Skuteczna dydaktyka - łąka
Ekologiczne zajęcia w klasach 1-3 szkół podstawowych zazwyczaj sprowadzają się do zagadnień związanych z segregacją śmieci i zanieczyszczeniami środowiska naturalnego lub opisywaniem pięter roślinności w lasach. A przecież ekologia to nauka o ekosystemach i różnorodnych interakcjach w nich zachodzących. W najmłodszych klasach Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku postanowiliśmy przyjrzeć się ekosystemowi łąkowemu. Wszak na terenie Kłodzka, oprócz ulic, domów, sklepów, zakładów pracy i parków, najwięcej jest właśnie terenów trawiastych.
Projekt „Łąka” rozpoczęliśmy na początku października od wyruszenia nad Nysę Kłodzką na porośnięte trawami i ziołami
tereny zalewowe. Uczyliśmy się rozróżniać rośliny i zbieraliśmy bukiety traw i ziół. Po tej wyprawie każdy młody człowiek z klas 1-3 dumnie niósł naręcze kilkudziesięciu gatunków znalezionych na nadrzecznej łące roślin.
Po powrocie do szkoły natychmiast przystąpiliśmy do drugiego etapu projektu: z przyniesionych ziół na przeźroczystej folii układaliśmy kompozycję i przyklejaliśmy rośliny do folii. Potem epidiaskopem powiększaliśmy na ogromnych ekranach umieszczonych na ścianach rośliny na foliach. Każdy uczeń stawał przy swojej pracy i mógł przez chwile poczuć się jak biedronka lub pasikonik, bowiem otaczające go rośliny były powiększone do rozmiarów krzewów i drzew. Kolejno na ekranach odrysowaliśmy zarysy roślin.
Tydzień później młodzi ekolodzy spotkali się w roboczych ubraniach i farbami akrylowymi pomalowali narysowane na ekranach rośliny. Gdy wyschły, powiesiliśmy je na korytarzu szkolnym. Każdy kto przechodził czuł się jak krasnoludek na „łące gigancie”. I właśnie o to chodziło, by uświadomić sobie, że trawa po której chodzimy jest jednocześnie siedliskiem dla setek małych organizmów: owadów, pajęczaków, ślimaków, płazów, gazów, ptaków i małych ssaków. Dużo o tym wszystkim rozmawialiśmy z uczniami.
Na początku listopada postanowiliśmy naszą „korytarzową malowana łąkę” zasiedlić zwierzątkami. Z pustych butelek po napojach, drutu, folii, papieru, papierowej taśmy i farby skonstruowaliśmy mrówki, motyle, żuczki.
Przed nami ostatni etap: każdy uczestnik projektu (uczniowie i nauczyciele) przebierze się za jakieś zwierzę, które na naszej kłodzkiej łące żyje. Mamy nadzieję, że pojawią się nie tylko żaby i pasikoniki, ale także inne małe organizmy. Podczas finału w zwierzęcych przebraniach oprowadzimy rodziców i zaproszonych gości po naszej wystawie i opowiemy o naszym projekcie.
Łąka to naprawdę fascynujący ekosystem, chociaż zazwyczaj przez nas niezauważany. Co wiosnę „odradza się” do życia, rozkwita tysiącami kolorów, wzrasta setkami gatunków roślin, brzęczy mnogością owadów i innych organizmów, usycha jesienią i „chowa się” pod zimową kołdrą śniegu.