Szkoła Muzyczna w Kłodzku

Autor: 
Marta Dąbrowska, Małgorzata Panek-Kiszczak

Wielce mnie zdumiał i oburzył artykuł Pana Janusza Laski „Kultura w Kłodzku”, zamieszczony w Gazecie Prowincjonalnej nr 3 z marca 2015 r., w którym to autor podsumowując kłodzkie wydarzenia kulturalne, zewnętrzną działalność kłodzkiej szkoły muzycznej uważa za „szczątkową”.
Nie wiem jakimi kryteriami kierował się pan Janusz Laska i co rozumie przez określenie „działalność szczątkowa”. Kłodzka Szkoła Muzyczna na mapie kulturalnej miasta i okolicy istnieje od 1946 r. Powołana w październiku 1945 r. już w styczniu roku 1946 dała pierwszy koncert dla mieszkańców. Od tego czasu szkoła czynnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez lokalne władze nie tylko na terenie miasta, ale też Kotliny Kłodzkiej.
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku jest też organizatorem kilku ogólnopolskich imprez, które na stałe wpisały się do kalendarza działalności kulturalnej naszego miasta. Na terenie kraju jest wiadome co dzieje się w Kłodzku i tylko szkoda, że taka postać jak pan Laska jest tego nieświadomy.
Aby nie być gołosłowną, przedstawię Państwu krótkie zestawienie
z ostatnich lat.
W roku szkolnym 2011/12 – na terenie miasta odbyło się 13 koncertów oraz 22 audycje muzyczne dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych i przedszkoli i 1 koncert w Bystrzycy Kłodzkiej
W roku szkolnym 2012/13 – na terenie miasta odbyło się 16 koncertów, poza Kłodzkiem – 6 koncertów oraz 25 audycji muzycznych
W roku szkolnym 2013/14 – na terenie miasta odbyło się 13 koncertów,
1 poza Kłodzkiem oraz 24 audycje muzyczne.
W bieżącym roku szkolnym – miały miejsce 4 koncerty na terenie miasta oraz 10 audycji muzycznych.
Ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym miasta jest między innymi coroczny koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, na który zapraszani są znani artyści. Pragnę nadmienić, że Szkoła Muzyczna jest jedyną instytucją, która świętuje ten dzień w sposób szczególnie uroczysty, a mieszkańcy miasta Kłodzka licznie uczestniczą w tym wydarzeniu muzycznym.
Należałoby też zauważyć, że oprócz w/w koncertów na terenie szkoły odbywa się wiele innych koncertów, które są afiszowane i ogólnie dostępne dla mieszkańców miasta.
Jeżeli pan Janusz Laska uważa, że taka ilość koncertów, które szkoła organizuje bądź bierze w nich udział – przy podstawowej działalności edukacyjnej – jest „działalnością szczątkową”, to jak powinna wg Niego wyglądać pełna działalność szkoły???
Szkoda, że pan Janusz Laska nigdy nie pofatygował się, aby wejść w progi naszej szkoły – może mógłby nas czegoś nauczyć???
Liczymy na publiczne przeprosiny, choć pewnie nie doczekamy się ich.
Z wyrazami szacunku dla mieszkańców naszego miasta

Wydania: