Kondycja - zdrowie... Tym razem - mięśnie silnie wyrzeźbione

Autor: 
Magdalena Litwin

Głównym celem zajęć typu aerobik, fitness czy fitness dance jest modelowanie sylwetki. Służą temu ćwiczenia, które wzmacniając poszczególne partie mięśni jednocześnie powodują spalanie tkanki tłuszczowej. Prowadzi to do uzyskania wymarzonych proporcji oraz jędrności ciała. Jednak względy estetyczne to nie jedyna i – co ciekawsze – nie najważniejsza zaleta uprawiania fitnessu. Wzmocnione poprzez ćwiczenia mięśnie ciała przynoszą nieocenione korzyści zdrowotne.
I tak poczynając od kończyn – silne i elastyczne mięśnie nóg odciążają stawy skokowe i kolanowe, chronią przed skutkami rozmaitych kontuzji, niejednokrotnie pozwalają uniknąć skręceń, zwichnięć, naderwań ścięgien czy więzadeł. Z wiekiem często odczuwamy dolegliwości bólowe dotyczące stawów kolanowych. Aby jak najdłużej funkcjonowały prawidłowo należy zadbać o właściwą dawkę ruchu i systematyczne wzmacnianie mięśni czworogłowego oraz dwugłowego uda, trójgłowego łydki oraz mięśni wewnętrznych uda. Podobnie kończyny górne. Silne mięśnie ramion oraz obręczy barkowej chronią stawy łokciowe i barkowe przed przeciążeniami.
Wzmacniając mięśnie brzucha dążymy do uzyskania ładnej talii, ale to nie jedyna korzyść, jaką tą drogą osiągamy. Mocne mięśnie brzucha, a także grzbietu pełnią rolę gorsetu podtrzymującego kręgosłup. Jeśli pozwolimy im zwiotczeć zwiększamy ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem. Bez wsparcia ze strony mięśni pod wpływem nacisku krążki międzykręgowe spłaszczają się. Kręgi ulegają zniszczeniu w miejscach, gdzie nacisk jest największy, a stawy kręgowe zbliżają się do siebie. Aby nie dopuścić do takiego stanu warto systematycznie wzmacniać mięśnie brzucha oraz pleców i nie zapominać o ćwiczeniach rozciągających, które zwiększają zaopatrzenie mięśni, ścięgien i więzadeł w krew oraz tlen. Stają się one przez to bardziej elastyczne, sprężyste i mniej podatne na przeciążenia. Wzmocnione mięśnie brzucha oraz grzbietu stabilizują i odciążają kręgosłup, pomagają zachować prawidłową postawę. Stanowią rodzaj gorsetu wzdłuż kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, że wzmocnienie określonych partii mięśni uzyskujemy poprzez pracę tychże mięśni. Oznacza to, że nie wzmocnimy mięśni brzucha aktywizując przykładowo mięśnie nóg za sprawą tańca czy marszu - i na odwrót. Nie wzmocnimy nóg wykonując przykładowo tzw. brzuszki. Oczywiście w każdej codziennej czynności życiowej w mniejszym lub większym stopniu pracują lub wspomagają daną aktywność różne partie mięśniowe, jednak wysiłek taki jest niewystarczający, aby uzyskać spektakularne efekty w postaci ładnej rzeźby i siły mięśni. A więc ruszajmy się, byle z głową!

Wydania: