Diamentowa biblioteka dobrych zdarzeń

Autor: 
inf.wł.
30jubileusz60.jpg

W piątek, 15 maja 2015 roku, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko obchodziła jubileusz 60-lecia funkcjonowania. Dzień ten był wyjątkowy jeszcze z innych powodów. Swoje święto obchodzili bibliotekarze i biblioteki w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. Uroczystości rozpoczęły się od koncertu wielokrotnej stypendystki programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego – Magdaleny Marciniszyn z Bierkowic. Pani Lilianna Figurska, lokalna twórczyni słowa pisanego z Krosnowic zaprezentowała dwa przepiękne wiersze nadesłane na konkurs literacki „moja biblioteka”, który ogłoszono z okazji 60 jubileuszu instytucji kultury. Na konkurs wpłynęło 27 prac.
Dla bibliotekarzy jubileusz sam w sobie był wielkim wydarzeniem, ale tym większym, iż u ich boku znalazło się wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in.: zastępca wójta gminy Kłodzko Urszula Panterałka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko Mariola Kozak, w imieniu Starosty Kłodzkiego Renata Gajek, przewodniczący Oddziału Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Sławomir Drogoś, instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Karolewicz, p.o. dyrektora Biblioteki Powiatowej i Miejskiej Klaudia Lutosławska-Nowak, dyrektorzy szkół Barbara Piorun-Czech z Żelazna i Krzysztof Pindral z Ołdrzychowic Kłodzkich, nie sposób wymienić wszystkich…
Misją Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko jest aktywizacja seniorów i ich wnuków w każdym wieku poprzez różnego rodzaju działalność czytelniczą i kulturalną. Zadania, które realizuje Biblioteka wykraczają także poza granice Polski. O tym i o wielu innych przedsięwzięciach goście mogli się dowiedzieć z prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię i współczesność Biblioteki, przygotowanej przez dyrektora Mariolę Huzar. Były przemowy, listy gratulacyjne i kwiaty.
Z okazji Święta Bibliotekarza, dyrektor Biblioteki pani Mariola Huzar wręczyła bibliotekarkom i pracownikom okolicznościowe listy oraz nagrody finansowe. Dziękowała za krzewienie w środowisku lokalnym miłości do literatury. Życzyła, by dalsze życie zawodowe i prywatne było źródłem satysfakcji i pasmem samych sukcesów. Pani dyrektor ogłosiła również, że tytuł Przyjaciela Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko 2014 otrzymuje pan Maciej Machela i Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej – za osładzanie czytelniczych spotkań przez cały rok i jeszcze dłużej. Dziękujemy!!!
W tym szczególnym roku i dniu nie zapomniano o kochanych czytelnikach. Tytuły „Czytelnika Roku 2014” otrzymali: Helena Tobiańska z Filii w Bierkowicach, Monika Śledź z Filii w Jaszkowej Górnej, Anna Kutny z Filii nr 1 w Krosnowicach, Joanna Oryl z Filii nr 2 w Krosnowicach, Lucyna Kubicka z biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Jadwiga Łazarowicz z Filii w Starym Wielisławiu, Elżbieta Syper z Filii w Szalejowie Górnym, Joanna Baziak z Filii w Wojborzu, Wiesława Włodarczyk z Filii w Wojciechowicach oraz Maria Motyka z Filii w Żelaźnie.
Z okazji 60-lecia Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach, podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 6 maja w Wołowie, Bogumiła Płoskonka wraz z dyrektor Mariolą Huzar odebrały okolicznościowy Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za zasługi dla bibliotekarstwa i Stowarzyszenia.
Okolicznościowy toast wznieśli pani Urszula Panterałka i pan Sławomir Drogoś. Do biblioteki wjechał piękny i pyszny tort, który ufundowało Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej. Jego smaki pozostaną w pamięci na długoooo…

Wydania: