Długo wyczekiwana współpraca

Autor: 
inf. Daniel Jakubowski
nachod1.jpg

Kłodzko i Nachod to miasta partnerskie, jednakże przez ostatnie lata współpracy między nimi nie było...
To już jednak przeszłość – burmistrzowie obu miast deklarują wspólne działania na płaszczyźnie inwestycyjnej, społecznej i kulturalnej.
– Zdaję sobie sprawę, że Kłodzko jest w trudnej sytuacji. Byłem w podobnej, gdy obejmowałem urząd. Rok czasu zajęło mi uporządkowanie wszystkich spraw. Cieszę się jednak, że możemy współpracować. Z poprzednimi władzami Kłodzka, nad czym ubolewam, nie było takiej możliwości – zaznaczał podczas spotkania z Michałem Piszko, pracownikami Wydziału Rozwoju UM w Kłodzku i Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji burmistrz Nachodu Jan Birke. – Jest kilka sfer, w których z powodzeniem możemy działać.
Władze Nachodu mają w planach kilka dużych inwestycji, chcą w nie włączyć Kłodzko i tym samym pozyskać więcej środków z funduszy zewnętrznych. Na przykład przygotowują duży projekt dotyczący górującego nad miastem zamku. Z powodzeniem można go połączyć z rewitalizacją kłodzkiej twierdzy.
Siły łączą ośrodki kultury. Tutaj także myśli się o pewnych inwestycjach, jednak już teraz można mówić o pozyskaniu miejsc, w których można prezentować wzajemne tradycje, przedsięwzięcia kulturalne, itp.
J. Birke zwrócił uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. W Czechach cenieni są polscy pracownicy, stąd też potrzeba stworzenia platformy internetowej, poprzez którą pracodawcy mogliby przekazywać oferty pracy.
– Przede wszystkim chciałbym podziękować za otwartość i chęć podejmowania wspólnych inicjatyw – mówił burmistrz Kłodzka Michał Piszko.
– Z pewnością zaangażujemy się w projekty, którym będziemy mogli sprostać finansowo. Mam świadomość, że wspólnie możemy zyskać znacznie więcej i że przychylność solidnego partnera to już jest sukces. Możecie także liczyć na naszą pomoc w wielu dziedzinach.
Spotkanie zaowocowało konkretami. Wymieniono się kontaktami (choć część osób miała okazję już ze sobą pracować), ale – co najważniejsze – poczyniono pewne ustalenia, co do współpracy w sferze kultury. Trwają także prace nad wspólnymi projektami unijnymi.

Wydania: