Lądeckie impresje (174)

Autor: 
Janusz Puszczewicz

Ziemia Kłodzka tysiącem barw i odcieni się mieni. Kusi niejedną atrakcją i tajemnicą. Zaprasza też w swoje gościnne progi. Chcąc włączyć się w prowadzone kampanie promocyjne -Portal Internetowy ZIEMIA KŁODZKA /który współredaguję/ ogłosił konkurs na hasło promujące ten region.
Jeżeli masz pomysł na oryginalne hasło promujące ten magiczny zakątek - napisz koniecznie do nas. Czekamy na propozycje haseł promujących Ziemię Kłodzką. W haśle musisz tylko ująć słowa „Ziemia Kłodzka”. Na propozycje czekamy do końca 2013 roku pod mailowym adresem: biuro@ ziemiaklodzka.pl z dopiskiem w temacie „konkurs - hasło”. Wśród autorów najciekawszych propozycji rozlosujemy książki „Tajemnica Zamku Gniesz” z autografem autorki. Akcja tej książki rozgrywa się właśnie na Ziemi Kłodzkiej. Zwycięskie hasła przetłumaczone na kilka języków będą wykorzystane na stronach portalu. Udział w konkursie jest więc zgodą na takie wykorzystanie nadesłanego hasła. Propozycje najciekawszych haseł postaramy się również przedstawić instytucjom promujących ten region.
Wrócę jeszcze do letniej akcji pn. ZIEMIA KŁODZKA CZEKA NA MAŁYCH GOŚCI prowadzonej przez wspomniany wyżej portal. Poprzez tę akcję chcieliśmy wysondować jak kłodzki region przyjmuje nasze pociechy oczywiście w towarzystwie ich rodziców czy opiekunów. Co szczególnego może im zaoferować? Gdzie nasi goście mogli liczyć na miejsca oraz obiekty szczególne im przychylne? Prosiliśmy wtedy naszych czytelników o wskazywanie takich miejsc. Odzew był dość duży. Do portalowej redakcji wpłynęło wiele maili praktycznie z całej Polski. Były też – jak zresztą zawsze – liczne głosy spoza kraju. Czas więc na krótkie podsumowanie.
Zdaniem portalowych czytelników najwięcej głosów oddano na dusznickie Muzeum Papiernictwa. Chwalono tę placówkę m.in. za bogatą i urozmaiconą ofertę przygotowaną dla dzieci oraz za ich miłe przyjęcie ze strony muzealnego personelu. Zdaniem wielu „inne muzea w kraju mogą się uczyć od Dusznik jak interesująco sprzedać swoje zbiory, jak zachęcić dzieci do wstępowania w muzealne progi, jak ukazać im po raz pierwszy muzealny świat…”. Placówka ta wzbudziła naprawdę wielki szacunek i uznanie małych gości oraz ich rodziców. Tylko tak trzymać dalej!
Na drugim miejscu, przewagą dosłownie kilku głosów uplasowało się Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Kłodzkie muzeum oceniono wysoko m.in. za równie bogatą ofertę specjalnych letnich imprez dla dzieci, pełną otwartość na małego gościa i niezwykle miłą atmosferę. Gdzie jak pisano „każdy czuje się tutaj jak gość specjalny…”. Wyjątkowy podziw budziła muzealna kolekcja zegarów oraz udostępniony świat podziemnych korytarzy i labiryntów.
Skoro już jesteśmy przy muzeach wyróżniono również bystrzyckie Muzeum Filumenistyczne, gdzie jak pisano „dzieci z wyjątkowym zaciekawieniem podziwiały magiczny świat zapałczanych etykiet”. Ich urokowi nie oparli się również ich rodzice czy dziadkowie, przypominając sobie młode lata i zapałki z tamtych też lat. Duże więc brawa dla wszystkich „kłodzkich” placówek muzealnych.
Na kolejnych miejscach uplasowała się kłodzka Starówka i oczywiście sama Twierdza oraz polanickie uzdrowisko /bajeczne fontanny, plac zabaw, atrakcyjne dla dzieci alejki i parkowe miejsca/. Głosy oddano również na Lądek Zdrój /Biskupie Stawy, Wojciech, zdrojowy park, Starówka, arboretum/, Bystrzycę Kłodzką i jej malownicze okolice. Wysoką notę uzyskało ponadto sąsiedzkie Bardo, które zdaniem wielu jak „wprost wymarzonym miejscem na wypoczynek dzieci i ich rodziców z bogactwem tras, szlaków i magicznych miejsc…”. Od siebie dodałbym jeszcze kopalnię złota w Złotym Stoku, chociaż leży on już poza granicami kłodzkiej krainy ale też jest pewną bramą do tego regionu. Byłem tu ostatnio z wnukiem, skąd wrócił wprost oczarowany.
Niewiele głosów oddano z kolei na obiekty, w których zatrzymali się nasi goście. Niemniej wyjątkowo chwalono tutejszą bazę agroturystyczną. Przy okazji „odkryto” nam np. ciekawą agroturystykę Studzienno, gdzie mali goście mają okazję przebywać w towarzystwie licznych zwierząt. Powszechnie podkreślano, że oczekuje się miejsc noclegowych bardziej dostępnych na każdą kieszeń. Miejsc, które oferują coś więcej niż sam nocleg. Pierwsze konkursowe wypowiedzi publikuje już wspomniany portal.
Korzystając z okazji dziękuję patronom tej akcji m.in. panu Krzysztofowi Baldy z kłodzkiego Starostwa, redakcji „Bramy” oraz zaprzyjaźnionym stronom internetowym. Więcej informacji znajdziemy na www.ziemiaklodzka.pl

Wydania: