W kwietniu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju prezentuje

Autor: 
A. Goliński, E. Kłonowska

- do 19 kwietnia
Od 2006 r. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju w ramach współpracy  z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych organizuje corocznie wystawę czasową z cyklu „Grafika Młodych”. Od wielu lat w dusznickim muzeum prezentowane są prace utalentowanych studentów Pracowni Intaglio, kierowanej przez prof. Przemysława Tyszkiewicza. W tym roku gościmy młodych adeptów sztuki graficznej już po raz dziesiąty. Z tej okazji wystawie towarzyszy drukowany katalog prac wszystkich dotychczasowych uczestników „Grafiki Młodych”.
Bohaterami tegorocznej wystawy są: Mateusz Dąbrowski, który łączy w swoich wielkoformatowych akwafortach motywy historyczne i fantastyczne, Katarzyna Głód, która tworzy głównie
w technice suchej igły, a tematyką jej prac jest kobieca cielesność oraz Sebastian Łubiński, który snuje rozważania o człowieku w zderzeniu z absolutem posługując się technikami druku wklęsłego, przede wszystkim akwatintą, odpryskiem cukrowym i suchą igłą.
Komisarzem wystawy jest Artur Goliński, wychowanek prof. Przemysława Tyszkiewicza i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Patronat honorowy nad ekspozycją objął rektor wrocławskiej ASP prof. Piotr Kielan.
Wystawa czynna będzie od 6 marca do 19 kwietnia 2015 r. Patronaty medialne objęli: miesięcznik Odra i TV Kłodzka.

- 29 IV-21 VI
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej. Wzniesione na Śląsku w połowie XVII w., w następstwie Pokoju Westfalskiego kładącego kres konfliktom religijnym. Zbudowane z uwzględnieniem czynników materiałowych i politycznych, świadczą o poszukiwaniach swobody religijnej i ucieleśniają formy architektoniczne właściwe kościołom katolickim, lecz mało rozpowszechnione w ideologii luterańskiej.
Powstałe w XVII w. na Dolnym Śląsku świątynie są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. Ich nazwa pochodzi od Pokoju Westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648), na mocy którego cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech kościołów. Budowę świątyń obwarowano wieloma zastrzeżeniami, m.in. miały powstać w ciągu jednego roku, do ich budowy można było użyć jedynie materiałów nietrwałych. Nie mogły mieć też dzwonów. Z trzech wybudowanych przez Luteran kościołów, do naszych czasów dotrwały dwa, trzeci zbudowany w Głogowie spłonął w XVIII wieku.
To piękno kościołów wydobyła za pomocą aparatu fotograficznego Barbara Górniak. Przygotowała cykl zdjęć z wnętrz obu kościołów. Artystka ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, przyrodniczą, portretową, subiektywną. Inspiracje do powstania obrazu fotograficznego czerpie z wnikliwej obserwacji codzienności. W centrum zainteresowań dominuje dążenie do zobrazowania przeżyć i doznań.
Wystawa Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku zapewnia nie tylko przeżycia duchowe. Wyzwala też w dużej mierze zainteresowanie historią, inspiruje do intelektualnych rozważań.
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju prezentowana będzie od 29.04 (godz. 17.00) do 21.06.2015 r. Wernisaż uświetni gościnny występ zespołu wokalnego „Piú Mosso”. Patronat honorowy objął biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel. Komisarzem ekspozycji jest Ewa Kłonowska.

Wydania: