Widziane z Senatu: Dla działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL
Z inicjatywy Senatorów Platformy Obywatelskiej powstała i w dniu 30 stycznia 2014 r. została przyjęta ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Celem ustawy jest pomoc finansowa dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989, którzy walczyli o niepodległą Polskę, a znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Przyznanie pomocy będzie możliwe po spełnieniu kryteriów zawartych w ustawie.
Pomoc udzielana będzie na dwa sposoby: w formie świadczenia pieniężnego – co miesiąc w wysokości najniższej emerytury oraz pomocy finansowej – jednorazowej przyznawanej w przypadku zdarzeń losowych na pokrycie kosztów np. zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego czy opłacenia pomocy pielęgnacyjnej.
Mam nadzieję, że stworzony mechanizm chociaż w jakimś stopniu zrekompensuje to, co ci ludzie przeszli. Skala nieprawości wobec działaczy opozycji była ogromna. Tym ludziom łamano kariery zawodowe, pozbawiano szans. Dlatego naszym obowiązkiem jest niesienie pomocy ludziom, którzy narażali własne życie i wolność angażując się w działalność antykomunistyczną.
Moim zdaniem do chwili obecnej jest to jedna z najważniejszych inicjatyw Senatu RP tej kadencji. Tym bardziej, że do tej pory nikt przez 25 lat nie zaproponował ustawy dotyczącej działaczy opozycji i osób represjonowanych w latach 1956 -1989. Ustawa – której wejście w życie zaproponowano 1 czerwca 2014 roku – zgodnie z procedurą została przekazana do Sejmu.
Tekst ustawy znajdziecie Państwo na stronie: www.jurcewicz.pl