Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

WAGA
Do Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju trafił 40- letni mężczyzna, który ważył 350 kg! Pacjent cierpiał na ostre niedokrwienie ręki, wymagające natychmiastowej chirurgicznej interwencji. Jego przybycie do szpitala (w transporcie pomogła straż oraz wojsko), jak i sam pobyt w szpitalu (specjalne łóżko, kłopoty z przeprowadzeniem badań m.in. nie mieścił się do tomografu), stworzyły trochę problemów. Na szczęście wszystko udało się zorganizować, jak i przeprowadzony zabieg wypadł znakomicie.
Obecnie z mężczyzną pracują: dietetyk, rehabilitant i psycholog. Po dwóch miesiącach pacjent schudł 150 kg! Przygotowywany jest do operacji zmniejszenia żołądka. Trzymamy kciuki.
MUZYK
Uczestnikiem jednego z odcinków programu „Must be the music”, emitowanego w TV Polsat był kudowianin - Piotr Oleksy – Elton. Pan Piotr zaśpiewał piosenkę Andrzeja Piasecznego pt.: „Chodź przytul przebacz”. Po występie zebrał bardzo pozytywne opinie od jury, m.in.: to, że wykonał utwór trzy razy lepiej od oryginału. Gratulacje!
SAMOCHODY
Na bystrzyckim Runku zagościły stare samochody. Pasjonaci „wiekowych” aut mieli nie lada gratkę, było co podziwiać. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowanie. Wzrasta również ilość prezentowanych aut. Trzeba przyznać, że niezła inicjatywa promująca miasto.
FABRYKA
Niemiecka firma Framo Morat od 1 li-pca rozpocznie działalność w Nowej Rudzie, a konkretnie w słupieckiej hali. Na początek zatrudnienie znajdzie 30 osób, które niemiecki właściciel wpierw przeszkoli w swojej fabryce w Szwarcwaldzie (Eisenach). Docelowo w fabryce dostanie pracę setka osób.
Produkcja sprowadzi się do wyrobu kół zębatych i ślimakowych, wykorzystywanych przez przemysł motoryzacyjny w samochodach, jak i konsumencki w sprzęcie gospodarstwa domowego. Gratulacje!
PRĘDKOŚĆ
Na jednej z dróg w powiecie kłodzkim, policjanci zatrzymali kierowcę za przekroczenie prędkości. Po przeszukaniu „pirata drogowego”, który bardzo nerwowo zachowywał się w obecności funkcjonariuszy, w jego kieszeni znaleziono lufkę z trawą. To nie wszystko, w mieszkaniu delikwent posiadał susz roślinny, wagę elektroniczną oraz dużo małych woreczków strunowych. Z zabezpieczonej marihuany można było przygotować ponad 280 porcji narkotyków. Wygląda na to, że mandat, to pikuś w tej sprawie…
BIBLIOTEKA
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko obchodzi 60-lecie istnienia. Placówka powstała 1 czerwca 1955 roku. Z roku na rok przybywa czytelników, książek, jak i powstają kolejne filie w poszczególnych wsiach. Na przestrzeni lat rozszerzyła się również działalność placówek, o chociażby Internet. Słowem biblioteka ewoluuje, a o to przecież chodzi.
Szacownej jubilatce życzymy wszystkiego najlepszego.
SZTANDAR
Na kłodzkim Rynku odbyły się uroczystości z okazji Święta Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, a także miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru Stowarzyszeniu Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: żołnierze, kombatanci i przedstawiciele władz lokalnych.
ZASŁUŻENI
W Ratuszu, w Bystrzycy Kłodzkiej miała miejsce podniosła uroczystość. Konsul z Ambasady Kazachstanu w Warszawie - Saken Tauyekel, w imieniu swojego kraju wręczył medale 70-lecia Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej z hitlerowskim najeźdźcą osobom, które się do tego przyczyniły. Są to: Józef Dzyra ze Starego Gierałtowa, Franciszka Bojda z Międzylesia, Edmund Fryderyk z Bystrzycy Kłodzkiej oraz pośmiertnie Wanda Isańska z woj. lubelskiego. Uhonorowani podczas II wojny światowej jako bardzo młodzi ludzie, pracowali w jednej z kazachskich kopalni, która była zakładem zmilitaryzowanym, produkując na potrzeby armii wyzwoleńczej.
BIESIADA
Duszniki Zdrój „biesiadnie” obchodziły swoje święto. Z okazji Dnia Miasta na Rynku stanęły stoły biesiadne, do których zasiąść mogli nie tylko mieszkańcy, ale również goście. Zabawa była przednia.
TOR
Projekt budowy toru wrotkarskiego w Dusznikach Zdroju został zaakceptowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Projekt został wpisany do „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - Plan roczny na 2015 rok”. Oznacza to, że gmina Duszniki Zdrój otrzyma dotację z budżetu państwa w wysokości 615 tys. zł. Uzyska także 3,5 tys. zł na modernizacje infrastruktury na Jamrozowej Polanie. Brzmi imponująco.
EWAKUACJA
Po telefonicznym powiadomieniu o podłożonym ładunku wybuchowym w galerii handlowej Twierdza Kłodzko, ewakuowano przebywających w niej klientów oraz pracowników. Policjanci szybko znaleźli i zabezpieczyli niebezpieczny ładunek oraz zatrzymali terrorystów. Akcja przebiegła gładko i bez problemów. Na szczęście były to tylko…ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji oraz Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Kłodzku, a także służbę ochrony placówki handlowej. Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie opracowanych procedur ewakuacji klientów oraz pracowników w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.
STRAŻ
Kłodzkie Bractwo Rycerskie stworzyło oddział gardy miejskiej na podobieństwo tej działającej na tych ziemiach w XV w. Jak mówią członkowie stowarzyszenia, celem jest promocja Kłodzka oraz regionu jako dziedzica historycznych wartości. Poprzez obecność na trakcie XV - wiecznych Strażników, chcą przybliżyć mieszkańcom i gościom umundurowanie, broń, jak i zwyczaje średniowiecznej straży miejskiej. Gratulujemy pomysłu!
LAUREACI
Uczniowie Szkoły Technicznej im. Stanisława Staszica w Nowej Rudzie: Michał Pasek, Borys Habratowski i Arkadiusz Stelmach, zostali laureatami III nagrody za jeden z najlepszych projektów uczniowskich w konkursie: „Uczniowskie Mini Projekty Badawcze w zakresie Innowacyjnego Zastosowania w Praktyce Wiedzy z Obszaru Zawodu Technik Informatyk”. Nagrody zostały uroczyście wręczone przez Cezarego Przybylskiego - marszałka Dolnego Śląska w zamku Topaz koło Wrocławia. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
MISTRZ
Daniel Burys z Szalejowa Górnego, uczeń III klasy Gimnazjum Publicznego im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku, został Mistrzem Polski w armrwestlingu. XV Mistrzostwa Polski w siłowaniu na rękę odbywały się w Gdańsku, w hali Amberexpo. Przed Danielem Burysem teraz Mistrzostwa Europy w Sofii, w Bułgarii oraz Mistrzostwa Świata w Kuala Lumpur, w Malezji. Trzymamy kciuki!
NAGRODA
Weronika Nowakowska-Ziemniak - podwójna medalistka Mistrzostw Świata w Biathlonie, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odebrała gratulacje od Cezarego Przybylskiego – marszałka Dolnego Śląska oraz czek o wartości 15 tys. zł. Nagrodę ufundował Samorząd Województwa. Bez komentarza.
MĄKA
Jednym z laureatów XVI certyfikacji żywności przeprowadzonej w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” - został Młyn Staniszewski i Wspólnicy Spółka Jawna z Ludwikowic Kłodzkich. Godło promocyjne zdobyły dwie mąki: Mąka pszenna luksusowa typ 550 oraz Mąka pszenna tortowa typ 450. Produkty otrzymały maksymalną ilość punktów i tym samym przyznano im także tytuły Top Produkt. Gratulacje!
EKOLOGIA
Grupa piętnastu skazanych z Zakładu Karnego w Kłodzku, brała udział w programie dotyczącym edukacji ekologicznej wspierającej rozwój zrównoważony osób odbywających karę pozbawienia wolności. „Kursanci” mieli możliwość dowiedzieć się dzięki prezesowi Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kłodzku, jak i dlaczego przyroda jest niszczona przez ludzi (często także przez samych wędkarzy). Uczestników uświadamiano także, że trzeba dbać o otaczające nas środowisko, którego jesteśmy częścią. Zapewne program wzbogacił „mieszkańców” zakładu karnego. Nic dodać, nic ująć.
TURNIEJ
80 szkół z całej Polski przyjedzie do Nowej Rudy, gdzie odbędzie się XIII Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. Celem turnieju jest uczenie i sprawdzanie wiedzy uczniów z zakresu ratowania ludzkiego życia. W zmaganiach biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Super!
KASKADER
Czeska grupa kaskaderów „Streets Owners”, pokazała wachlarz swoich umiejętności na stadionie Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. Motocyklowe rewolucje w tzw.: „Globusie śmierci”, to była tylko namiastka tego co przybyli na stadion entuzjaści pokazów kaskaderskich mogli obejrzeć. Emocji i wrażeń było pod dostatkiem.
BUDKI
Rada Sołecka wsi Pisary skierowała prośbę do Nadleśnictwa Międzylesie
o pomoc w zorganizowaniu akcji: „Budki lęgowe dla ptaków”. Mariusz Kępa z nadleśnictwa poprowadził prelekcję na temat rodzimych ptaków dla zebranej w pisarskiej świetlicy młodzieży oraz dzieci. Przywiózł także budki lęgowe dla małych i większych ptaków oraz dla nietoperzy. Dzieci pomalowały je i ponumerowały, następnie budki zostały powieszone wzdłuż całej wsi. W celu zwabienia ptaków, przy każdej budce zostawiono pokarm. Teraz pozostaje czekać i obserwować jakie to ptaki w poszczególnych budkach zamieszkają. Gratulujemy pomysłu.

Wydania: