Kondycja - zdrowie - figura... Tym razem: ładny brzuszek na lato

Autor: 
Magdalena Litwin

Wzmacniając mięśnie brzucha dążymy do uzyskania ładnej talii, ale to nie jedyna korzyść, jaką tą drogą osiągamy. Mocne mięśnie brzucha pełnią rolę gorsetu podtrzymującego kręgosłup. Jeśli pozwolimy im zwiotczeć zwiększamy ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem. Bez wsparcia ze strony mięśni pod wpływem nacisku krążki międzykręgowe spłaszczają się. Kręgi ulegają zniszczeniu w miejscach, gdzie nacisk jest największy, a stawy kręgowe zbliżają się do siebie. Aby nie dopuścić do takiego stanu warto systematycznie wzmacniać mięśnie brzucha oraz pleców i nie zapominać o ćwiczeniach rozciągających, które zwiększają zaopatrzenie mięśni, ścięgien i więzadeł w krew oraz tlen. Stają się one przez to bardziej elastyczne, sprężyste i mniej podatne na przeciążenia.
Warto wiedzieć, że do przeciążeń kręgosłupa dochodzi również podczas nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Aby do tego nie dopuścić wystarczy przestrzegać kilku zasad. Podczas ćwiczeń wymagających leżenia tyłem (na plecach) należy pilnować, aby odcinek lędźwiowy kręgosłupa przylegał do podłoża. W tym celu ugnijmy kolana, a stopy postawmy na podłodze na szerokość bioder. Unosząc górną część tułowia nie wolno przyciskać brody do mostka (to pogłębia lordozę). Między brodą a mostkiem powinno się zachować odległość pięści. Należy unikać starego typu ćwiczeń na mięśnie brzucha, takich jak:
- w leżeniu tyłem czyli na plecach (nogi proste) unoszenie tułowia do pionu i opuszczanie;
- w leżeniu tyłem czyli na plecach (nogi proste) unoszenie obu nóg do pionu i opuszczanie;
- nożyce poziome w leżeniu tyłem czyli na plecach.
Powyższe ćwiczenia w dużym stopniu obciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa i nie są obecnie zalecane w systemie ćwiczeń rekreacyjnych typu aerobik czy fitness. Tego typu ćwiczenia mogą wykonywać jedynie sportowcy wyczynowi, charakteryzujący się dużą siłą mięśni brzucha.
Obok tradycyjnych ćwiczeń na podłodze, polecam ćwiczenia stanowiące jeden z zasadniczych elementów w tańcu brzucha: rytmiczne spinanie i rozluźnianie mięśni brzucha, a także figurę o nazwie “wielbłąd” - prawidłowo wykonywana w dużym stopniu angażuje mięśnie brzucha, grzbietu oraz klatki piersiowej, ponadto zwiększa elastyczność kręgosłupa.
Bóle pleców mogą mieć rozmaite przyczyny, statystyki jednak pokazują, iż najczęściej nękają osoby prowadzące siedzący tryb życia. W większości wypadków powodem cierpienia jest osłabienie i usztywnienie mięśni. Kręgosłup nie lubi długiego bezruchu, a zwłaszcza pozycji siedzącej, pochylonej do przodu - takiej, jaką przyjmujemy przy biurku czy komputerze.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Mięsień prosty brzucha zgina kręgosłup do przodu.
- Mięśnie poprzeczne brzucha to główne mięśnie tłoczni brzusznej.
- Mięśnie skośne brzucha zginają kręgosłup i obracają tułów.
Mięśnie brzucha wykorzystujemy w wielu czynnościach życiowych: przy oddychaniu, mówieniu, chodzeniu, bieganiu, podnoszeniu, a wraz z mięśniami grzbietu pozwalają utrzymać sylwetkę w pionie.

Wydania: