk - cembalo (klawesyn).
Dolnośląski Festiwal Muzyczny, to wydarzenie cykliczne trwające przez cały rok. W jego programie znajdują się koncerty muzyki klasycznej oraz jazzowej. Podczas festiwalu swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi, ambitni i zdolni muzycy. Twórcami festiwalu jest grono kilku przyjaciół: Magdalena Kulig, Magdalena Blum, Henryka Szczepanowska, Ewa Chalecka, Mieczysław Kowalcze oraz Zbigniew Szczygieł. Dyrektorem festiwalu jest Magdalena Kulig, o część artystyczną wydarzenia troszczy się Magdalena Blum.

Wydania: