Dialog kultur w wydaniu gierałtowskim

Autor: 
Ryszard Kaliński
gierał.jpg

W bieżącym roku Towarzystwo Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej zrealizowało kilka swoich inicjatyw. W październiku udało się dokończyć dwa projekty.
Pierwszy, to we współpracy z gminą Uhelna, odnowienie dębowego krzyża, na terenie nieistniejącej od końca lat 40-tych ub. wieku wsi Hranicky, tuż za Przełęczą Gierałtowską. Poświęcenie i odsłonięcie nastąpiło 17. października, w obecności kilkudziesięciu mieszkańców Gierałtowa, Novych Vilemovic i Uhelnej.
Drugi projekt, dofinansowany przez Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, Nadleśnictwo Lądek Zdrój i firmę „pogrzebowo-nagrobkową” pana Henryka Majki ze Stronia Śląskiego, to kamienny obelisk w centrum Nowego Gierałtowa, postawiony w 1922 roku na cześć poległych mieszkańców w I wojnie światowej. Obelisk tuż po II wojnie światowej utracił tablicę, która podawała nazwiska poległych. Mimo starań, nie udało się poznać jej oryginalnej treści.
Po konsultacjach i dyskusjach zrealizowaliśmy konserwację pomnika
i umieszczenie na nim dwóch tablic, w formie widocznej na zdjęciu. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 26 października, a więc tuż przed Zaduszkami.
Podam cytat z naszego wniosku o dofinansowanie, wyjęty z ust mieszkańca doliny Białej Lądeckiej:
„duży obelisk w centrum turystycznej wsi stał wśród drzew, a jakby go nie było; ale wreszcie go ożywiliśmy; coś nam mówi, o czymś przypomina, czegoś uczy, zaciekawia turystów, zachęca szczególnie młodszych do zadawania pytań.”
Na koniec wymienię odpowiedzialnych za realizację tych dwóch przedsięwzięć: Mieczysław Makarewicz – prezes Zarządu TPDBl „Kruszynka”, Ryszard Kaliński – członek Zarządu, oraz główni wolontariusze ze strony polskiej, bez których zaangażowania w/w projekty nie zostałyby zrealizowane na czas: Krzysiek Mikołajczak, którego stodoła zamieniła się na kilka tygodni w pracownię konserwatorską, Edward Kłącz, Ewa Prus z Wrocławia, Franek Oborski.
Gorąco Im dziękuję.

Wydania: