Ziemia Kłodzka dla rowerzystów

Autor: 
inf. Daniel Jakubowski
single1.jpg

Dziewięć gmin i jedno stowarzyszenie planują utworzenie na terenie powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego tras rowerowych funkcjonujących na zasadzie „singletracków”. Będzie to jedna z niewielu tego typu i tak rozbudowanych atrakcji dla rowerzystów w Polsce. W projekcie weźmie udział Gmina Miejska Kłodzko – według założeń na terenie ośrodka sportowego miałoby powstać bezpieczne miejsce do nauki jazdy na rowerze, ale i baza dla osób, które jeżdżąc na rowerze potrzebują mocniejszych wrażeń.
Pomysł na poprowadzenie tras jest taki, by tworzyły je połączone ze sobą pętle wokół poszczególnych miast. Trasy będą wiodły terenami leśnymi, jednak każdy rowerzysta (również mało doświadczony) będzie mógł je bez problemu pokonać. Będzie można wybrać długość trasy, itp.
Projekt niesie ze sobą możliwość utworzenia infrastruktury towarzyszącej, na przykład parkingów, miejsc wypoczynku, toalet czy też dróg dojazdowych. To z kolei może przełożyć się na inicjatywę prywatną – wypożyczalnie rowerów, serwis, hotele dla rowerzystów...
Trasy rowerowe będą kontynuowane także po stronie czeskiej. Nasz region ma zatem szansę stać się ciekawym miejscem dla turystyki rowerowej. Na spotkaniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie, pojawił się również temat stworzenia w przyszłości dużego festiwalu rowerowego.
Całkiem możliwe, że koordynatorem projektu będzie Gmina Miejska Kłodzko (początkowo miała się tym zająć strona czeska). Burmistrz Kłodzka Michał Piszko przychylnie odniósł się do całej koncepcji, teraz wszystko zależy od radnych Rady Miejskiej w Kłodzku – muszą zarezerwować na ten cel środki w budżecie.
Warto zaznaczyć, że dzięki polsko-czeskiej współpracy cały koszt inwestycji mógłby zostać dofinansowany nawet w 85 proc.

Wydania: