Woda dla życia - 22 marca Światowy Dzień Wody

Autor: 
Janusz Laska
woda1.jpg
woda2.jpg

Odkręcam kurek i z kranu leci woda. To takie proste i nie wymaga ode mnie większego wysiłku. Trzeba tylko pamiętać o tym, by regularnie wnosić opłatę za wodę i ścieki. Tak jest w Kłodzku i w wielu polskich miejscowościach, chociaż jeszcze nie we wszystkich. O co więc tyle hałasu z tą wodą, że aż UNESCO ogłasza na 22 marca obchody Światowego Dnia Wody pod hasłem „Woda dla życia”?
Ludzkość zużywa coraz więcej wody i to nie tylko dlatego, że liczba mieszkańców Ziemi z minuty na minutę rośnie i niedługo osiągnie 8 miliardów! Woda dla celów spożywczych to zaledwie kilka procent naszego zużycia, bo przecież ogromne ilości tego życiodajnego płynu zużywa rolnictwo i przemysł. Aby wyprodukować jedną tonę stali, potrzeba aż tysiąca ton wody! Jednakże światowych i krajowych zasobów wody słodkiej (podziemnych i powierzchniowych), nadających się do spożycia, ciągle ubywa i statystycznie coraz droższe są procedury jej oczyszczania i uzdatniania.
A jak jak to jest w Kłodzku? Czy nasze lokalne zasoby wody są wystarczająco bogate i wystarczy jej nam jeszcze na wiele lat, czy może trzeba poszukiwać nowych zasobów? W jakim stanie są ujęcia wody w Kłodzku? Jaka jest czystość kłodzkich terenów wodonośnych? Jaki jest stan i poziom technicznych urządzeń wydobywających, uzdatniających i dostarczających wodę do odbiorców? Jak na zasoby kłodzkiej wody wpływa lokalny przemysł, transport, usługi i rolnictwo? Dlaczego tak często w Kłodzku zdarzają się awarie sieci wodnej? Jaki jest stan i poziom urządzeń odbierających i oczyszczających kłodzkie ścieki? Czym różni się woda w kłodzkich kranach od stokrotnie droższej wody butelkowanej, kupowanej w sklepach i galeriach? Jaki jest poziom ekologicznej świadomości kłodzczan - zwłaszcza dzieci i młodzieży?
Na początku marca Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe oraz Wodociągi Kłodzkie Sp. z o.o. zawarły porozumienie w sprawie realizacji projektu „Woda dla życia”, w ramach którego młodzież Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku kompleksowo przeanalizuje tę tematykę. Planowane są warsztaty ekologiczne na terenach wodonośnych Kłodzka, konkurs fotograficzny i pokonkursowa wystawa fotografii, publikacja obszernego materiału dziennikarskiego w majowym numerze „Spotkań”, ale nade wszystko rzetelna i dogłębna analiza sytuacji ekologicznej Kłodzka.
Zapraszamy do współpracy wszystkie placówki edukacyjne, którym hasło „Woda dla życia” nie jest obojętne. Póki czas...

Wydania: