Miasto i Gmina Lądek Zdrój zmienia się na lepsze

Autor: 
przedstawia burmistrz Kazimierz Szkudlarek
Park Moniuszki 3.jpg
Rynek 9.jpg

Lądek-Zdrój dzięki wsparciu funduszy zewnętrznych staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem, do którego warto przyjechać na kurację i wypoczynek. To najstarsze uzdrowisko w Polsce przeprowadziło w ostatnich latach szereg inwestycji, dzięki którym kurort nabiera dawnego blasku. Zainwestowane miliony złotych odbudowują nadszarpnięty latami PRL-u i okresem transformacji wizerunek modnego kurortu. Kurortu kompletnego z wyjątkowymi leczniczymi termami, malowniczym górskim położeniem oraz ciekawą, wielokulturową historią tej ziemi.
Część zdrojowa, której niekwestionowanym symbolem jest „Zdrój Wojciech”, poza obiektami Uzdrowiska, Szpitala Wojskowego, to przede wszystkim parki. Zabytkowe parki zdrojowe, które w ostatnich latach przeszły ogromne przeobrażenie. Lądek-Zdrój w pełni wykorzystał szansę ubiegania się o środki unijne na ten cel. Zrewitalizowano wszystkie zabytkowe parki.
Całkowitą metamorfozę przeszedł Park Jana Pawła II. To ukwiecony ogród, nawiązujący charakterem do renesansu włoskiego, który ma maksymalnie wyeksponować budynek „Wojciecha” . Stąd dominacja niskiej zieleni i kwiaty. A tych sadzimy w Lądku-Zdroju każdego roku blisko 50 tys. szt. Poza nowymi nawierzchniami alejek, nowym oświetleniem i przebudowaną zielenią, Park został też wyposażony w system automatycznego nawadniania.
Duże zmiany nastąpiły też w Parku 1000-lecia. To Park o odmiennym charakterze, urządzony na styl angielski – porośnięty jest starodrzewiem i usiany licznymi alejkami spacerowymi. Najbardziej widocznym efektem rewitalizacji jest tu zmiana starych asfaltowych alejek na nowe, o nawierzchniach wykonanych ze starobruku. W parku wymieniono instalację oświetleniową oraz uzupełniono zieleń o dużą liczbę bylin i kwitnących krzewów.
Park Moniuszki to tak naprawdę parkowe wzgórze, na szczycie którego stoi XVII-wieczna kapliczka św. Jerzego. Ten park był najbardziej zaniedbany i nie cieszył się wielkim zainteresowaniem turystów i mieszkańców. Obecnie park ma nowe alejki i małą architekturę parkową, nowoczesne ledowe oświetlenie i objęty jest monitoringiem miejskim. Wyjątkowy klimat podczas wieczornych spacerów stwarza iluminacja kaplicy św. Jerzego.
Odrestaurowane serce lądeckiego Zdroju przyciąga turystów, kuracjuszy, ale też mieszkańców. Można tu spędzić wolne chwile i cieszyć się błogim leniuchowaniem. Nie widać tu nerwowego pośpiechu, będąc tu mamy wrażenie jakby czas płynął wolniej.
Dla miłośników górskiego wypoczynku przygotowano kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, które oplatają gminę, prowadząc do najciekawszych jej zakątków. Na ten cel również pozyskaliśmy środki unijne.
Ciekawą inwestycją jest wspólna budowa ścieżki rowerowej łączącej Stojków i Strachocin. Ta wspólna inicjatywa dwóch Gmin Lądka-Zdroju
i Stronia Śląskiego jest ukłonem w kierunku miłośników rowerów, których nie brakuje wśród mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Partnerem w tym zadaniu jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która finansuje połowę wartości zadania. A wszystko po to, by było bezpieczniej.
Specyfiką Lądka-Zdroju jest wyraźny podział na część zdrojową i część miejską, której centrum stanowi starówka. Lądecki rynek jest jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc na Dolnym Śląsku. I z każdym rokiem, a właściwie z każdą odrestaurowaną kamienicą zyskuje. W ostatnich latach Gmina odrestaurowała dwie kamienicy korzystając ze środków unijnych. Godne podkreślenia jest to, że w proces rewitalizacji włączają się coraz mocniej wspólnoty mieszkaniowe, remontując swoje budynku. To bardzo pozytywne zjawisko, które istotnie przyczynia się do zmiany wizerunku Lądka-Zdroju.
Istotną zmianą jest zagospodarowanie zaplecza rynku pomiędzy ulicami Śnieżną i Strażacką. Zaplecze zostało uporządkowane, jest tam nowy chodnik i parking wykonany z kostki granitowej. Zagospodarowanie tej przestrzeni było bardzo istotne z punktu widzenia wizerunku rynku. Jest to miejsce odsłonięte, obok którego przechodzą turyści chcący odwiedzić rynek. Co ciekawe, ta inwestycja spowodowała, że wielu mieszkańców również zaangażowało się w poprawę estetyki swojego otoczenia. Pojawiły się kwiaty, krzewy, a przede wszystkim wspólne staranie by było ładniej.
W Lądku-Zdroju zrealizowaliśmy też kilka inwestycji drogowych. Nową nawierzchnię otrzymała ul. Stokrotek, św. Jadwigi, Moniuszki, Słoneczna. Rozpoczęła się też modernizacja ul. Zdrojowej.
Gmina Lądek-Zdrój to też wioski, malowniczo rozsiane wśród gór. Tu wyjątkowo dużo zmieniło się w kwestii dróg gminnych. Na wsiach wykonaliśmy w ostatnim czasie 12 nowych dróg. Prawie wszystkie związane były z zamianą nawierzchni szutrowych na asfaltowe.
Ciekawym projektem związanym z terenami wiejskimi było zagospodarowanie terenów sołeckich w 4 najmniejszych wsiach Gminy: Kątach Bystrzyckich, Orłowcu, Lutyni i Wojtówce. W dwóch pierwszych stanęły nowe, funkcjonalne wiaty, w dwóch pozostałych rozbudowano istniejącą już infrastrukturę.
Dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Skrzynce pojawiło się prawie 30 lamp w ramach
I etapu budowy oświetlenia ulicznego.
Dbanie o rozwój Gminy to nie tylko inwestycje. Istotną kwestią jest Planowanie przestrzenne, które decyduje o kierunkach rozwoju kilka lat do przodu. Nowe Plany zagospodarowania uchwalono dla Lądka-Zdroju, Lutyni i Wojtówki.
W przypadku Lądka, nowy Plan umożliwił już zrealizowanie kilku istotnych inwestycji. Dotyczy to między innymi budowy dwóch obiektów hotelowych oraz budowy marketu „Biedronka”. Nowy Plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli też na budowę oczekiwanego od kilku lat nowego przedszkola z odziałem żłobkowym.
W tej chwili trwa opracowywanie projektu budowlanego przedszkola.
Ale najważniejszą zmianą jaką wnosi nowy Plan Zagospodarowania jest możliwość rozbudowy Stacji Narciarskiej w Lądku-Zdroju. Możliwe będzie praktycznie podwojenie długości stoku i zwiększenie przepustowości obiektu. Ta inwestycja pociągnie za sobą konieczność innej: budowy nowego dojazdu do Stacji Narciarskiej. Obecnie droga na wyciąg biegnie wąskimi osiedlowymi uliczkami, co jest kłopotliwe i dla narciarzy i dla mieszkańców. Dlatego zaplanowana jest budowa całkowicie nowego dojazdu do Stacji.
Również w przypadku Lutyni i Wojtówki nowe Plany zagospodarowania otwierają możliwość budowy stacji narciarskiej.
A inne zmiany w Lądku-Zdroju? Pozytywną zmianą jest niewątpliwie stopniowa restrukturyzacja Zakładu Budynków Komunalnych. Najlepszym wskaźnikiem zmian, jakie zachodzą w Zakładzie jest redukcja zatrudnienia. Obecnie pracuje tam 60 osób, a jeszcze kilka lat temu zatrudnionych było ponad 100. Redukcje nie ominęły też Urzędu Miasta i Gminy, gdzie obecnie zatrudnionych jest 30 urzędników z burmistrzem i jego zastępcą włącznie. Również w tym przypadku zmiany były stopniowe i niemal „bezbolesne”.
Staraniem wielu osób Miasto i Gmina Lądek zmienia się na lepsze. Krok po kroku, ulica po ulicy. Docenia to coraz więcej turystów, dla których atrakcją jest górski krajobraz, spokojna atmosfera miasteczka i walory lecznicze lądeckich wód. Także duża ilość imprez kulturalnych, których jest w Lądku-Zdroju jest coraz większym magnesem dla gości. Ale przede wszystkim autentyczność miejsca, bez plastikowej, chińskiej komercji, za to z wielowiekową historią, którą widać na każdym kroku.

Wydania: