ESK 2016 na Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
inf.MZ
komisja-Rozwoju.jpg

Na zaproszenie Wojciecha Kołodzieja, przewodniczącego Komisji Rozwoju, Promocji i Turystyki Rady Powiatu Kłodzkiego, 16 kwietnia w posiedzeniu komisji wzięli udział dyrektorzy ośrodków i centrów kultury z terenu powiatu oraz współorganizatorzy przedsięwzięcia promocyjnego Dolnego Śląska: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 – Marek Sztark, Kamila Kamińska i Karol Pęcherz. Rozmawiano o możliwościach ewentualnego włączenia miejscowości powiatu kłodzkiego w działania i projekty, które będą realizowane w ramach ESK.
Główną ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK mają szansę przyspieszyć swój rozwój i zyskać skuteczną promocję. W ramach ESK odbywają się festiwale, koncerty, konferencje i inne działania artystyczno-kulturalne, które skupiają uwagę nie tylko mieszkańców poszczególnych miast, regionów i krajów, ale również całej Europy.
W 2011 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 otrzymały Wrocław i San Sebastian w Hiszpanii. Czas od ogłoszenia zwycięzców ESK do momentu rozpoczęcia wydarzeń to dla organizatorów czas na tworzenie koncepcji, dyskusje, debaty i konsultacje społeczne na temat kształtu tego całorocznego festiwalu.
Marek Sztark, koordynator współpracy ESK i Dolnego Śląska, przedstawił założenia i pomysły ESK Wrocław 2016 oraz poziomy, na jakich region może się włączyć w organizację poszczególnych wydarzeń i wziąć w nich udział (m.in. art-bus, sieć punktów informacyjnych
o ESK, idee „Popieram Wro 2016” i „Wro 2016 popiera”, portal dolnoslaskosc.pl, a także teatr w podwórkach, Festiwal Literacki pre-teksty, Silesia Art Biennale, Air Wro). Na temat prac naukowych i badawczych w obszarze kultury w ramach ESK oraz projektów animacyjnych w miastach Dolnego Śląska wypowiedziała się Kamila Kamińska z Uniwersytetu Wrocławskiego, a Karol Pęcherz, szef Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, szerzej omówił literackie i okołoliterackie działania związane z festiwalem preteksty oraz plany rozszerzenia edycji tego wydarzenia w 2016 roku na region. Zainteresowanie wzbudziła także informacja o możliwościach tworzenia (z dofinansowaniem) niewielkich kin (od 20 do 60 miejsc) w mniejszych miejscowościach, również na terenie powiatu kłodzkiego.
Więcej informacji o projektach w ra-mach ESK Wrocław 2016 na stronie: http://wroclaw2016.pl/projekty/

Wydania: