Światowe Spotkanie Kresowian
Wielu mieszkańców Ziemi Kłodzkiej szczyci się kresowymi korzeniami, wielu z nich przybyło bowiem z kresowych stron. Do dzisiaj pielęgnują swoje tradycje, wciąż nam przypominają o swojej utraconej ziemi. Aktywne jest m.in. Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Kłodzkiej, aktywne są kresowe środowiska Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej i tak wielu tutejszych miejscowości. Mam do nich szczególny stosunek i szczególny też szacunek.
W pierwszą niedzielę lipca odbyło się w Częstochowie spotkanie Kresowian – 20 jubileuszowy Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Tradycyjnie zebrali się na Jasnej Górze, gdzie odbyły się główne uroczystości. Tym razem pod hasłem „Kresowa sztafeta pokoleń”. Jak mówi bowiem Danuta Skalska - Rzecznik Prasowy spotkania „20 lat światowych Zjazdów sprawiło, że rozrosła się nam ta wielka kresowa rodzina jeszcze bardziej, choć wydawało by się, że ci starsi w sposób naturalny odchodzą i że tej pustki nie będzie kim zapełnić... Są dzieci, są wnukowie tych co odeszli, ale również całkiem młodzi Polacy, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z Kresami, oni chcą być razem z nami i to jest ogromnie budujące…”.
Mszy św. za poległych i pomordowanych na Wschodzie przewodniczył emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz natomiast homilię wygłosił duszpasterz tego środowiska ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Po Mszy św. odbyło się otwarte Forum Kresowe, na którym poruszono m.in. kwestie edukacji patriotycznej młodego pokolenia, tworzenia szerokiego frontu na rzecz pamięci o Kresach, walki z zakłamaniem historii czy godnego upamiętnienie miejsc tamtejszych kaźni. Spotkanie wpisuje się bowiem w ogólnopolskie obchody Dnia Pamięci ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN i UPA. Wręczono również prestiżowe kresowe nagrody. Nagrodę Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich wręczono kard. Gulbinowiczowi natomiast honorowe wyróżnienia Światowego Kongresu Kresowian otrzymał m.in. prof. Stanisław Nicieja z Opola oraz Radio Katowice. To na jego falach możemy słuchać w niedzielne ranki audycję „Radio Lwów” /zainteresowanych odsyłam na www.radio.katowice.pl, jest bowiem możliwość odsłuchania audycji poprzez internet/. Był i wielki kresowy koncert jasnogórski „Zaszum nam Polsko nad Wołyniem, nad Lwowem…” z gwiazdą wieczoru Maciejem Wróblewskim.
Uroczystości zakończył marsz pokoleń i ułożenie Krzyża Pamięci ofiar ludobójstwa na Wołyniu z Apelem Poległych.
W uroczystościach udział wzięło ok. tysiąca osób, w tym m.in. poczty sztandarowe kresowych organizacji oraz goście z jakże odległych często zakątków świata. Nie zabrakło jak zwykle licznych przedstawicieli Dolnego Śląska.