Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej 26-28.09.2003
Światowy Dzień Turystyki organizowany od 1980 roku przez Światową Organizację Turystyki to najważniejsze święto branży turystycznej, a w szczególności wielbicieli aktywnego wypoczynku oraz miłośników podróży.
Już po raz czwarty w historii gminy Bystrzyca Kłodzka, w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki, w dniach 26-28.09.2013 r. zostały zorganizowane „Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej”. W tym roku obchodzono je pod hasłem „Turystyka i woda ochroną naszej wspólnej przyszłości”.
Pamiątkami promującymi tegoroczną imprezę organizowaną przez gminę Bystrzyca Kłodzka i bystrzyckie stowarzyszenia, która odbywała się w Bystrzycy Kłodzkiej, Długopolu-Zdroju i Gorzanowie są: ulotka „Tajemnicza Ziemia Bystrzycka”, zakładka magnetyczna do książki, folder „Długopole-Zdrój” oraz ulotka „Nocne zwiedzanie miasta”.
Program imprezy przewidywał m.in.:
- zwiedzanie z przewodnikami historycznej zabudowy Bystrzycy Kłodzkiej,
- projekcję filmów górskich z Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku – Zdroju,
- plenerową prezentację artystów bystrzyckich,
- zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie,
- wycieczki piesze, rowerowe i Nordic Walking,
- Dni Otwarte Uzdrowiska „Lądek-Długopole S.A.”.
Pierwszy dzień rozpoczął się od wycieczek po średniowiecznej zabudowie Bystrzycy Kłodzkiej, w których uczestniczyła młodzież szkół średnich, podstawowych i młodzież z Ochotniczego Hufca Pracy z Bystrzycy Kłodzkiej oraz turyści indywidualni m.in. z województwa lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Po zakończonych wycieczkach chwila oddechu w Muzeum Filumenistycznym i okazja do obejrzenia filmów górskich. Wieczorna projekcja, która miała odbyć się w plenerze na Małym Rynku, ze względu na złą pogodę, została przeniesiona do gościnnego Muzeum Filumenistycznego. Stałym punktem programu, jak i jedną z większych atrakcji imprezy, było nocne zwiedzanie z Kłodzkiem Bractwem Rycerskim. Podobnie jak w ub. roku, zwiedzaniu towarzyszyły scenki historyczne, przygotowane przez Grzegorza Szczygła – przewodnika turystycznego i Kłodzkie Bractwo Rycerskie, a jedną z wielu atrakcji nocnego zwiedzania były tajemnicze bystrzyckie podziemia przy ul. Kupieckiej oraz podziemia biblioteczne.
Jak co roku nie zabrakło również wstępu do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie z krótkim koncertem zaprezentował się Dziewczęcy Zespół Wokalny pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy, działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bystrzycy Kł. W nocnym zwiedzaniu uczestniczyli mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej, okolicznych miejscowości, a także turyści z Wrocławia, Częstochowy, Kamieńca Wrocławskiego, Świebodzina, Szczecina, Legnicy, Świnoujścia, Poznania.
W sobotnie przedpołudnie, tradycyjnie już na Małym Rynku, odbyła się plenerowa prezentacja bystrzyckich artystów. Można było obejrzeć prace Marii Śliwowskiej, Wacława Wiaka, Mieczysława Barszczewskiego, prace artystów z Pracowni Działań Twórczych, a także nauczyć się sztuki rzeźbienia w drewnie z Renardem Ciężakiem - bystrzyckim rzeźbiarzem. W tym dniu odbył się również rajd rowerowy z Bystrzycy Kłodzkiej do Gorzanowa, połączony ze zwiedzaniem częściowo już odrestaurowanego, zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie. W ramach Dni Otwartych Uzdrowiska oraz prezentacji pn. „Turystyka w zdrojach zdroje dla Turystyki” można było zwiedzić obiekty uzdrowiskowe, skorzystać z wybranych zabiegów uzdrowiskowych (po cenach promocyjnych) oraz obejrzeć filmy promujące lecznictwo uzdrowiskowe w uzdrowisku „Lądek-Długopole S.A”.
Odbyły się wycieczki piesze z przewodnikiem po Długopolu-Zdroju i okolicy, wędrówki z kijkami do Nordic Walking, w których uczestniczyli kuracjusze oraz mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej i okolic, prelekcja na temat ochrony wód i środowiska naturalnego oraz koncert gitarowy w kawiarni „Teatralna”.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Długopole-Zdrój wczoraj
i dziś”, która była prezentowana w parku przed Domem Zdrojowym, a obecnie znajduje się w filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy oraz w pijalni Domu Zdrojowego. Wystawę przygotował Maciej Piasecki – członek Stowarzyszenia „Razem dla Długopola Zdrój”.
W Dniach Turystyki Ziemi Bystrzyckiej łącznie wzięło udział ok. 700 osób. Największym zainteresowaniem cieszyło się nocne zwiedzanie miasta, zwiedzanie pałacu w Gorzanowie, plenerowa prezentacja artystów bystrzyckich i działania w uzdrowisku.
Głównymi organizatorami „Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej 2013” byli: gmina Bystrzyca Kłodzka, Bystrzyckie Towarzystwo Górskie, Stowarzyszenie „Razem dla Długopola Zdrój”. Partnerami projektu byli: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, Muzeum Filumenistyczne, Uzdrowisko „Lądek-Długopole” S.A., Kłodzkie Bractwo Rycerskie, parafia pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka, Fundacja Pałac Gorzanów, sklep rowerowo – sportowy Violetty i Dariusza Cieślik.
Dziękujemy wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom, dzięki którym było możliwe przygotowanie i przeprowadzenie tak istotnej dla Ziemi Bystrzyckiej imprezy turystycznej i promocyjnej.
Fotorelacja z imprezy:
www.bystrzycaklodzka.pl