Ważne zmiany w prawie budowlanym
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o prawie budowlanym. Dzięki nowelizacji ustawy znacznie skróci się czas budowy. Zniesione zostaną liczne ograniczenia biurokratyczne i prawne, co usprawni proces budowlany – informuje poseł Monika Wielichowska.
Na uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej wpłynie m.in. rezygnacja z obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz o możliwości dostępu do drogi publicznej. To bardzo dobra wiadomość. Nowelizacja ustawy usprawni i ułatwi roboty budowlane, które dotychczas trwały za długo przez ograniczenia biurokratyczne – zapewnia posłanka.
Ograniczona zostanie także zasada, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. W nowelizacji zaproponowano rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, których budowa wymagać będzie zgłoszenia, a nie jak dotychczas - uzyskania pozwolenia na budowę. Zwiększył się również katalog obiektów, które można użytkować na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Poszerzono go między innymi o: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do 5 stanowisk włącznie, obiekty magazynowe takie jak: chłodnie, hangary, wiaty, budynki kolejowe takie jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego, place składowe, postojowe, parkingi, stawy rybne. Obecnie rozpoczęcie użytkowania tych obiektów wymaga decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Teraz wyczekiwana długo nowelizacja zostanie umieszczona w Dzienniku Ustaw. Przepisy zaczną obowiązywać po 3. miesiącach od publikacji w Dzienniku.