Uzdrowisko Lądek - Długopole SA - rozmowa z p. Zbigniewem Piotrowiczem
Rok 2014 – inwestycje, zamierzenia, no i marzenia na lata
O tych sprawach rozmawiam z prezesem, p. Zbigniewem Piotrowiczem
- No to po kolei – inwestycje.
- Od naszej ostatniej rozmowy sporo się w Spółce wydarzyło. W roku ubiegłym Samorząd Województwa Dolnośląskiego dokapitalizował Spółkę. Pieniądze te służą nam głównie jako wkład własny do wniosków unijnych. Dzięki temu zakończyliśmy pierwszy, istotny etap przebudowy naszego największego obiektu „Jubilat”. Warto zaznaczyć, że na parterze „Jubilata” stworzyliśmy całkowicie nowy zakład przyrodoleczniczy. Teraz jesteśmy na etapie końcowych przetargów na zakup wyposażenia. Myślę, że za miesiąc rozpoczniemy montaż urządzeń i w ten sposób 1/3 naszych kuracjuszy będzie mogła korzystać z komfortu szerokiej gamy zabiegów na miejscu. Zmodernizowaliśmy także szpital „Mieszko” w Długopolu, rozbudowując w nim bazę zabiegową, poprawiając również komfort części pokoi dla kuracjuszy. Zmodernizowaliśmy także zaplecze socjalne dla pielęgniarek i lekarzy. Skończyliśmy także bardzo istotne zadanie, jakim było dostosowanie obiektu „Wojciecha” do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie, bowiem prace prowadzone były bez wyłączania obiektu z użytkowania. Udało się, myślę, że kuracjusze na tym nie ucierpieli.
- Te działania są już za wami albo już „na końcówce”. A przed wami?
- Nasze kolejne inwestycje to drugi etap tworzenia Regionalnego Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy. Prace będą polegały na zbudowaniu i wyposażeniu zaplecza diagnostycznego z nowym densytometrem oraz przebudowa ciągów komunikacyjnych budynku „Adam”. Dzięki temu nasi kuracjusze uzyskają wygodny dostęp za pomocą windy do całej bazy zabiegowej. Dotychczas musieli trochę nadkładać drogi…
- Czy to „Centrum...” w całości będzie w „Adamie”?
- W „Adamie” znajdować się będzie część diagnostyczna i nowoczesne zaplecze zabiegowe wzbogacone nową ofertą „Jubilata”. Staramy się, aby realizowane inwestycje nawzajem się uzupełniały. Zwracam uwagę, że „Adam” jest centralnym budynkiem całego kompleksu szpitalnego, więc wraz z przyległym „Stanisławem ”, który również się modernizuje, tworzymy kompleks, który stanie się, w moim przekonaniu, najlepszym szpitalem rehabilitacyjnym w tej części Dolnego Śląska. Według naszych planów od lipca będziemy mogli umieścić tam pierwszych pacjentów, a od listopada będziemy już mogli w pełni korzystać z rozbudowanego i znakomicie wyposażonego zaplecza zabiegowego w tym obiekcie. Mamy też bardziej ambitne zamiary wynikające z nowo opracowanej strategii rozwoju Spółki na lata 2014 - 2020, ale o nich pozwolę sobie poinformować Czytelników, gdy zakończymy całą procedurę formalną.
- Szpitale?... co leczycie?
- Specjalizujemy się w rehabilitacji neurologicznej, także po incydentach neurologicznych (udary, wylewy). Leczymy również schorzenia ortopedyczne po wypadkach lub operacjach chirurgicznych. To jest oferta „Stanisława”. Poza tym poprawiamy stan zdrowia naszych pacjentów we wszystkich profilach leczniczych zaakceptowanych w naszych operatach uzdrowiskowych dla Lądka i Długopola.
- No to teraz o sprawach bieżących...
- Zima u nas, jaka jest, każdy widzi. Ale mimo wszystko trochę „zimowych” klientów mamy, bo funkcjonuje porozumienie z ośrodkami narciarskimi Czarna Góra, Kamienica i Lądek, gdzie da się jeździć, bowiem stoki są też naśnieżane sztucznie. Mogło być lepiej... Pocieszam się, że to jeszcze nie koniec zimy i być może trochę śniegu spadnie.
- Porozmawiajmy o Waszej inicjatywie dla najbliższych mieszkańców, czyli o „Złotym Weekendzie”...
- ... mamy taką ofertę dla turystów, którzy miło chcą spędzić weekend, albo zaplanować dłuższy pobyt, ale po rozmowach z załogą i konsultantami wspierającymi nas przy tworzeniu strategii, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy jednak położyć większy nacisk na to, co jest naszym największym atutem - czyli lecznictwo tak w Lądku Zdroju jak i w Długopolu. W najbliższym czasie, myślę, że w ciągu dwóch tygodni, rozpoczynamy akcję informacyjną nowego pakietu ofert, w którym będziemy zachęcać do korzystania z pobytów leczniczych. Nasza oferta dotyczyć będzie leczenie tych dolegliwości, w których jesteśmy wyspecjalizowani i mamy najlepsze wyniki. Chętnych nie powinno zabraknąć. Dlatego odchodzimy od imprez okolicznościowych, turystycznych i rozrywkowo-wypoczynkowych w kierunku usług wysokospecjalistycznych, leczniczych. Imprezy można organizować w zasadzie wszędzie, a nam szkoda miejsca, czasu i umiejętności naszego personelu.
- Skąd pozyskujecie klientów/ pacjentów?
- Po prostu staramy się skutecznie reklamować. Większość naszych pacjentów, to jednak osoby skierowana do nas z Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. U tych kontrahentów wypracowaliśmy sobie dobrą markę. Niestety stawki płacone przez NFZ czy ZUS nie są zbyt wysokie. Musimy zatem sprzedawać nasze usługi komercyjnie i docierać z naszą ofertą do potencjalnych, indywidualnych klientów, oferując doskonałe warunki pobytu i profesjonalną obsługę. Dlatego wciąż podnosimy poziom naszych usług, chcemy być coraz bardziej konkurencyjni. Działamy na trudnym rynku, który szybko dostosowuje się do coraz wyższych wymagań klientów. Jeśli nie podejmiemy wyzwania w tym wyścigu, możemy stracić klientów na całe lata.
- Na zakończenie tej rozmowy troszkę sobie w miarę realnie pomarzmy...
- .... No... Marzy mi się, aby na liście inwestycji kluczowych Samorządu Województwa Dolnośląskiego znalazł się odwiert z wodami geotermalnymi w Lądku Zdroju. Możliwe jest zbudowanie na bazie tego odwiertu i udokumentowanych bogactwach naturalnych Lądka całego kompleksu o funkcjach:
- rekreacyjnych (zespół basenów termalnych),
- kulturalnych (w oparciu o budynek Domu Zdrojowego),
- naukowo-dydaktycznych, na co świetnie nadaje się cały kompleks budynków „Jerzego”. Bylibyśmy wtedy jedynym tak kompletnym uzdrowiskiem w Polsce, a po uwzględnieniu sąsiedztwa ośrodków narciarskich moglibyśmy funkcjonować tak jak obecnie popularna Bukowina na Podhalu. ..... a skoro mowa o nartach - w momencie ukazania się tego wywiadu będziemy już znali wyniki olimpijki z Lądka Zdroju. Startuje w Soczi w konkurencji ski - cross. Mam tu na myśli Karolinę Riemen-Żerebecką, która między innymi na naszej lądeckiej Stacji Narciarskiej i na Czarnej Górze doskonaliła swoje umiejętności.
I jeszcze jedno: cieszę się bardzo, że GP „BRAMA” zdecydowała się drukować fragmenty mojej książki „Pagóry”, a Czytelników zachęcam do przeczytania jej całej.
- A gdzie ją można kupić?
- Najwygodniej przez którąkolwiek internetową księgarnię, np.merlin. pl.
- A u nas w redakcji są do wygrania trzy książki Zbyszka, z jego osobistą dedykacją. Wystarczy rozwiązywać krzyżówki.