Widziane z Senatu
Był to historyczny tydzień (ostatni tydzień października). Miałem wówczas zaszczyt uczestniczyć w spotkaniach organizowanych podczas wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w powiecie kłodzkim i dzierżoniowskim. Prezydent wraz z małżonką odwiedził Teatr Zdrojowy w Polanicy-Zdroju, zwiedził Papiernię w Dusznikach-Zdroju oraz odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci w Piszkowicach.
Para Prezydencka spotkała się również ze społecznością Gminy Wiejskiej Dzierżoniów – laureatem konkursu „Dobry Klimat dla rodziny” w Mościsku.
Prezydent RP złożył także kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w Dzierżoniowie, po czym przeszedł ulicą Świdnicką do dzierżoniowskiego Ratusza na sesję Rady Miasta, podczas której została podjęta uchwała w sprawie utworzenia w mieście Karty Dużej Rodziny.
Przypomnę, że w ubiegłym roku Prezydent był z wizytą w powiecie ząbkowickim. Dla mnie osobiście są to wydarzenia, które pozostaną na zawsze w pamięci, ponieważ w ciągu niespełna dwóch lat Prezydent odwiedził wszystkie powiaty, które reprezentuję. Jest to także niezwykłe wydarzenie przede wszystkim dla mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego i ząbkowickiego, gdyż jest to pierwsza wizyta Prezydenta RP w ponad kilkusetletniej historii miast powiatowych.
***
STARŻNIK DZIEDZICTWA RP
W piątek, 15 listopada wraz z dyrektorem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – Maciejem Szymczykiem, wicedyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – Joanną Seredyńską oraz burmistrzem Miasta Duszniki Zdrój – Andrzejem Rymarczykiem uczestniczyłem w oficjalnym wręczeniu nagród i wyróżnień w Konkursie o Nagrodę „I Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej”. Co najważniejsze, wśród 5 nominowanych w kategorii „nagroda krajowa dla instytucji” znalazło się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, które zgłosiłem jako kandydata do nagrody.
Najważniejszym celem Nagrody Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej jest uhonorowanie osób, instytucji czy organizacji mających szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa narodowego i kultywowania polskiej tożsamości w kraju i poza jego granicami. Organizatorem konkursu był Senat RP we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury. Nagroda przyznana została przez marszałka Senatu RP – Bogdana Borusiewicza.
Bardzo się cieszę, że zgłoszone przeze mnie do konkursu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju znalazło się wśród pięciu nominowanych z całego kraju. Gratuluję wszystkim pracownikom i kierującym, ponieważ zostało docenione zaangażowanie i praca na rzecz dziedzictwa RP.