Prezydent gościł w Muzeum Papiernictwa
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną odwiedził Muzeum Papiernictwa 29 października 2013 r. Przyjazd Pary Prezydenckiej do Dusznik-Zdroju był związany z nadaniem przed dwoma laty młynowi papierniczemu statusu Pomnika Historii. Obecnie trwają starania o wpisanie zabytkowej papierni na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO.
Parze Prezydenckiej, która przybyła do muzeum tuż przed godz. dziesiątą, towarzyszyli: Sławomir Rybicki - zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Irena Wóycicka – sekretarz stanu i Maciej Klimczak – podsekretarz stanu w prezydenckiej kancelarii oraz senator Stanisław Jurcewicz, poseł Jakub Szulc i wicemarszałek Jerzy Tutaj. Goście zostali powitani przed papiernią przez dyrektora muzeum Macieja Szymczyka, starostę kłodzkiego Macieja Awiżenia oraz burmistrza Dusznik-Zdroju Andrzeja Rymarczyka.
W czasie pobytu w dusznickim muzeum Para Prezydencka zwiedziła ekspozycje prezentujące dzieje papiernictwa. Goście podziwiali papiery ze znakami wodnymi oraz zabytkowe urządzenia do badania właściwości papieru (muzeum posiada wielką kolekcję arkuszy ze znakami wodnymi z niemal wszystkich polskich młynów papierniczych oraz jeden z najcenniejszych w Europie zbiorów zabytkowych urządzeń laboratoryjnych). Ze szczególnym zainteresowaniem Prezydenta spotkała się XIX-wieczna drukarka typograficzna. Bronisław Komorowski wspomniał swą opozycyjną działalność sprzed ponad ćwierć wieku, kiedy to na podobnych maszynach drukował nielegalne wówczas materiały. Z nieukrywanym sentymentem wydrukował u nas dwa egzemplarze tekstu upamiętniającego wizytę w dusznickim młynie papierniczym, które zostały przekazane do kroniki muzealnej.
Kolejnym punktem programu pobytu Pary Prezydenckiej były warsztaty czerpania papieru z grupą dzieci z kłodzkiego Przedszkola nr 4. – Ja pana widziałem w telewizorze! – zawołał jeden z chłopców na widok Prezydenta, co wywołało ogólną wesołość. Przedszkolaki, które wcześniej wyczerpały już swoje arkusze, pokazały gościom jak powstaje papier. Państwu Komorowskim w odciskaniu dłoni w masie papierniczej towarzyszył jeden z przedszkolaków. Odbicia dłoni Pary Prezydenckiej pozostaną w Muzeum Papiernictwa. Po wyjściu z czerpalni odbyło się spotkanie państwa Komorowskich z pracownikami Muzeum Papiernictwa oraz z samorządowcami Dusznik-Zdroju i przedstawicielami lokalnych instytucji i przedsiębiorstw. W spotkaniu wzięli udział m.in. Andrzej Merkur – prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich, Jan Śmielak – przewodniczący Rady Miejskiej oraz Andrzej Banaszewski – prezes ZEM Sp. z o.o. Bronisław Komorowski zauważył, że jest to jego drugi pobyt w młynie papierniczym; pierwszy raz był tu jako siedmioletnie dziecko w 1959 r. podczas wakacyjnego obozu. Ostatnim punktem programu wizyty w historycznej papierni był wpis prezydenta do Księgi Pamiątkowej. Parze Prezydenckiej sprezentowaliśmy obraz pędzla dusznickiego artysty Władysława Kolbusza przedstawiający widok młyna papierniczego oraz papeterię wykonaną z papieru wyczerpanego w muzealnej czerpalni. Prezydent zachwycił się naszą papiernią i z uznaniem mówił o dobrej kondycji zabytku. Państwo Komorowscy pożegnali się z nami przed godz. jedenastą.
Z Muzeum Papiernictwa prezydencka kolumna pojechała do Polanicy-Zdroju, gdzie odbyło się spotkanie z samorządowcami Powiatu Kłodzkiego. Podczas swojego wystąpienia prezydent Komorowski obiecał promować Ziemię Kłodzką, a wśród skarbów – symboli naszego powiatu – wymienił uzdrowiska, góry, stoki narciarskie oraz przepiękną papiernię w Dusznikach-Zdroju.