Goście z Alzacji w Bożkowie

Autor: 
inf. ZSA
alzacja.jpg

W dniach 7-15 listopada 2014 r. Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie gościł grupę 50. uczniów z zaprzyjaźnionego Liceum Agrotechnicznego w Obernai w Alzacji. Wizyta obfitowała w wiele atrakcji. Nasi francuscy goście zrealizowali program wizyt w zaprzyjaźnionych ze szkołą gospodarstwach i farmach, gdzie mogli z bliska przyjrzeć się pracy polskich gospodarzy. Wizyty stały się także świetną okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy Polakami i Francuzami.
Licealiści z Alzacji mieli także okazję podziwiania panoramy Kłodzka z tarasów Twierdzy Kłodzkiej, zwiedzili również trasę podziemną. Niezapomnianą i często wspominaną w rozmowach stała się także wizyta w Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, gdzie nasi goście spotkali tajemniczego ducha kopalni. Znaleźli też czas, żeby odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie oraz wspiąć się na bajkowy Szczeliniec, który o tej porze roku był wyjątkowo atrakcyjnym miejscem. Po zejściu ze szlaku młodzież z Francji skosztowała polanickiej wody, spacerowała po parku i zaopatrzyła się w pamiątki.
Dnia 10 listopada 2014r. uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie wraz z uczniami z Liceum Agrotechnicznego z francuskiego Obernai mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w projektach przygotowanych przez polskich uczestników. Młodzież sprawdzała swoje umiejętności w układaniu kompozycji kwiatowych, wykorzystaniu darów natury w tworzeniu kolaży zawiązanych z geografią Polski i Francji. Część młodzieży zdradzająca talenty plastyczne, rysowała martwą naturą. Nastolatki zainteresowane odnawialnymi źródłami energii, wzięła udział w specjalistycznych zajęciach dotyczących tej tematyki. Szczególnie interesujące była wymiana doświadczeń z naszym francuskim partnerem na temat nowoczesnych i ekologicznych form przetwarzania energii. Podczas zajęć znalazło się także coś dla sportowców z obu krajów, którzy rozegrali mecze piłki ręcznej i siatkówki.
W ramach projektu językowo-kulturoznawczego młodzież miała okazję zaprezentowania walorów turystycznych Dolnego Śląska i Alzacji. Na zakończenie wszyscy biorący udział raczyli się różnymi rodzajami pierogów, przygotowanych w ramach projektu gastronomicznego.
Młodzież francuska przebywając w naszej szkole, poznawała też walory regionu. Odwiedziła miejsca atrakcyjne turystycznie, a przede wszystkim skupiła się na wizytach w zaprzyjaźnionych ze szkołą gospodarstwach rolnych. Już teraz widoczne są owoce tej, trwającej od 4 lat współpracy.
WARSZTATY florystyczne „Bez granic”
“Warsztaty florystyczne bez granic” polegały na wykonaniu aranżacji florystycznych z użyciem rozmaitych materiałów nie zawsze kojarzonych z florystyką. Młodzież podzielona została na zespoły polsko-francuskie. Każdy zespół wybierał grupę materiałów i tworzył własną kompozycję. Wybierano m.in.: spośród aluminium, drewna, marchewek, słomek do picia, kwiatów, gałązek drzew iglastych i innych. Podczas pracy twórczej uczniowie przełamywali granice zarówno materiałowe jak i językowe. Każdy zespół musiał opracować pomysł, w jaki sposób wykorzystają wybrane materiały, a następnie zrealizować go. Efekty były zaskakujące i bardzo kreatywne. Na zakończenie warsztatów w ramach dalszej integracji młodzież wzięła udział w zabawie rysunkowej, w której stworzyli wizerunki swoich polsko-francuskich kolegów. Miłym gestem było również wzajemne przekazanie podobizn z dedykacjami.
WARSZTATY odnawialne źródła energii – ENERGIE RENOUVABLE
W tych warsztatach udział wzięło czterech uczniów ze szkoły francuskiej i dwóch uczniów z technikum agrobiznesu z naszej szkoły. Pod opieką nauczycieli: Anny Błotnickiej, Kamila Kuda i Christophe Genot’a wykonali ćwiczenia z zakresu energetyki odnawialnej. Wykorzystując energię słoneczną wyprodukowano energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych oraz energię cieplną za pomocą kolektora słonecznego. Używając turbiny wiatrowej przetworzono energię wiatru na energię elektryczną. Podsumowaniem zajęć było wykonanie plakatu nt. wykorzystania oze w gospodarstwie rolnym.
PROJEKT kulturoznawczy
Projekt kulturoznawczy polegał na przygotowaniu przez młodzież francuską i polską plakatów reklamujących region, z którego pochodzą, tak aby zachęcić do jego odwiedzenia. Podczas pracy nad projektami uczniowie poznali atrakcje turystyczne Alzacji i Dolnego Śląska.
PROJEKT krajoznawczy
Dwie 5-osobowe grupy młodzieży: polskiej i francuskiej wykonały na podstawie przygotowanych materiałów mapę Polski i Francji. Podczas pracy użyto niestandardowych materiałów, takich jak liście drzew, ryż, makaron, plastelina, nasiona słonecznika i dynii. Kontury poszczególnych państw zostały naniesione na płytę kartonowo-gipsową o wymiarach 1,5mx1,5m. Zadaniem grupy polskiej było wykonanie mapy Francji, a grupy francuskiej - mapy Polski. Projekt krajoznawczy trwał od 9.00 do 13.00. Za wykonanie projektu młodzież otrzymała drobną, słodką nagrodę w postaci lizaka. Opiekunami grup byli Nina Orzech oraz Piotr Uczkiewicz.
WARSZTATY gastronomiczne
Warsztaty gastronomiczne odbyły się z udziałem uczniów naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionej szkoły z francuskiej Alzacji. W ramach zajęć uczniowie zgłębiali tajniki naszej rodzimej kuchni sporządzając pierogi w trzech odsłonach – ruskie, z kapustą i grzybami oraz z jabłkami. Po sporządzeniu potraw nastąpiła najprzyjemniejsza część warsztatów – konsumpcja i długie polsko-francuskie rozmowy przy stole.
ZAJĘCIA sportowe
W ramach projektu sportowego rozegrane zostały dwa mecze towarzyskie
z piłki siatkowej i piłki ręcznej. Młodzież aktywnie uczestniczyła w rozgrywkach. Mecze przebiegały w przyjacielskiej i radosnej atmosferze. Drużyny zostały obdarowane dyplomami i okolicznościowymi pamiątkami. Projekt przygotowali i zrealizowali nauczyciele wychowania fizycznego Beata Legieć i Michał Kubat.
WARSZTATY plastyczne
Warsztaty plastyczne dla młodzieży z Francji przeprowadzone zostały przez p. M. Nodzyńską-Zaykowską. W pierwszej części młodzież z Francji obejrzała film instruktażowy „Rysunek i Malarstwo – Od linii pomocniczych do gotowego rysunku.” Druga część polegała na rysowaniu martwej natury. Do wyboru młodzież miała dwa tematy: „Martwa natura z samowarem” i „Martwa natura z gitarą”. Zwieńczeniem warsztatów była wystawa wykonanych prac. Walory artystyczne wykonanych prac pokazały duże talenty artystyczne francuskiej młodzieży.

Wydania: