Młodzież i pierwsza pomoc

Autor: 
inf. M. Zilbert
młodzi.jpg

W Centrum Turystyczno-Sportowym w Słupcu 2 czerwca br. odbyła się pierwsza ogólnopolska edycja Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”, który od 12 lat organizowany jest w naszym powiecie. Po dogrywce wygrały szkoły z Bożkowa i Kłodzka zostawiając w tyle rywali m.in. z Zabrza, Kępna i Gliwic.
Podczas turnieju czteroosobowe drużyny z 46 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkurowały nie tylko w zakresie wiedzy teoretycznej, ale także sprawdzając w praktyce swoje umiejętności ratownicze. W przerwie odbył się pokaz ratownictwa drogowego przygotowany przez Państwową Straż Pożarną z Nowej Rudy oraz pogotowie ratunkowe z Kłodzka i Świdnicy.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zespół Szkół Alternatywnych w Kłodzku, drugie miejsce zajęła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, a trzecie – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie.
Wśród gimnazjów wygrała reprezentacja Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie, drugie miejsce przypadło Gminnemu Zespołowi Szkół nr 2 w Wałbrzychu, a trzecie – Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kłodzku. „Osobowością Turnieju” została Patrycja Hajnisz z liceum w Dzierżoniowie.
Turniej odbywał się pod patronatem merytorycznym prof. dr hab. Juliusza Jakubaszko – prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, a patronami honorowymi byli: Jakub Szulc (poseł na Sejm RP), Barbara Zdrojewska (przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Cezary Przybylski (marszałek Województwa Dolnośląskiego), Tomasz Smolarz (wojewoda dolnośląski), Beata Pawłowicz (dolnośląski kurator oświaty), Maciej Awiżeń (starosta kłodzki), Tomasz Kiliński (burmistrz Nowej Rudy) oraz dr Roman Szełemej (prezydent Wałbrzycha). Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: